Η ΑΕΚ απέκτησε ισχυρό προβάδισμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης καθώς επικράτησε του Αρη στο ΟΑΚΑ με 89-84 στο πλαίσιο της σειράς των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και προηγείται με 2-0 νίκες. Η Ενωση αγωνίστηκε χωρίς τους Μαυροκεφαλίδη, Καλαμπόκη, Κατσίβελη ενώ ο Αρης δίχως τον Τζαμέλ Χάγκινς.Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τις αποβολές 19 παικτών. Η αρχή έγινε με τον Τζέρελ ΜακΝιλ στο πρώτο ημίχρονο και η συνέχεια 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης! Επόμενο ραντεβού των δύο αντιπάλων την προσεχή Τετάρτη (25/5, 19:00) στο «Nick Galis Hall».

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ καθοδηγήθηκε από την ευστοχία της έξω από τη γραμμή των 6,75 κι έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντούσαν Σάκοτα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-0 με τη συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα. Ο Αρης δεν κατάφερε να περιορίσει τη δράση της Ενωσης στην επίθεση, πράγμα που είχε άμεσο αντίκτυπο και στον ρυθμό του στην επίθεση. Αρχικά μείωσε σε 13-7 (5’), αλλά η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 10-4 παίρνοντας πόντους από τους Τζέι Κόβαν Μπράουν, Κάρτερ και προηγήθηκε με 23-9 πριν τη συμπλήρωση οκτώ λεπτών αγώνα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-14.

Τίποτε άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μέσα από τη συνέπειά της στην επίθεση, η ΑΕΚ διατήρησε διψήφια διαφορά (33-19, 13’). Μέσα από την αγωνιστική άνοδο του Οκάρο Ουάιτ, ο Αρης προσπάθησε να αντιδράσει (38-28, 15:30) αλλά μέσα από την πολυφωνία της στην επίθεση η Ενωση δεν του έδωσε δικαιώματα. Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς στερήθηκαν των υπηρεσιών του Τζέρελ ΜακΝιλ 2’21’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους καθώς ο Αμερικανός αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 48-35.

Η ΑΕΚ άρχισε στο δεύτερο ημίχρονο με 5-0 σερί και η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στα επίπεδα των 18 πόντων (53-35). Από εκείνο το σημείο άλλαξε η εικόνα του αγώνα διότι αυτό «αποφάσισε» ο Θόδωρος Ζάρας. Ο έμπειρος γκαρντ του Αρη σημείωσε τους 11 από τους 15 επόμενους πόντους της ομάδας του, για την ακρίβεια οι «κίτρινοι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-15 και μείωσαν σε 55-50 (26’). Μάλιστα, με κορυφαίο τον Σπύρο Μούρτο ο οποίος σημείωσε οκτώ πόντους στα τελευταία τέσσερα λεπτά της 3ης περιόδου, ο Αρης μείωσε σε 65-61, αλλά ένα τρίποντο του Μιλόσεβιτς διαμόρφωσε το 68-61 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μαρκ Κάρτερ στην πρώτη φάση της τελευταίας περιόδου ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο +10 (71-61) για την ΑΕΚ. Με πρωταγωνιστή τον Οκάρο Ουάιτ ο Αρης μείωσε και πάλι τη διαφορά στα επίπεδα των πέντε πόντων (75-71, 35’). Η αντεπίθεση του Αρη συνεχίστηκε και με δύο εύστοχες βολές από τον Αμερικανό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 75-75, 2’20’’ πριν το τέλος του αγώνα. Δύο «μεγάλα» τρίποντα από τους Τζέι Κόβαν Μπράουν και Ντόμινικ Ουότερς διατήρησαν τις λεπτές ισορροπίες (78-78), για να ακολουθήσει όμως ένα ακόμη τρίποντο από τον Νώντα Παπαντωνίου κι ένα καλάθι – μετά από επιθετικό ριμπάουντ – του Ντούσαν Σάκοτα τα οποία έδωσαν στην ΑΕΚ αέρα πέντε πόντων (83-78), 65 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Δεκατέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα και μετά από αψιμαχία μεταξύ Ουότερς-Παπαντωνίου, οι παίκτες που ήταν στους πάγκους των δύο ομάδων εισέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο. Οι διαιτητές απέβαλλαν τους πάντες(!), εκτός των Κάρτερ, Μιλόσεβιτς, Μπράουν από την ΑΕΚ και Μούρτου, Κοέν, Ζάρα από τον Αρη. Και τα υπόλοιπα 14 δευτερόλεπτα παίχτηκαν με μόλις τρεις παίκτες για κάθε ομάδα. Μάλιστα, ο Αρης ολοκλήρωσε τον αγώνα με δύο παίκτες λόγω αποβολής του Ζάρα.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 48-35, 68-61, 89-84.

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη):  «Έγινε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με πολλές εντάσεις και αρκετά συστατικά. Ήταν μια εμπειρία και γι’ αυτούς που το έπαιξαν και γι’ αυτούς που το είδαν, λόγω της εξέλιξης και της κατάληξής του. Εμείς θα ανασυνταχθούμε, θα ξεκουραστούμε λίγο και θα προσπαθήσουμε να ανατρέψουμε την κατάσταση στο γήπεδό μας την Τετάρτη. Είμαι εν βρασμώ και δε θα ήθελα να σχολιάσω αυτά που έγιναν. Θα δω και το βίντεο, στην παρούσα φάση καλύτερα να μην πούμε κάτι».

Σπύρος Μούρτος (αρχηγός Άρη): «Ξεκινήσαμε άσχημα τον αγώνα και ήμασταν κακοί στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώσαμε την άμυνά μας και γίναμε πιο αποτελεσματικοί επιθετικά. Φέραμε τον αγώνα στα ίσια, αλλά 2-3 φάσεις σε άμυνα και επίθεση δε μας επέτρεψαν να πάρουμε τη νίκη. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο παρά να κοιτάξουμε μπροστά και να κερδίσουμε την Τετάρτη στο γήπεδό μας, ώστε να επιστρέψουμε στο Ο.Α.Κ.Α. για τέταρτο αγώνα».

Γιούρι Ζντοβτς (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Περιμέναμε ένα δύσκολο ματς. Είχαμε προβλήματα με το ρόστερ πριν την έναρξη του αγώνα, αλλά παλέψαμε. Ήταν πολύ θετικό πριν το ματς που δεν φοβόμουν διότι χάσαμε κάποιους σημαντικούς παίκτες. Το ματς εξελίχθηκε σαν το προηγούμενο αλλά βρήκαμε τη δύναμη να τους σταματήσουμε και να βάλουμε σημαντικά σουτ στο τέλος. Εάν δεν γινόταν αυτό στο τέλος μπορεί να μην κατέστρεφε την εικόνα. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη. Έπρεπε να κερδίσουμε. Νιώθουμε έτοιμοι για τον τρίτο αγώνα. Σίγουρα δεν είναι έξυπνο που αντιδράσαμε στις προσκλήσεις τους.  Ξέρουμε ότι... ξυπνήσαμε όλοι τη Θεσσαλονίκη. Θα πρέπει να προετοιμαστούμε, να δούμε τους παίκτες που είναι εκτός αν είναι έτοιμοι και να παίξουμε ένα καλό ματς στη Θεσσαλονίκη και να διεκδικήσουμε τη νίκη».

Για την απουσία Μαυροκεφαλίδη και γιατί ο Άρης ξαναμπήκε στο ματς από το -16: «Είναι λίγο άδικο να αναλύσω το ματς χωρίς να δω το βίντεο. Απλά κάναμε αμυντικά λάθη. Αφήσαμε τον Ζάρα να σκοράρει τρίποντα. Προσπάθησαν να επιτεθούν στα δύσκολα σημεία της άμυνα μας. Αυτό ήταν το πρόβλημα. Χαλαρώσαμε λίγο στην άμυνα που εμφανίσαμε αδυναμίες, χάσαμε την... τύχη που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό είναι το μπάσκετ. Έβαλαν κάποια δύσκολα σουτ. Εμείς τα χάσαμε και χάσαμε και την αυτοπεποίθηση μας.

Είπα στους παίκτες μου στο ημίχρονο ότι θα πρέπει να παίξουν έξυπνα και να μην δώσουν αφορμή στους διαιτητές να σφυρίξουν εναντίον μας. Δεύτερος λόγος ήταν ότι δεν είχαμε αρκετούς παίκτες στο ρόστερ κυρίως στα γκαρντ. Κάποιοι έπαιξαν περισσότερο και κουράστηκαν. Το πιο σημαντικό είναι ότι πιστέψαμε στη νίκη, δεν χάσαμε την αυτοπεποίθηση μας, ο κόσμος ήταν δίπλα μας, βρήκαμε τα πατήματα μας και πήραμε τη νίκη. Ο Λουκάς είναι εκτός».

Μάικλ Έρικ (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ):«Ήταν ένα καλό ματς. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη. Δυστυχώς η κατάσταση αυτή στο τέλος συμβαίνει όταν είναι ανταγωνιστικά τα ματς. Είμαστε σίγουροι ότι και το τρίτο ματς θα είναι έτσι στη Θεσσαλονίκη»..

Για το αν έχει εικόνα από τι συνέβη στο τέλος: «Η ανθρώπινη φύση είναι έτσι όταν υπάρχουν ανταγωνιστικά ματς. Κάποιος κερδίζει και κάποιος χάνει. Oι παίκτες του Άρη ήταν νευριασμένοι για την ήττα και συμπεριφέρθηκαν αντιεπαγγελματικά, μετέτρεψαν σε διένεξη αυτόν τον αγώνα. Τα έχω ξαναδεί αυτά και τα θεωρώ κομμάτι του αγώνα. Δεν μπορώ να πω ποιος έχει την ευθύνη. Έγινε ότι έγινε».