Την τέταρτη νίκη του μακριά από την Πάτρα πανηγύρισε ο Προμηθέας που πέρασε νικηφόρα με 95-82 από τη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ηρακλή για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι Πατρινοί με ρεκόρ πλέον 8-4 συνεχίζουν να βρίσκονται στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα σε αντίθεση με τον Ηρακλή που υποχώρησε στο 3-8 και παραμένει στην τελευταία θέση.

Οι νικητές είχαν σε καλή βραδιά τον Δημήτρη Αγραβάνη που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 22 αγωνιστικά λεπτά, ενώ 15 πόντους είχε ο Τζεράι Γκραντ και 11 ο Κέντρικ Ρέι. Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόνι Ντάγκλας με 22 πόντους, με τον Μπράντον Γκάρετ να τελειώνει το παιχνίδι «διπλός» με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 20 πόντων (87-67) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. το παιχνίδι διεκόπη λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τους διαιτητές να ζητούν την εκκένωση του.

Το ξεκίνημα του Προμηθέα στο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό καθώς μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά προηγήθηκε με 12-2. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να ροκανίσουν σταδιακά τη διαφορά με τον Ντάγκλας να κάνει το σκορ 14-18 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Οι Πατρινοί όμως με ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, άνοιξαν και πάλι την υπέρ τους διαφορά με τον Γκάντι να διαμορφώνει το 16-28. Ο Ηρακλής όμως με τον Ντάγκλας να δίνει λύσεις έξω από τα 6,75μ. πλησίασε σε 31-35 στο 17' ενώ με ένα επιμέρους 8-2 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου έκλεισε τη διαφορά στους τρεις πόντους με τον Προμηθέα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 44-41.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής στο σκορ, με τον Προμηθέα όμως να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα και να ξεφεύγει στο 25' με 61-52 και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +9 (62-71). Δύο τρίποντα από τους Αντριτς και Ρογκαβόπουλο έφεραν τους Πατρινούς στο +15 (77-62) στις αρχές της τέταρτης περιόδου ενώ λίγο αργότερα ο Γκραντ έστειλε το προβάδισμα της ομάδας του στη μέγιστη τιμή της καθώς έκανε το σκορ 67-87 στο 35'. Με ένα να σερί 7-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 82-93 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος όμως η ομάδα της Πάτρας διαχειρίστηκε τη διαφορά που είχε χτίσει φτάνοντας στην επικράτηση με 95-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71 82-95.

Ηλίας Ζούρος (προπονητής Προμηθέα): «Συγχαρητήρια στην ομάδα και τους παίκτες, γιατί πραγματικά δεν γνωρίζαμε τι θα δούμε σήμερα, τι να περιμέναμε. Μετά από πάρα πολύ καιρό μπήκαμε σε παιχνίδι σε ρυθμούς αγώνα, με δυο καινούργιους παίκτες, τον Άντριτς και τον Τόμπσον. Συνολικά θα πω ότι είμαι ευχαριστημένος και από τη νίκη και από τη διάθεση, αλλά χρειαζόμαστε και ρυθμό και δουλειά φυσικά. Πρέπει να βρούμε ξανά ρυθμό. Εύχομαι στον Ηρακλή το καλύτερο για τη συνέχεια κι εμείς να συγκεντρωθούμε τώρα στον αγώνα με τη Βαλένθια, που έχουμε την Τετάρτη. Μια ομάδα πολύ δύσκολη, με πολύ καλό ρόστερ.

Δυστυχώς είναι δύσκολες οι συνθήκες παγκοσμίως. Είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό, γιατί και οι παίκτες, που έχουν κορονοϊό, δύσκολα επανέρχονται, οι ομάδες χάνουν το ρυθμό τους. Γίνονται διακοπές στα πρωταθλήματα, αναβάλλονται παιχνίδια και μετά έρχονται πολλά μαζί και υπάρχουν τραυματισμοί ή δυσκολία στο να μπορέσεις να αποδώσεις το ίδιο, γιατί θεωρώ ότι τα τρία και τα τέσσερα παιχνίδια, που έπονται και θα γίνουν σε μας, στο πρόγραμμά μας, είναι λίγο απάνθρωπο. Δυστυχώς είναι έτσι οι καιροί. Εύχομαι να τελειώσει γρήγορα αυτή η πανδημία και να μπορέσουμε να δούμε καλό μπάσκετ, να παίξουν οι παίκτες, να βρουν ρυθμό και να έχουμε τα αποτελέσματα, που θέλουμε γενικά».

Κώστας Μέξας (προπονητής Ηρακλή): «Γνωρίζαμε εξ αρχής ότι είναι δύσκολο να αντέξουμε επί 40 λεπτά σε υψηλή ένταση, όμως το ματς έγινε ακόμη δυσκολότερο. Μετά το Λαύριο είχαμε θέματα, ενώ έφυγαν και παίκτες, με συνέπεια να μην μπορέσουμε να μείνουμε σε επίπεδα ικανοποιητικής αγωνιστικής ετοιμότητας ενώ είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία έτοιμη ομάδα, από την οποία έχουμε διαφορά ποιότητας.Προσπαθήσαμε με τη ζώνη να βρούμε λύσεις, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης μας οδήγησε σε έλλειψη διάρκειας, χαθήκαμε εύκολα στην άμυνα, είχαμε κακές επιλογές στην επίθεση. Θα πρέπει να ενισχυθούμε, είναι απαραίτητο, να έρθουν τουλάχιστον δύο παίκτες, ο ένας άμεσα, ως αλλαγή πρώτου γύρου.

Στόχος, μέχρι τον Παναθηναϊκό να έρθει ο ένας παίκτης και αμέσως μετά, στη διακοπή, ο δεύτερος, ώστε μετά να δούμε αν θα προχωρήσουμε και σε κάποια αλλαγή παίκτη, έχοντας ολοκληρώσει τις προσθήκες.H διοίκηση έχει υποσχεθεί ότι θα λυθούν τα θέματα, κάποιους παίκτες, που θέλαμε να φέρουμε δεν ήρθαν για διαφόρους λόγους, καθώς κάποιοι δεν θέλουν να έρθουν στον Ηρακλή, λόγω όλων αυτών που ακούγονται κι αυτό μας δυσκολεύει ως προς το να φέρουμε παίκτες, οι οποίοι θα κάνουν τη διαφορά. Προσπαθούμε να φέρουμε ποιοτικούς παίκτες και τις επόμενες μέρες ελπίζουμε ότι σε όλα τα ζητήματα θα έχουμε θετικές εξελίξεις.

Ο Ντόλεζαϊ είναι παιδί με ταλέντο, έρχεται από το Κολλέγιο και την Ουκρανία, όπου τα πράγματα είναι διαφορετικά, θα χρειαστεί χρόνο, όμως ήδη έχει “πιάσει” κάποια από αυτά που έχουμε ετοιμάσει στις προπονήσεις, αλλά πρέπει να τον βοηθήσει πρώτα η ομάδα. Δεν τον πήραμε για να βάζει 20 πόντους, αλλά να συμβάλλει μέσα από την λειτουργία του συνόλου. Κάθε μέρα θα είναι και ένα βήμα μπροστά για αυτόν.

Δεν μας σεβάστηκε όσο έπρεπε η σημερινή διαιτησία, αλλά ας μείνουμε καλύτερα στα δικά μας λάθη, για να πάμε παρακάτω, διότι στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε καλή εικόνα. Η φάσης της τεχνικής ποινής ήταν καθαρό επιθετικό φάουλ και τη δέχθηκε την πρώτη φορά που διαμαρτυρήθηκα».