Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Αναντολού Έφες με 79-73 στην πρεμιέρα του «Gloria Cup».

Στην Κωνσταντινούπολη, στην οποία κατέκτησαν το δεύτερο τρόπαιο Ευρωλίγκας στην ιστορία τους το 2012 και απέναντι στο τεχνικό δίδυμο, Ντούσαν Ίβκοβιτς και Βαγγέλης Αγγέλου, που τότε τους οδήγησαν στον θρίαμβο, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την νίκη παρότι στο 33’ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με πέντε πόντους (68-63).

Στα τελευταία επτά λεπτά της συνάντησης, ωστόσο, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με σερί 8-0 με δύο τρίποντα των Βασίλη Σπανούλη, Όλιβερ Λαφαγιέτ προσπέρασαν με 71-68 λίγο μετά το 36’. Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμα του σε 77-71 με περίπου ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του αγώνα και κράτησε την νίκη έως το τέλος στο πρώτο ματς που βρήκε αντίπαλο τον παίκτη του τις δύο τελευταίες σεζόν, Στράτο Περπέρογλου.

Στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη, Ματ Λοτζέσκι, προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 10 πόντων (43-33). Στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου μέρους ο Γιώργος Πρίντεζης έμεινε στον πάγκο λόγω ενοχλήσεων στην μέση.

Μεθαύριο Πέμπτη (25/9, 6 μ.μ.) η ομάδα του Πειραιά θα αντιμετωπίσει για το «Gloria Cup» την Μάλαγα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-49, 61-60, 73-79.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 17, Περπέρογλου 3, Σάριτς 10 (1), Ντρέιπερ 10 (2), Λάσμε 2 (9 ριμπ.), Κορκμάζ 13 (3), Τζάνινγκ 2 (4 ασ.), Μπιέλιτσα 12.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4 (4 ριμπ), Χάντερ 4 (4 ριμπ),Ντάνστον 13 (3 ριμπ), Σπανούλης 14 (1 τριπ, 7 ασ), Σλούκας 14 (3 τριπ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Λοτζέσκι 20 (3 τριπ, 6 ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης (3 ριμπ, 1 ασ), Λαφαγιέτ 6 (2 τριπ, 4 ασ).