Ο Προμηθέας είναι η τέταρτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου, καθώς νίκησε στην Πάτρα, με 81-79, και απέκλεισε από τη συνέχεια τον κάτοχο του τροπαίου Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Στα ημιτελικά βρίσκονται επίσης η ΑΕΚ, το Περιστέρι Winmasters από την ΕΚΟ Basket League καθώς και ο Διαγόρας Δρυοπιδέων από την Α2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι ωστόσο ο Προμηυέας κατάφερε να ανατρέψει το 9-14 σε 18-16 και να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ με έναν πόντο. Αντίθετα στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, βρήκαν ρυθμό σε επίθεση και άμυνα ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Αγραβάνης με εύστοχο τρίποντο ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του στο +15 κάνοντας το σκορ 50-35. Οι γηπεδούχοι διατήρησα το προβάδισμα τους κοντά στους δέκα πόντους, όμως στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά και στο 35' ο Τόμας με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 68-68. Ο Προμηθέας όμως ανέκτησε το προβάδισμα και περίπου ένα λεπτό πριν από το φινάλε προσπέρασε με 79-73. Ο Καλάθης όμως με δύο διαδοχικά τρίποντα ισοφάρισε σε 79-79 στα 37''. Ο Χολ έδωσε νέο προβάδισμα στον Προμηθέα με 81-79 ενώ ήταν καθοριστικός στην τελευταία άμυνα της ομάδας του καθώς έκανε τάπα σε προσπάθεια για τρίποντο στον Καλάθη. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν ένα ακόμα σουτ, όμως ο Τζόνσον ήταν άστοχος από τη γωνία και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη πρόκριση με 81-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-35, 64-56, 81-79.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 15 (1), Μπαμπ 6 (2),  Λίποβι 5 (1), Αγραβάνης, 15 (3) Κασελάκης, Κατσίβελης, Φίλερ 9 (1), Ρόμπινσον 10, Μπόγρης 6, Ελις 15.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 14 (3τριπ., 12ριμπ), Ράις 3 (1), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 10 (1), Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 6, Φριντέτ 4, Καλάθης 23 (3),  Ουάιλι 3, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 2.