Μίλησε τελευταίος ο Αθηναίου

Θριαμβευτική νίκη  – ανάσα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος πέτυχε ο Αρης το βράδυ του Σαββάτου επί του Πανιωνίου μέσα στη Νέα Σμύρνη με σκορ 63-68! Ενας τέως κυανέρυθρος, ο Γιάννης Αθηναίου, επέστρεψε στο κλειστό της οδού «Αρτάκης» ως αντίπαλος και είχε καθοριστική συμμετοχή στην εξέλιξη του αγώνα: Ο Χαλκιδαίος γκαρντ πέτυχε κρίσιμο τρίποντο 42 δευτερόλεπτα πριν την λήξη και έκανε το 61-66,  και στη συνέχεια,  στα 20 δεύτερα είχε 2/2 βολές και διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Ο Αρης μετρούσε πέντε συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες στην Α1, είχε χάσει τις τελευταίες έξι φορές που είχε κατέβει στη Νέα Σμύρνη και είχε απόλυτη ανάγκη τους δύο βαθμούς της νίκης, για να ξεφύγει από τα χαμηλά της βαθμολογίας!  Πάνω στο παρκέ αποδείχθηκε ότι οι Θεσσαλονικείς  είχαν μεγαλύτερο κίνητρο, ενώ  εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την κούραση των γηπεδούχων από το ταξίδι στην Ρωσία για το Eurocup.

Η ομάδα του Μίλαν Μίνιτς είχε τρεις παίκτες κλειδιά στο ματς απέναντι στον Πανιώνιο:  Αθηναίου, Πελεκάνος και Βεζένκοφ έκαναν το σωστό κάθε φορά που το παιχνίδι έφτανε στο σημείο να κριθεί. Ο Πανιώνιος είχε τους αμερικανούς του σε μέτρια βραδιά ( ο  ΜακΚόλουμ είχε 2/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα σε 30 λεπτά), δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες του Αρη κάτω από το καλάθι και όταν σταμάτησαν να μπαίνουν τα σουτ, το πρόβλημα στο σκοράρισμα έγινε άλυτο.

Ο Πανιώνιος χάρις στην ευστοχία του στο τρίποντο προηγήθηκε στο ημίχρονο με 33-31, αλλά ο Αρης αντέδρασε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, πέρασε μπροστά (38-34 στο 22' & 38-41 στο 25') και δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς στο 36' ξέφυγαν με 49-56, αλλά ο Λάνγκφορντ με φάουλ – γκολ μείωσε σε 55-58 ένα λεπτό αργότερα.  Ο Μπατής έχασε δύο κρίσιμες βολές με την διαφορά στους τρεις, ο Βεζένκοφ με τρίποντο έκανε το 57-63 στο 38'. Ο Σίμτσακ με φόλοου μείωσε σε 61-63 στο 39', αλλά τελευταίος μίλησε ο Γιάννης Αθηναίου που με πέντε δικούς του πόντους διαμόρφωσε το τελικό 63-68 στα -20".

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-31, 44-50, 63-68