Ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής Ελλάδος 2013-14!

Ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής Ελλάδος 2013-14! Η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό με 82-71, έκανε το 3-2  και διατήρησε τα σκήπτρα της κορυφαίας ομάδας στην χώρα! Ο Δημήτρης Διαμαντίδης και οι συμπαίκτες του εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία που δημιούργησαν με τη νίκη επί των ερυθρολεύκων μέσα στο ΣΕΦ στον τέταρτο τελικό και έκαναν ότι χρειαζόταν για να σηκώσουν την κούπα μέσα στο σπίτι τους!

Οι πράσινοι έκαναν τρομερή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο όταν σκόραραν 53 πόντους και προηγήθηκαν με 21 πόντους διαφορά βάζοντας έτσι τις βάσεις για την οριστική τους επικράτηση. Ο Παναθηναϊκός νίκησε με επί μέρους σκορ 28-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και 25-13 στο δεύτερο και ειδικά στην επίθεση έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο, την στιγμή που οι πειραιώτες επέμεναν να ψάχνουν σκορ με μακρινά σουτ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-6 με δύο εύστοχα τρίποντα του Μάντζαρη και Λοτζέσκι. Η συνέχεια, όμως, ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Πίεσαν στην άμυνα, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο, πήραν πόντους από όλους τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν με εξαιρετικά ποσοστά (10/14) και όσο περνούσε η ώρα έχτιζαν την αυτοπεποίθηση τους. Αντίθετα οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν 0/6 σουτ τριών πόντων από το 2&prime ; μέχρι το 8&prime ; και όσο έβλεπαν τον αντίπαλο να ξεμακραίνει, τόσο έχαναν την υπομονή τους στην επίθεση και την μαχητικότητα τους στην  άμυνα. Ο μόνος ερυθρόλευκος που αντιστεκόταν ήταν ο Λοτζέσκι που πέτυχε 13 πόντους στο πρώτο μέρος, αλλά δεν είχε συμπαραστάτες. Το κακό για τους φιλοξενούμενους ολοκληρώθηκε όταν ο Σερμαντίνι, δύο δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου δέχθηκε τεχνική ποινή με αποτέλεσμα να φτάσει η διαφορά  στο +21 (53-32).

Οι παίκτες του Ολυμπιακού, όπως ήταν αναμενόμενο, επέστρεψαν αποφασισμένοι  από τα αποδυτήρια. Ηταν πιο προσεκτικοί στην εκδήλωση των επιθέσεων τους, πήγαν περισσότερες φορές κοντά στο καλάθι και σκόραραν πιο εύκολα. Δεν μπόρεσαν, όμως, να μειώσουν σημαντικά την διαφορά διότι ο Παναθηναϊκός έβρισκε τρόπους να σκοράρει. Το επιμέρους σκορ σε αυτή την περίοδο ήταν 17-24 υπέρ των πειραιωτών και η διαφορά έπεσε στους 14π.(70-56).

Η τελευταία υπερπροσπάθεια από τον Ολυμπιακό για την ανατροπή έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αρχικά με συνεχόμενα καλάθια του Ντάνστον η διαφορά έπεσε στους 11 (74-63) με 4:31&prime ; να απομένουν. Η διαφορά έφτασε στο -6 στο επόμενο λεπτό (74-68), αλλά πέντε συνεχόμενοι πόντοι χάρις στην μαχητικότητα τους από Φώτση και Ματσιούλις (79-68) επανέφεραν την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας.

Η τελευταία προσπάθεια του Ολυμπιακού με το σκορ στο 79-71 έμεινε ατελέσφορη όταν ο Σπανούλη έκανε λάθος στον αιφνιδιασμό στα 55” και . Ο αρχηγός του Ολυμπιακού () έκανε λάθος πάσα στον αιφνιδιασμό και το παιχνίδι έληξε μέσα σε αποθέωση από τους 18000 φίλους του Παναθηναϊκού που είχαν κατακλύσει  κάθε γωνιά του ΟΑΚΑ…

Λίγο αργότερα, ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, κ.Γιώργος Χαλβατζάκης παρέδωσε το βαρύτιμο τρόπαιο του πρωταθλητή στα χέρια του Δημήτρη Διαμαντίδη…

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-32, 70-56, 82-71.