Τρίτη διαδοχική νίκη για τον Ολυμπιακό στην Stoiximan Basket League που επικράτησε στην έδρα του και του Προμηθέα με 108-75 και πλέον είναι η μοναδική αήττητη ομάδα της λίγκας μετά από τρεις αγωνιστικές. Παράλληλα και αυτή η νίκη των «ερυθρόλευκων» που πλέον έχουν ρεκόρ 3-0, σημειώθηκε με 100+ πόντους. Από την άλλη πλευρά αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Προμηθέα που υποχώρησε στο 2-1.

Ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ όμως στην τελευταία περίοδο με διαδοχικά εύστοχα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά που έφτασε ακόμη και στο +35. Είναι χαρακτηριστικό πως στα τέσσερα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε έξι τρίποντα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ μαζεύοντας 18 περισσότερα (39 έναντι 21) ενώ τελείωσαν το παιχνίδι με 65% στα δίποντα και 56% στα τρίποντα. Παράλληλα είχαν 44 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό». Από την πλευρά του Προμηθέα που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός για 25 και πλέον λεπτά σούταρε 51% στα δίποντα και 34% στα τρίποντα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό με 15 πόντους και ακολούθησαν οι Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ με 14 και ο Σλούκας με 13, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει σκόρ και από τους 12 παίκτες του. Ο Κέντρικ Ρέι με 12 πόντους, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 11 και οι Τζεράι Γκραντ και Δημήτρης Αγραβάνης με 10 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Προμηθέα.

Με τον Φολ να κερδίζει τις μάχες και στις δύο ρακέτες και τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ να δίνουν λύσεις επιθετικά, ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή του αγώνα προβάδισμα, με τον Προμηθέα ωστόσο να έχει απαντήσεις και να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έκανε το σκορ 22-13 στο 7' με τους Πατρινούς να απαντούν με σερί 7-0 και να μειώνουν στο καλάθι (22-20), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 28-24. Ο Ολυμπιακός ανέβασε σταδιακά το προβάδισμά του στη δεύτερη περίοδο ξεφεύγοντας με 48-33 δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 52-41.

Με ένα σερί 6-0 ο Προμηθέας πλησίασε σε 59-53 στο 23' όμως ένα 9-0 του Ολυμπιακού τον έφερε στι 68-53 και ένα συνολικό επιμέρους 17-3 έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στο +20 (76-56). Η διαφορά συντηρήθηκε στους 20 πόντους με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 88-70 στο 35' αλλά στη συνέχεια να αρχίζει ένα ρεσιτάλ τριπόντων από τον Ολυμπιακό. Δύο από τον Πρίντεζη, δύο από τον ΜακΚίσικ και ένα από τον Λούντζη -όλα συνεχόμενα- έφεραν τον Ολυμπιακό στο +33 με το σκορ 103-70 1'24'' πριν από το τέλος, ενώ ο Μακ Κίσικ διεύρυνε το σερί στο 17-0 με το 105-70 να αποτελεί και τη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 52-41, 78-59, 108-75.