«Μπλάκ άουτ» έπαθε ο ΠΑΟΚ μετά το 27’ της εντός έδρας αναμέτρησης με αντίπαλο την Λούντβιχσμπουργκ με συνέπεια να ηττηθεί με 83-63 από την γερμανική ομάδα και πρωτοπόρο του Β’ Ομίλου της πρώτης φάσης του Basketball Champions League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της πρώτης φάσης της διοργάνωσης ήταν ανταγωνιστικός στα πρώτα 27’. Ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 47-43, ύστερα από επτά σερί πόντους του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, αλλά στην συνέχεια χρεώθηκαν από τους διαιτητές Μπούλτο (Ισπανία), Βόικ (Κροατία), Νίκολιτς (Σερβία) ο Ηλίας Παπαθεοδώρου με τεχνική ποινή και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με αντιαθλητικό φάουλ και η Λούντβιχσμπουργκ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (48-47).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγώνας έγινε πιο «σκληρός», ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, κατάφερε με καλάθι του Θοδωρή Ζάρα να προσπεράσει με 55-54 στο 27’. Στα επόμενα δέκα λεπτά, ωστόσο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν πέτυχε πόντο, δέχθηκε 20, η γερμανική ομάδα προηγήθηκε με 74-55, με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς και ο ΠΑΟΚ έμεινε στις δύο νίκες στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές της πρώτης φάσης της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι Δημήτρης Κατσίβελης, Βαγγέλης Μαργαρίτης προσπάθησαν περισσότερο για τους ηττημένους, ενώ για την Λούντβιχσμπουργκ κορυφαίος ήταν ο Τόμας Ράιαν Γουόλκαπ με 18 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 48-47, 55-59, 63-83.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης 6, Τσόχλας, Μαργαρίτης 15 (1), Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 16 (2), Γκος 2, Τζόουνς 3 (1), Τρις 1.

ΛΟΥΝΤΒΙΧΣΜΠΟΥΡΓΚ (Πάτρικ):  Γουόλκαπ 18 (3), Εβανς 13, Τζόνσον 6, ΜακΡέι, Σέαρς 8, Γκέσκε 3 (1), ΜακΝέιλι 6 (1), Κοχ 3 (1), Βαλεσκόβσκι 8, Κουκ 8 (1), Θίεμαν 10.