Με εμφατικό τρόπο ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 καθώς επικράτησε του Αρη με 92-57 στον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς των πλέι οφ της Basketleague ΣΚΡΑΤΣ. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ για 32 αγωνιστικά λεπτά και χρειάζονται μία νίκη για να προκριθούν στον τελικό του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο παρουσίασε πολλές ομοιότητες με το αντίστοιχο της πρώτης αναμέτρησης των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός εκτέλεσε με καλά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντα, μέσα από την άμυνά του κατάφερε να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ οι 12 ασίστ στοιχειοθέτησαν το υψηλό επίπεδο συνεργασίας. Ο Αρης είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Σάσα Βεζένκοφ ο οποίος σημείωσε τους 13 από τους 24 πόντους της ομάδας του στο πρώτο μέρος. Αυτή φάνηκε από την αρχή με επτά συνεχόμενους πόντους (9-7, 4’), στη συνέχεια όμως ο Γιώργος Πρίντεζης πήρε τη σκυτάλη από τον Βασίλη Σπανούλη και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 21-11 (8’), ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 24-13.

Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην δημιουργία, δεν ήταν αποτελεσματικοί στα σουτ με 9/27 προσπάθειες, ενώ πλήρωσαν και το τίμημα των πολλών λαθών (σ. σ. 11) στο πρώτο ημίχρονο. Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός πήρε λύσεις και από τον Πετγουεϊ και η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 16 πόντων (35-19) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Εως το τέλος του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» και πάλι στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ με εύστοχο τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι διαμορφώθηκε το 47-24 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος και στο τρίτο δεκάλεπτο βασιζόμενος στον πλουραλισμό του στην επίθεση. Σε αντίθεση με τον Αρη που έκανε πολλά λάθη, ήταν απελπιστικά άστοχος και δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Ως εκ τούτου, η διαφορά συνεχώς αυξανόταν για να φτάσει και στα επίπεδα των 42 πόντων (78-36) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Η τελευταία πράξη της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 45 πόντων (84-39, 32’), για ακολουθήσει επιμέρους σκορ 18-8 από τους φιλοξενούμενους έως το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 24-13, 47-24, 78-36, 92-57

Ο προπονητής του Αρη, Δημήτρης Πρίφτης, ερμήνευσε τις εμφανίσεις της ομάδας του στους δύο αγώνες με τον Ολυμπιακό. «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Για μας είναι δύσκολη εμπειρία. Είναι φανερό ότι δεν είμαστε ανταγωνιστικοί απέναντι στον Ολυμπιακό, παίζει σε έναν πολύ υψηλό ρυθμό, έχει καλή νοοτροπία σε αυτό το κομμάτι και είναι δύσκολο για μας να ακολουθήσουμε και ενεργειακά και σωματικά και αριθμητικά. Τις δύο αυτές εμφανίσεις ο καθένας μπορεί να τις ερμηνεύσει όπως θέλει. Εγώ θα πω ότι οι εμφανίσεις που είναι κακές δείχνουν το μέγεθος της επιτυχίας της ομάδας να είναι στην τετράδα και κυρίως την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες όλη τη χρονιά και έχουν καταφέρει να έχουν την ομάδα στις τέσσερις καλύτερες και φυσικά συνεχίζουμε», είπε.

Σχετικά με τις απουσίες της ομάδας του, σημείωσε: «Για μας είναι δύσκολο παρόλο που υπάρχουν απουσίες, αν και είναι λογικό να πει κανείς ότι πρέπει να βρίσκει τρόπους η ομάδα να τις καλύπτει. Βρισκόμαστε σε μια περίοδο πλέι οφ, που δεν μπορούμε να κάνουμε προσθήκες ή αντικαταστάσεις. Οι δύο είναι σίγουρα νοκ άουτ, περιμένουμε να δούμε πως είναι ο Νέιμικ. Για όσους καταλαβαίνουν τη δυσκολία των πλέι οφ και τις απαιτήσεις του παιχνιδιού, είναι πολύ δύσκολο έχοντας μείνει αριθμητικά αυτοί που είμαστε, να παίζουμε παιχνίδια στη συχνότητα που γίνονται, κάθε 2-3 μέρες, που δεν είναι απλά, αλλά έντονα και με υψηλές απαιτήσεις. Θα ξεκουραστούμε αύριο γιατί το χρειαζόμαστε και περιμένουμε τον Ολυμπιακό για να κάνουμε μια καλύτερη εμφάνιση. Είναι κάτι που θέλουμε όλοι».

Ο Σάσα Βεζένκοφ εκπροσώπησε τους παίκτες του Αρη και σημείωσε ότι η διαφορά των 35 πόντων δεν λέει την αλήθεια. «Ηρθαμε στην Αθήνα για να παρουσιαστούμε ανταγωνιστικοί απέναντι στον Ολυμπιακό. Δεν τα καταφέραμε στο πρώτο παιχνίδι, ελπίζαμε ότι θα το πετυχαίναμε ήμασταν στο δεύτερο. Στο πρώτο δεκάλεπτο παίξαμε καλά στην επίθεση, μας αδικούν οι 13 πόντοι γιατί χάσαμε κάποια ελεύθερα σουτ, αλλά και πάλι δεν ματσάραμε στην ενέργεια και το πάθος του Ολυμπιακού. Οι 35 πόντοι της διαφοράς δεν αντικατοπτρίζουν την εικόνα μας σαν ομάδα όλη τη χρονιά. Θα δούμε τα λάθη μας και θα προσπαθήσουμε στη Θεσσαλονίκη να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί και να δείξουμε το καλύτερό μας πρόσωπο».

Ικανοποιημένος από την νοοτροπία της ομάδας του, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Σφαιρόπουλος, δήλωσε: «Είχαμε ζητούμενο να εμφανιστούμε συγκεντρωμένοι διότι το πρώτο ματς είχε λήξει με μεγάλη διαφορά και υπήρχε ο κίνδυνος να παρουσιαστούμε χαλαροί. Ήμασταν έτοιμοι σε κάθε μας αντίδραση όμως και πιστεύω πως επιβάλλαμε το ρυθμό μας από την αρχή. Πήραμε διψήφια διαφορά και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου μπήκαμε πάλι συγκεντρωμένα, ξέραμε τι έπρεπε να κάνουμε σε άμυνα κι επίθεση και εκεί ξέφυγε το σκορ. Για μας είναι σημαντικό ότι κάναμε το 2-0 και οι παίκτες έκαναν αυτά που λέμε. Κάποιες φορές είναι λογικό να μην τα πετυχαίνουν. Όπως είπε και ο Δημήτρης (σ.σ Πρίφτης) είναι κέρδος η παρουσία του Άρη στην τετράδα. Εμείς συνεχίζουμε. Χρειαζόμαστε άλλη μία νίκη και πηγαίνουμε στη Θεσσαλονίκη να κάνουμε αυτό που πρέπει».

Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ στάθηκε στην ενέργεια του Ολυμπιακού: «Κάναμε καλή δουλειά. Οι προπονητές μάς κράτησαν συγκεντρωμένους μετά την εύκολη νίκη στο πρώτο ματς. Ξέραμε πως θα προσπαθήσουν να μας κοντράρουν περισσότερο, αλλά είχαμε την σωστή ενέργεια. Θέλαμε να διορθώσουμε κάποιες λεπτομέρειες σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, όπως ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ. Θέλουμε να βελτιωνόμαστε από παιχνίδι σε παιχνίδι και να διορθωνόμαστε στις λεπτομέρειες».