Το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας εξασφάλισε ο Ολυμπιακός που νίκησε με 94-80 στη Γαλλία τη Βιλερμπάν και «κλείδωσε» μία θέση στην πρώτη τετράδα της κανονική περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 18-9 και με ένα παιχνίδι να απομένει πλέον για τους ίδιους, αυτό με την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ θα διεκδικήσουν ένα όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα εν όψει της post season.

Απέναντι στη γαλλική ομάδα, ο Ολυμπιακός «πάτησε» γκάζι μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου και με κορυφαίους τους Σλούκα, Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα παίρνοντας την 18η φετινή του νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεί με 23 πόντους, τη στιγμή που Σάσα Βεζένκοφ τελείωσε «διπλός» με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κώστας Σλούκας άγγιξε το double double με 15 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου με 11 πόντους έδωσε σημαντικές λύσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Η ελληνική ομάδα άρχισε πολύ καλά το παιχνίδι (2-10 στο 3') όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και ισορρόπησαν το σκορ ως το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός με τον Ζαν Σαρλ να δίνει σημαντικές λύσεις στην επίθεση ξέφυγε με 42-35 στο 18' και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 47-43.

Και πάλι η Βιλερμπάν επέστρεψε στο παιχνίδι μειώνοντας σε 51-52 στο 25' όμως η συνέχεια άνηκε στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Με τον Σλούκα να έχει προσωπικούς πόντους ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα (64-69), ενώ η διαφορά άνοιξε στην τελευταία περίοδο. Βρίσκοντας ρυθμό στην άμυνα και με τους Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση, διατήρησε το προβάδισμα, έχτισε διψήφια διαφορά (74-85 στο 37') και έφτασε στη νίκη με 94-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 2, Μόργκαν 12, Τζόουνς 4, Ντιό 6 (2), Νάιτ 7 (1), Ρισασέ 7 (1), Φαλ 12, Οσετκόφσκι 11 (1), Λάιτι, Στραζέλ 16 (5), Αντετοκούνμπο 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 21 (3), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9, Σλούκας 15 (2), Μάρτιν 2, Βεζένκοφ 18 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 11 (3), Ζαν Σαρλ 8, ΜακΚίσικ 4.