Με νίκη, στο ΣΕΦ επί του Προμηθέα Πάτρας (86-59), ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός την κανονική περίοδο της Betshop Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» ουσιαστικά επιβλήθηκαν από το πρώτο ημίχρονο, στο τέλος του οποίου είχαν αποκτήσει διαφορά 20 πόντων (50-30).

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Ουίλ Τσέρι, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους με 7/11 σουτ εντός πεδιάς. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Ζακ ΛεΝτέι πέτυχε 13 πόντους με 5/7 σουτ εντός πεδιάς, ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν ο τέταρτος παίκτης των νικητών, που σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων (10 πόντοι, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ).

Συνολικά η ομάδα του Πειραιά έδωσε τον διπλάσιο αριθμό ασίστ σε σχέση με τον Προμηθέα (25 έναντι 12).

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +9 (24-15) ύστερα από σερί 7-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ. Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν τον σερί τους σε 9-0 (26-15) με καλάθι του Μιλουτίνοφ στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκάλεπτου.

Με επτά πόντους με ένα τρίποντο του ΛεΝτέι, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων (40-23) στο 15’. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» στο +20 (50-30), ύστερα από δύο τρίποντα των Μάντζαρη, Τσέρι στα τελευταία τρεισίμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί και με δύο τρίποντα των Τσέρι, Νάιτζελ Ουίλιαμς – Γκος σε διάστημα ενός λεπτού,ανέβασε την διαφορά στους 26 (72-46), με 29’’ να απομένουν για την λήξη της περιόδου.

Με κάρφωμα του ΛεΝτέι και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τσέρι, οι «ερυθρολεύκοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 29 (77-48) στο 33’. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του Ολυμπιακού στην συνάντηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 50-30, 72-48, 86-59.