Την τέταρτη νίκη του στη φετινή ΕΚΟ Basket League πανηγύρισε το Λαύριο Megabolt που επικράτησε δύσκολα στην έδρα του με 86-78 του Ρεθύμνου Cretan Kings. Οι φιλοξενούμενοι -που υποχώρησαν στο 1-5- κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά και να φτάσουν σε απόσταση ενός καλαθιού, αλλά στο φινάλε η ομάδα του Λαυρίου κατάφερε α φτάσει στην τελική επικράτηση.

Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με +14 (69-55) στο 27', όμως η ομάδα της Κρήτης ροκάνισε τη διαφορά και τρέχοντας ένα επιμέρους 22-10 σε 11 αγωνιστικά λεπτά, μείωσε σε 79-77 δύο λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα. Ωστόσο ήταν άστοχη από τη γραμμή των βολών με το Λαύριο Megabot να συντηρεί το προβάδισμά του και να φτάνει στην τελική επικράτηση.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τους Φράνκαμπ. Χάρις και Χριστοδούλου, πήρε προβάδισμα με 16-11 στο 7'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο με τους Κουζέλογλου και Μουράτο όμως η ομάδα της Κρήτης τελείωσε την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 24-19.

Ο Γουότον με πέντε δικούς του πόντους ισοφάρισε για το Λαύριο Megabolt σε 27-27 όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο ώστε να συντηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι και τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Εκεί το Λαύριο Megabolt τρέχοντας ένα σερί 8-0 ανέτρεψε την εικόνα του αγώνα και προσπέρασε με 35-31. Ο Φράνκαμπ κράτησε τους Κρητικούς σε απόσταση αναπνοής στο σκορ όμως με ένα νέο μικρό σερί 5-0 το Λαύριο Megabolt ξέφυγε με +7 με τον Ντεκόζι να γράφει το 44-37. Το Ρέθυμνο Cretan Kings ωστόσο κατέβασε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας μειώσει σε 48-43.

Με τον Πέτρο Γερομιχαλό να σημειώνει εννέα πόντους στο πρώτο τετράλεπτο του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 59-51 ενώ με δικό του γκολ φάουλ στο 26' το σκορ έγινε 66-55. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντεκόζι με εύστοχο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, κάνοντας το σκορ 69-55. Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου όμως οι γηπεδούχοι έμειναν δίχως σκορ εντός παιδιάς, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να τρέχει ένα επιμέρους 11-2 και να μειώνει σε 71-66.

Το σερί των Κρητικών συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με τον Μάρεϊ να μειώνει σε 71-68. Ένα σερί 5-0 του Λαυρίου και εν συνεχεία ένα τρίποντο από τον Γουότσον έφεραν τους γηπεδούχους και πάλι στο +9 (79-70). Η απάντηση του Ρεθύμνου Cretan Kings ήταν ένα δικό του σερί 7-0 με πέντε πόντους από τον Φράνκαμπ που έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός σουτ (79-77).

Γερομιχαλός και Γουότσον είχαν 5/6 βολές βάζοντας το Λαύριο Megabolt μπροστά στο σκορ με 84-77 στα 17'' για το τέλος, αντίθετα με τους φιλοξενούμενους που ήταν άστοχοι τόσο από τη γραμμή των βολών όσο και έξω από τα 6,75μ. Το τελικό 86-78 διαμόρφωσε με βολές ο Ντεκόζι.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 48-43, 71-66, 86-78.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Καλησπέρα. Συγχαρητήρια στο Λαύριο για τη νίκη του. Είναι μία ομάδα που έχει μία συγκεκριμένη φιλοσοφία, έχει έφεση στο παιχνίδι ανοικτού γηπέδου και σε καταστάσεις iso ένας εναντίον ενός. Την υποστήριξη καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και του εκ του αποτελέσματος δεν μπορέσαμε να αντιμετωπίσουμε επαρκώς. Αυτή είναι μία ανάγνωση πάμε και στην άλλη ανάγνωση.

Η άλλη ανάγνωση λέει ότι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο σουτάραμε τέσσερις βολές (26/16 οι βολές στο σύνολο). Ο Φράνκαμπ, ένα παιδί που παίρνει την συντριπτική πλειοψηφία των κατοχών μας σούταρε σε όλο το παιχνίδι 4 βολές, 2 στο πρώτο ημίχρονο και 2 στο δεύτερο, και οι δύο αμυντικογενείς παίκτες του Λαυρίου, ο Μουράτος και ο Μαστρογιαννόπουλος που τον κυνηγούσαν σε όλο το ματς με όλους τους πιθανούς τρόπους και πολύ σωστά έκαναν, είχαν σε όλο το ματς δύο φάουλ ο Μαστρογιαννόπουλος και ένα μόλις φάουλ ο Μουράτος.

Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την σχεδόν ολική επαναφορά από το σημείο που επιστρέψαμε σε απόσταση καλαθιού μέχρι το τέλος το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Και όταν λέμε λεπτομέρειες εννοούμε πασιφανέστατα και τις διαιτητικές αποφάσεις που για ακόμη ένα παιχνίδι υπήρχαν δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Είναι πρώτη φορά που μιλάμε φέτος για το κομμάτι αυτό και λυπάμαι πολύ που ως προπονητής αναλαμβάνω τη δύσκολη ευθύνη να αναφερθώ στο συγκεκριμένο κομμάτι. Είναι κάτι που δεν θα’ θελα να είχα ασχοληθεί και να ασχοληθούμε παρά μόνο με τα δικά μας λάθη και τις δικές μας παραλείψεις. Όμως φτάνει με αυτή την ιστορία, φτάνει πραγματικά.

Συγχαρητήρια και πάλι στο Χρήστο Σερέλη, προσωπικά, έχει μία φιλοσοφία η ομάδα και την υποστηρίζει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Καλή συνέχεια!»

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Καλησπέρα. Σήμερα κάναμε άλλη μια πολύ μεγάλη νίκη επί ενός αντιπάλου που έχει ακριβώς τους ίδιους στόχους με μας. Είχαμε χωρίσει τον πρώτο γύρο σε δύο μέρες στα πρώτα έξι παιχνίδια που έχουμε πριν τη διακοπή και στα υπόλοιπα επτά μετά. Είχαμε ένα πολύ δύσκολο και έχουμε ένα δύσκολο πρώτο γύρο, η σειρά των αγώνων δεν μας ευνοούσε. Είχαμε πει λοιπόν ότι είχαμε ένα πρόγραμμα σίγουρα στα πρώτα έξι παιχνίδια. Μπορεί να ήμασταν πολύ ικανοποιημένοι με δύο νίκες έχουμε καταφέρει τέσσερις είναι πολύ καλή συγκομιδή.

Τώρα όμως έρχονται επτά παιχνίδια, τα υπόλοιπα επτά του 2ου γύρου, τα οποία είναι ακόμα πιο δύσκολα… το καλό με τα αποτελέσματα που έχουμε κάνει είναι ότι έχουμε κερδίσει χρόνο για να δουλέψουμε καλύτερα, περισσότερο, να καταλάβουν τα νέα παιδιά που έχουμε περισσότερο την κατηγορία και να φτάσουμε στο στόχο μας που είναι η παραμονή και μόνο αυτή.

Πιστεύω ότι το δυσκολότερο κομμάτι τώρα που έχουμε να κάνουμε είναι εμείς οι προπονητές, αλλά αυτή είναι η δουλειά μας, να προσπαθήσουμε να προσγειώσουμε την ομάδα, τους παίκτες να καταλάβουν ότι ο στόχος που έχουμε παραμένει ο ίδιος… ελπίζω να μην βλέπουν τη βαθμολογία και ζαλίζονται γιατί αν δουν τη βαθμολογία και ζαλιστούν πολύ εύκολα μπορεί να βρεθούμε εκεί που δεν το περιμένουμε να κυνηγάμε από νωρίς τη σωτηρία μας.

Έχουμε ξεκινήσει καλά αλλά θέλει πολλή προσοχή, πολύ δουλειά και να παραμείνουμε ταπεινοί για να μπορέσουμε να κρατηθούμε στην κατηγορία που θεωρώ ότι είναι κάτι το οποίο το θέλουμε και φαίνεται αυτό στο γήπεδο πάρα πολύ και θα το κυνηγήσουμε με ότι έχουμε.

Καλή συνέχεια εύχομαι στο Ρέθυμνο ειλικρινά. Θεωρώ ότι είναι όλα αυτά τα χρόνια μία ομάδα η οποία κοσμεί το πρωτάθλημα και θεωρώ ότι μπορεί να τα καταφέρει και αυτή στη σωτηρία και την προσπάθεια που κάνει».