Βρισκόμενοι σε καλό μομέντουμ και προερχόμενοι από εκτός έδρας νίκες, Απόλλωνας Carna και Αρης θα τεθούν αντιμέτωποι το Σάββατο (14/2, 17:00) για 15η φορά στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ιστορία των αναμετρήσεων στην Πάτρα από το 1992 εμφανίζει απόλυτη ισορροπία αφού οι δύο ομάδες μετρούν από επτά νίκες. Ο Αρης είχε αρχίσει με τρεις νίκες στα πρώτα παιχνίδια των δύο ομάδων ενώ μετράει και τρεις νίκες στις τελευταίες τέσσερις επισκέψεις του στην Αχαϊκή πρωτεύουσα.

Το αντίστοιχο περσινό παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό. Ο Αρης έδειχνε να “καθαρίζει” τη νίκη στο 24ο λεπτό όταν προηγήθηκε με 18 (54-36) όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των “κίτρινων” (25) επέστρεψαν στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας στο 38ο (73-73). Με το σκορ στο 76-78 ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση όμως το σουτ του Μπολντς ήταν άστοχο.

Αναλυτικά τα παιχνίδια των δύο ομάδων και οι πρωταγωνιστές τους...

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ CARNA

* Με 10 πόντους που είναι κοντά στο μέσο όρο του -σκοράρει σε κάθε αγώνα 9,91- ο Γάιος Σκορδίλης θα φτάσει τους 400 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

* Επτά ριμπάουντ χωρίζουν τον Γιάννη Γεωργαλλή από τα 800 στην καριέρα του.

* Επτά ασίστ μακριά από τις 500 είναι ο Νίκος Αργυρόπουλος.

ΑΡΗΣ

* Μία τάπα χρειάζεται ο Κώστας Χαρίσης θα “πιάσει” τον Μιχάλη Πελεκάνο στις 179 και τη 12η της σχετικής λίστας στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος. Ακόμη ο έμπειρος σέντερ με τρία κοψίματα θα φτάσει στην 7η θέση της ιστορίας του Αρη από το 1992 τον αείμνηστο Ρόι Τάρπλεϊ με 50.

* Πέντε ασίστ χωρίζουν τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ και τον Βασίλη Σίμτσακ από τις 100 στην καριέρα τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ

* Με μία νίκη στην Πάτρα ο Αρης θα φτάσει στο 11-5 ισοφαρίζοντας την επίδοση της σεζόν 2008-2009 που είναι η καλύτερη του, των τελευταίων επτά χρόνων.