Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα του Ερυθρού Αστέρα, νίκησε με 64-59 στο κατάμεστο από οπαδούς και των δύο αντιπάλων ΣΕΦ και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον Δ’ Όμιλο μια αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου.

Η πρώτη θέση φέρνει αντιπάλους στο Top 16 της ομάδας του Πειραιά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ και την Αρμάνι Τζινς Μιλάνο. Οι άλλες τέσσερις ομάδες του γκρουπ θα γίνουν γνωστές μετά την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.Παίκτης «κλειδί» για την ανατροπή του Ολυμπιακού ήταν ο Κώστας Σλούκας. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πειραιά δεν μπορούσε να σταματήσει στην άμυνα τον πανύψηλο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς και τον Μάικ Ζίμπρες και να βρει ρυθμό στην επίθεση, στην οποία ήταν πολύ άστοχος από μακριά.

Ο Μαριάνοβιτς πέτυχε τους 11 από τους πρώτους 14 πόντους του Ερυθρού Αστέρα και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-8 2’ και 34’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου και με 24-18 μετά το 15’. Με πέντε πόντους του Σπανούλη (τρίποντο και δύο βολές) και επιμέρους σκορ 9-1 η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε, για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά, με 27-25. Το ημίχρονο, όμως, τελείωσε με προβάδισμα των φιλοξενουμένων (28-27) μετά από τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Στην τρίτη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια και με συνεχόμενα τρίποντα τελείωσε το δεκάλεπτο στο +6 (48-42). Ο Ολυμπιακός άρχισε σταδιακά να ανεβάζει την πίεση στην άμυνα του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κώστας Σλούκας έδωσε ενέργεια στην άμυνα, δημιούργησε (τελείωσε το ματς με 5 ασίστ), σκόραρε όταν χρειάστηκε και ηγήθηκε της ανατροπής. Με καλάθι του Σλούκα μετά από κόουστ του κόουστ και επιμέρους σκορ 11-4 η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 53-52 4’ και 51’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με νέο τρίποντο του Κάλινιτς ο Ερυθρός Αστέρας ανέκτησε το προβάδισμα (57-55) με 3’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Ο Σλούκας, όμως, έκλεψε την μπάλα, σκόραρε στον αιφνιδιασμό και ισοφάρισε σε 57-57 2’ και 48’’ πριν το τέλος του ματς. Ο Σπανούλης με μεγάλο τρίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (60-57) με 1’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα, αλλά αστόχησε στην συμπληρωματική βολή. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να είναι αποτελεσματική στην άμυνα και με τρίποντο του Πέτγουεϊ από την γωνία στο τέλος του χρόνου της επίθεσης… σφραγίστηκε η νίκη του Ολυμπιακού (63-57) 17’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 27-28, 42-48, 64-59.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 4, Σπανούλης 15 (2), Σλούκας 9 (5 ασ.), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς 2, Λαφαγιέτ 11 (3), Ντάρντεν 4, Λοτζέσκι 2.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 2, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς 3 (1), Μπλάζιτς 5 (1), Κάλινιτς 10 (2), Μαριάνοβιτς 17, Τέγιτς, Τζένκινς, Γιόβιτς, Ζίρμπες 3.

«Μόνο με άμυνα νίκες σε μεγάλα παιχνίδια»

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής της ομάδας του Πειραιά, τόνισε την βελτίωση στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και την σημασία του αμυντικού τομέα στο παιχνίδι του Ολυμπιακού: «Ήταν ένα κρίσιμο παιχνίδι, που θα καθόριζε την πρώτη θέση, γι’ αυτό και ξέραμε εκ των προτέρων πως θα ήταν πολύ κλειστό και θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, στο οποίο θα έπρεπε να δείξουμε ηρεμία και υπομονή μέχρι τέλους. Σίγουρα σε κάποια σημεία ήμασταν νευρικοί, ειδικά στην επίθεση. Ασφαλώς η παρουσία του Μαριάνοβιτς είναι ένα δύσκολο παζλ για κάθε αντίπαλο. Στο δεύτερο μέρος η άμυνά μας ήταν αρκετά καλύτερη πάνω του, πέτυχε μόνο 4 πόντους, και κρατήσαμε για δεύτερο παιχνίδι τον Ουίλιαμς χαμηλά. Ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε κάποια μακρινά σουτ που δεν συνηθίζει, ενώ εμείς είχαμε κλείσει στη ρακέτα μας. Με την άμυνά μας τους αναγκάσαμε να κάνουν 22 λάθη και είχαμε 11 κλεψίματα. Τα παιδιά έχουν καταλάβει πως μόνο όταν παίζουμε δυνατά στην άμυνα μπορούμε να κερδίζουμε μεγάλα παιχνίδια».

«Κάναμε πολύ καλή δουλειά και αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την πρώτη θέση», συνέχισε ο Σφαιρόπουλος και πρόσθεσε: «Ακόμη έχουμε ένα παιχνίδι και μετά μεγάλη συνέχεια, πρέπει να είμαστε προσηλωμένοι στους στόχους μας».

«Η ατμόσφαιρα ήταν ανεπανάληπτη, ο κόσμος ήταν φανταστικός και μας έκανε περήφανους που είμαστε σε αυτή την ομάδα», σχολίασε, επίσης, ο κόουτς του Ολυμπιακού.