Η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Άρη (81-73) και πέτυχε την 11η νίκη της σε ισάριθμες εντός έδρας αναμετρήσεις για την κανονική περίοδο της Betshop Basket League. Η Ένωση... αφυπνίστηκε μετά το 26’ και το προσπέρασμα των φιλοξενούμενων στο σκορ (52-51). Απάντησε με επιμέρους σκορ 19-3 και 6’ και 25’’ πριν την λήξη της συνάντησης είχε αποκτήσει σημαντικό πλεονέκτημα για τους δύο βαθμούς, προηγούμενη με 70-55.

Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 21 πόντους με 7/8 δίποντα και 5 ασίστ. Ο Ντούσαν Σάκοτα με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Βινς Χάντερ με 12 πόντους, επίσης, ακολούθουσαν σε απόδοση για την Ένωση τον 26χρονο γκαρντ. Κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου τραυματίστηκε για την ΑΕΚ ο Τζόρνταν Θίοντορ, ο οποίος μάλλον έχει πάθει διάταση συνδέσμων στο αριστερό πόδι.

Από τον Άρη ο Γκάρι ΜακΓκι τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ, 23 πόντους με 9/14 δίποντα και 11 ριμπάουντ.

Η Ένωση με σερί 10-0 με έξι πόντους του Χάντερ, προηγήθηκε με 10-3, 3’ και 39’’ μετά την έναρξη της συνάντησης. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 6-1 με δύο καλάθια του ΜακΓκι και μείωσαν σε 11-9 τρία λεπτά αργότερα. Μέσα σε ένα λεπτό η ΑΕΚ έκανε σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Σάκοτα και ξέφυγε με 8 (19-11), 56’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τρίποντο του Λαρεντζάκη και την διαφορά υπέρ της Ένωσης να ανεβαίνει σε διψήφιο επίπεδο (24-14). Ο Άρης αντέδρασε και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μπορίς Νταλό και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Βασίλη Τολιόπουλου, πλησίασε στον πόντο (29-28) λίγο μετά το 14’.

Με νέο τρίποντο του Νταλό, οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν σε 37-37 στο 18’. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 6-0 στα τελευταία ενάμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-37 για τους γηπεδούχους.

Ο Χάουαρντ Σαντ - Ρος με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα έφερε την Ένωση στο +7 (51-44) στα πρώτα τρεισήμιση λεπτά του δεύτερου μέρους, όμως, ο Άρης με σερί 8-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τολιόπουλου, προσπέρασε με 52-51 στο 26’. Η ΑΕΚ ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σαντ - Ρος (56-52, δυόμιση λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου).

Η τρίτη περίοδος τελείωσε με καλάθι του Λαρεντζάκη (60-55) και η τέταρτη άρχισε με σερί 10-0 της Ένωσης με τέσσερις πόντους του Σάκοτα. Σερί που έφερε την ΑΕΚ στο +15 (70-55) με 6’ και 25’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Ο Λάκι Τζόουνς με δύο τρίποντα μείωσε σε 70-61 για τον Άρη, 4’ και 46’’ πριν την λήξη της συνάντησης, αλλά ο Μάλκολμ Γκρίφιν με τρίποντο και ο Λαρεντζάκης με καλάθι διαμόρφωσαν το 75-61 με 3’ και 55’’ να απομένουν για το τέλος του ματς και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν στην ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-37, 60-55, 81-73.

Ο πρόεδρος της ΚΑΕ ΑΕΚ Μάκης Αγγελόπουλος και ο αντιπρόεδρος Νίκος Μπαμπανικολός τίμησαν πριν την έναρξη του αγώνα τους παλαίμαχους μπασκετμπολίστες της Ένωσης Βασίλη Λανέ, Γιώργο Αγιασωτέλη και Παναγιώτη Αριδά για την προσφορά τους στην ομάδα