Τα προηγούμενα δύο χρόνια Απόλλων Carna και ΚΑΟΔ Am.Genetics αγνοούσαν τη νίκη στις έδρες τους στα μεταξύ τους παιχνίδια. Οι Πατρινοί είχαν κάνει το 2/2 στη Δράμα και οι Δραμινοί του 2/2 στην πόλη της Αχαίας. Το ιδιαίτερο αυτό σερί σταμάτησε στο παιχνίδι του φετινού πρώτου γύρου, όταν ο ΚΑΟΔ Am.Genetics νίκησε με 82-76 (Ζάρας 21, Λο 18 – Ελ Αμίν 23, Πεν 14). Η ομάδα του Κώστα Μέξα έδειχνε να “καθαρίζει” τη νίκη στο 28΄ όταν προηγήθηκε με 62-50 όμως ο Απόλλων Carna με σερί 19-6 προσπέρασε με 69-68 στο 36'. Ο ΚΑΟΔ Am.Genetics όμως αντέδρασε, ανέκτησε το προβάδισμα (78-71) και έφτασε στη νίκη.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν το Σάββατο (18/4, 17:00) στην Πάτρα εκεί απ' όπου έφυγε με τη νίκη ο ΚΑΟΔ Am.Genetics τα δύο προηγούμενα χρόνια. Την περίοδο 2012-2013 επικράτησε με 92-89 (Πέτροβιτς 33, Γκραντ 24 – Κακαρούδης 14, Πάλμερ 13) σε ένα παιχνίδι που χρειάστηκε 50 λεπτά για να αναδείξει νικητή, καθώς κρίθηκε στις δύο παρατάσεις. Με καλάθι του Ζάρα στην εκπνοή έγινε το 71-71 στην κανονική διάρκεια ενώ η πρώτη παράταση τελείωσε με σκορ 82-82. Εκεί και με το σκορ στο 89-90, ο Βλάντο Πέτροβιτς που έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, υπέπεσε σε λάθος για να “σφραγίσει” τη νίκη του ΚΑΟΔ ο Πάλμερ με δύο βολές.

Στο αντίστοιχο περσινό παιχνίδι, στις 14 Δεκεμβρίου 2013, ο ΚΑΟΔ έφυγε με τους δύο βαθμούς από την Πάτρα επικρατώντας με 64-62 (Μπολντς και Ντάνιελ 17  -  Τζόουνς 15, Μπάβτσιτς 14) παρότι στο τέλος της τρίτης περιόδου έδειχνε να είναι πεσμένος στο “καναβάτσο” (52-40). Ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία στο τέλος να στείλει το παιχνίδι στην παράταση όμως τόσο ο Αργυρόπουλος όσο και ο Μπολντς αστόχησαν σε σουτ δύο πόντων.

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΑΠΟΛΛΩΝ CARNA

* Τέσσερις ασίστ μακριά από τις 600 στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ βρίσκεται ο Μάριος Μπατής.

* Με δύο βολές ο Γάιος Σκορδίλης θα φτάσει τις 100 στην κατηγορία.

* Πέντε ριμπάουντ μακριά από τα 100 είναι ο Αλέξανδρος Σιγκούνας.

KAOΔ AM.GENETICS

* Μπροστά σε δύο σπουδαία ατομικά επιτεύγματα βρίσκεται ο Θόδωρος Ζάρας. Με 10 πόντους θα φτάσει τους 1.000 στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ενώ με τέσσερις ασίστ θα γίνει ο πρώτος πασέρ στην ιστορία της ομάδας στην κατηγορία, φτάνοντας τις 110 και προσπερνώντας τον Ράιαν Λόθριτζ (109).

* Με δύο πόντους ο Γκι Μαρκ Μισέλ θα σπάσει το “φράγμα” των 500 στην κατηγορία.

* Δύο τρίποντα χωρίζουν τον Δημήτρη Τσαλδάρη από τα 300.