Τη δεύτερη νίκη στις φετινές τους αναμετρήσεις, πήρε ο Απόλλων Oscar απέναντι στον Ιωνικό καθώς επικράτησε και μέσα στη Νίκαια με 96-82 για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Με κορυφαίο τον Γιώργο Τσαλμπούρη οι Πατρινοί έβαλαν τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών και έφτασαν το 5-8 αυξάνοντας σημαντικά την απόστασή τους από την επικίνδυνη ζώνη. Την ίδια στιγμή ο Ιωνικός έχασε για τέταρτο σερί παιχνίδι και παρέμεινε στην προτελευταία θέση με ρεκόρ 3-9.

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης ήταν εντυπωσιακός για τους νικητές τελειώνοντας το παιχνίδι με 30 πόντους έχοντας 7/7 δίποντα και 5/10 τρίποντα αλλά και 5 ριμπάουντ. Ο Ελιτζάια Μήτρου Λονγκ είχε 17 πόντους, 15 προσέθεσε ο Τρε ΜακΛίν και 12 ο Νίκος Δίπλαρος, για έναν Απόλλωνα Oscar που τελείωσε με 15/30 τρίποντα και 19/27 δίποντα και μόλις 9 λάθη. Από την άλλη πλευρά για τον Ιωνικό ο Τζος Πάρκερ είχε 22ν πόντους με 5/9 τρίποντα και ο Κωστής Γόντικας 16 πόντους, τους περισσότερους στο πρώτο μέρος.

Η αναμέτρηση πήρε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν από την αρχή στο σκορ. Γόντικας και Μουσταφά για τον Ιωνικό και οι Τσαλμπούρης και Μήτρου Λονγκ για τον Απόλλωνα Oscar έδιναν επιθετικές λύσεις στις ομάδες τους που βρέθηκαν στο 25-25 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Ένα γρήγορο 8-0 των Πατρινών στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, τους έφερε να προηγούνται με 33-27 και κατάφεραν να διατηρήσουν αυτό το μικρό προβάδισμα ως και το φινάλε του ημιχρόνου (41-47).

Με την επιστροφή τους για το δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλων Oscar βρήκε πολύ γρήγορα ρυθμό, συνέχισε να είναι εύστοχος έξω από τα 6,75μ. και με τον Τσαλμπούρη σταθερά να απειλεί, ανέβασε σταδιακά το προβάδισμά του. Οι «μελανόλευκοι» έφτασαν ακόμη και στο +17 καθώς προσπέρασαν με 64-47. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ιωνικός έβγαλε αντίδραση. Βρήκε λύσεις στην άμυνα και κατάφερε γρήγορα τρέχοντας ένα επιμέρους 14-2 να μειώσει σε 61-66 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες άρχισαν την τέταρτη περίοδο με... διαγωνισμό τριπόντων. Είναι χαρακτηριστικό πως σε διάστημα περίπου δύο λεπτών τελείωσαν πέντε διαδοχικές επιθέσεις με εύστοχο τρίποντο, με τον Απόλλωνα Oscar να απαντά στα εύστοχα σουτ του Γκιουζέλη και να κρατά το προβάδισμα. Στο 34' ο ΜακΛιν έκανε το 73-79, λίγο πριν αποβληθεί με δεύτερη τεχνική ποινή ο Νίκος Βετούλας. Κομβικό σημείο ήταν το γκολ φάουλ σε τρίποντο του Μήτρου Λονγκ καθώς έστειλε τους Πατρινούς στο +11 (74-85) στο 36' ενώ στη συνέχεια έβγαλε την άμυνα που κατέληξε σε καλάθι του Τσαλμπούρη για το 74-87. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια του Ιωνικού να πλησιάσει στο σκορ, και κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με ????.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-47, 61-66, 82-96.