Η Λάρισα επέστρεψε από το -9 (70-61) στα τελευταία δυόμιση λεπτά της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, οδήγησε το ματς στην παράταση (72-72), εκεί κατάφερε να νικήσει τον Κολοσσό H Hotels (83-82) και για πρώτη φορά στην ιστορία του μπάσκετ της πόλης και όχι μόνο της ομάδας προκρίθηκε στα ημιτελικά των Playoffs της Stoiximan Basket League!

Η θεσσαλική ομάδα ολοκλήρωσε την ανατροπή μετά το «break» της προηγούμενης Κυριακής (22/5) στην Ρόδο ύστερα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση που κρίθηκε σε διάστημα παραπάνω των δύο ωρών και σαράντα λεπτών.

Οι «θαλασσί» μπήκαν καλύτερα στο ματς και με τους Στέφαν Ποτ, Στέφαν Μομίροφ και Κιμ Τιλί να είναι εύστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα προηγήθηκαν με 12 πόντους (18-6) λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων έξι λεπτών.

Ο Κολοσσός H Hotels δεν έχασε το προβάδισμα παρότι η Λάρισα ανέκαμψε, ισοφάρισε το σκορ, αλλά δεν μπόρεσε να προσπεράσει και με τρίποντο και καλάθι του Βαγγέλη Μαργαρίτη ανέβασε την διαφορά στο +9 (70-61) με 2’ και 24’’ να απομένουν για το τέλος του σαραντάλεπτου.

Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν με την... πλάτη στον τοίχο, με πέντε σερί πόντους του Μιχάλη Τσαϊρέλη και ένα καλάθι του Ζώη Καράμπελα μείωσαν την απόσταση από τους «θαλασσί» στο ένα καλάθι (70-68) 1’ και 7’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντησης.

Ο Κιμ Τιλί ευστόχησε μόνο στην μια από τις δύο βολές (71-68) με 24’’ να απομένουν για το τέλος του σαραντάλεπτου και ο Στέφαν Μούντι με δύο βολές μείωσε ξανά στον πόντο (71-70) για την Λάρισα στα 17’’.

Ο Τζόρνταν Φλόιντ είχε όπως και ο Τιλί 1/2 βολές (72-70 στα 13’’) και ο Μούντι με «παλλικαρίσιο» καλάθι έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση (72-72 με 2’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης).

Στο έξτρα πεντάλεπτο καθοριστικό για την νίκη των γηπεδούχων, που είχαν την ψυχολογία μετά την ανατροπή της κανονικής διάρκειας, ήταν το καλάθι του Μίλαν Μάριτς (81-78) 1’ και 40’’ πριν την λήξη. Ο Τζόρνταν Φλόιντ είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη της ομάδας του σχεδόν με την εκπνοή, αλλά αστόχησε και ο Κολοσσός H Hotels που είχε τερματίσει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League έμεινε εκτός των ημιτελικών των Playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72 (κ.α.), 83-82.

Συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα Λάρισα - Κολοσσός from LARISA BC on Vimeo.