Μέσα από έναν τελικό που χαρακτηρίστηκε από τις σκληρές άμυνες, τη νευρικότητα των ομάδων και τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεση, η ΑΕΚ νίκησε τον Προμηθέα στα “Δύο Αοράκια” με 61-57 και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 5η φορά στην ιστορία της. Η ΑΕΚ ήταν σχετικά πιο εύστοχη εντός παιδιάς (48,6% έναντι 40,6% στα δίποντα, 33,3% έναντι 22,2% στα τρίποντα). Ο Κέντρικ Ρέι είχε 16 και ο Νίκος Ζήσης 11 πόντους και πέντε ασίστ για τους νικητές ενώ για τους ηττημένους ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε 15 πόντους και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης 11 με ισάριθμα ριμπάουντ.

Οι ομάδες επιδόθηκαν από την αρχή σε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερη έμφαση στα ατομικά μαρκαρίσματα και στην επίθεση εκτελούσαν με χαμηλά ποσοστά. Στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Προμηθέας είχε 4/18 σουτ εντός παιδιάς και η ΑΕΚ 5/14 ενώ και οι δύο φιναλίστ είχαν ήδη χάσει αρκετές βολές (4/8 και 1/4 αντίστοιχα). Ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί με 12-6 έπειτα από επτά λεπτά αλλά η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά στον έναν πόντο (13-12).

Η «Ένωση» πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου και με ένα προσωπικό σερί πέντε πόντων του Χάρη Γιαννόπουλου που ακολουθήθηκε από ένα τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου, ξέφυγε με οχτώ (16-24 στο 15') προβάδισμα που διατηρούσε δύο λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου (21-29). Ο Προμηθέας είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα (είχε 5/10 βολές, 6/22 δίποντα και 3/12 τρίποντα στο πρώτο μέρος) αλλά με πέντε σερί πόντους του Λάνγκστον Χολ πλησίασε στους τρεις (26-29) στο τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ ξέφυγε με επτά (27-34) και σε γενικές γραμμές συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού. Τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 38-31 αλλά 10 λεπτά πριν το τέλος του τελικού όλα ήταν ανοιχτά (38-43). Ένα τρίποντο του Ζήση έκανε το 48-40 για την ΑΕΚ στο 23' και με ένα ακόμη έγινε το 51-43 στο 35'. Ο Προμηθέας δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, πλησίασε και προσπέρασε (52-51 στα 2:49 από το τέλος) με σερί 9-0.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Στα 1:12 ένα δύσκολο καλάθι του Κασελάκη “΄έγραψε” το 55-56 αλλά ο Τσάλμερς στα 40'' έκανε το 55-58. Με βολές του Χολ έγινε το 57-58 στα 34'', ο Ζήσης αστόχησε αλλά ο Σλότερ κέρδισε φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ στα 10,6''. Ακολούθησε νέο φάουλ στον Ρέι που από τη γραμμή “έγραψε” το 60-57 υπέρ της ΑΕΚ στα 9''. Ο κορυφαίος του Προμηθέα Λεωνίδας Κασελάκης επιχείρησε το τρίποντο της ισοφάρισης πάνω σε άμυνα και αστόχησε, για να “τελειώσει” ο Γιαννόπουλος τον τελικό με μία βολή στα 3,3''.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 9 (4ρ, 4ασ.), Μπαμπ 8, Λίποβι 7, Αγραβάνης 2, Μαυροκεφαλίδης 11 (11ρ.), Κασελάκης 15, Μάντζαρης 3, Κατσίβελης, Φίλερ 2, Τζόουνς.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (3/4β, 5/9δ, 1/3τρ.), Τσάλμερς 3, Τολιόπουλος 3, Ματσιούλις 9 (6ρ.), Γιάνκοβιτς 4, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 11 (5ασ.), Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 5 (4ρ, 3ασ.), Γκραντ 2.