Μετά την ΑΕΚ εντός έδρας για την πρεμιέρα, το Περιστέρι Βίκος Cola νίκησε στην Πάτρα τον Προμηθέα (76-73) και επιβεβαίωσε ότι επιστρέφει δυναμικά στην Betshop Basket League. Οι «κυανοκίτρινοι» έλεγξαν στο μεγαλύτερο διάστημα την αναμέτρηση, που ήταν ποιοτική και συναρπαστική, χάρις στην «διαβασμένη» άμυνα τους – που οδήγησε τους γηπεδούχους σε πολλά άστοχα τρίποντα, 5/29 – και την ισορροπημένη επιθετική λειτουργία τους (25/46 δίποντα και 4/15 τρίποντα).

Η ομάδα της Πάτρας παρότι είχε πέντε παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (14-9) και πέντε λιγότερα λάθη (14-9) γνώρισε την πρώτη ήττα του στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Κορυφαίοι του Περιστερίου Βίκος Cola ήταν ο Ράιαν Χάροου, που στα τελευταία τέσσερα λεπτά πέτυχε 7 πόντους και έδωσε μια ασίστ, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους ενώ πήρε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, και ο Μπεν Μπέντιλ που σκόραρε 13 πόντους.

Από τους γηπεδούχους προσπάθησε περισσότερο ο Ολεξάντρ Λίποβι, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και έδωσε 6 ασίστ.

Με εννέα πόντους του Μπέντιλ, η ομάδα της «δυτικής όχθης» ξέφυγε στο σκορ με 20-15, 2’ και 36’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 26-24.

Ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 31-31 στο 14’ με δύο τρίποντα των Λάνγκστον Χολ, Μιχάλη Τσαϊρέλη και με επιμέρους σκορ 11-4, προηγήθηκε με 7 (42-35), με 2’ και 46’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το Περιστέρι Βίκος Cola απάντησε με δύο καλάθια των Βασιλόπουλου, Βασίλη Μουράτου και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Πάτρας στο +3 (42-39).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με 6-0 του Προμηθέα, που ανέβασε την διαφορά στους 9 (48-39), ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Οι «κυανοκίτρινοι», ωστόσο, αύξησαν την πίεση στην άμυνα τους, απάντησαν με σερί 9-0 και προσπέρασαν με 51-50 στο 25’. Με νέο σερί, 6-0 με τρίποντο του Λίποβι οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και προηγήθηκαν με 56-51, ένα λεπτό αργότερα.

Το Περιστέρι Βίκος Cola, όμως, ήταν εκείνο που τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (62-58), ύστερα από εννέα αναπάντητους του πόντους στο τελευταίο δίλεπτο, πέντε με ένα τρίποντο από τον Κίκι Κλαρ και τέσσερις από τον Βασιλόπουλο.

Η ομάδα της Πάτρας με σερί 7-0 με πέντε πόντους του Λεωνίδα Κασελάκη, σε διάστημα δυόμιση λεπτών, βρέθηκε στο +3 (67-64), 4’ και 27’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Με γκολ φάουλ του Χάροου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 67-67 στο 36’.

Ο 27χρονος Αμερικανός γκαρντ καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα: Με καλάθι του, το Περιστέρι Βίκος Cola ισοφάρισε σε 71-17, με 1’ και 15’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Έδωσε την ασίστ στον Εντ Ντάνιελ για το 73-71, 43’’ πριν την λήξη και πέτυχε το 75-71, με 14’’ να απομένουν για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 42-39, 58-62, 73-76.

Αργύρης Πεδουλάκης (προπονητής Περιστερίου Βίκος Cola): «Εγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, το οποίο είχε εναλλαγή σε σκορ και συναισθήματα. Ο Προμηθέας είναι μια εξαιρετική ομάδα με πολύ καλό ρόστερ. Εμείς είχαμε αρκετά θέματα που έπρεπε να λύσουμε, καθώς ο αντίπαλος είναι μια ομάδα με ύψος ομάδας Ευρωλίγκας.

Στο β΄ ημίχρονο ισορροπήσαμε το κομμάτι των ριμπάουντ και κερδίσαμε τον αγώνα, χωρίς πάντως να είμαστε καλοί στα σουτ. Προσαρμοστήκαμε, αλλάξαμε το παιχνίδι μας και στο τέλος μείναμε ψύχραιμοι, με την μπάλα να πηγαίνει εκεί όπου έπρεπε. Οσο κυλούσε ο χρόνος, το στρες πήγαινε στην αντίπαλη πλευρά, που ούτως ή άλλως ήταν το φαβορί.

Εύχομαι καλή συνέχεια στον Προμηθέα, εμείς μένουμε πιστοί και προσηλωμένοι στο πρόγραμμά μας. Περίμενα ότι θα ήμασταν ανταγωνιστικοί στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν. Είμαστε μια καλή παρέα και στο αγωνιστικό και στο διοικητικό κομμάτι. Θέλουμε, όπως έχω ξαναπεί, να έχουμε καλούς συμπαίκτες. Δεν έχουμε εγωισμό και βγάζουμε θετική ενέργεια στο παρκέ».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Καταρχήν, συγχαρητήρια στο Περιστέρι για την κατάκτηση της νίκης. Εμείς πραγματοποίησαμε κακή εμφάνιση και δεν μπορέσαμε να βρούμε ρυθμό. Εκτός ελαχίστων παικτών, η ομάδα μας σήμερα βρέθηκε σε σε κακή ημέρα.

Ακόμη είναι αρχή της σεζόν. Δεν θέλαμε μεν αυτήν την ήττα στο γήπεδό μας, όμως θα πρέπει να δούμε μπροστά. Ηταν ένα παιχνίδι ντέρμπι που κρίθηκε στη λεπτομέρεια, σε κάποια σουτ, στην επαφή, σε ένα σφύριγμα. Οφείλουμε να συνηθίσουμε σε αυτόν το ρυθμό, παίζοντας συνεχόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη. Αυτό ισχύει και για εμένα και για τη διαχείριση που γίνεται στη διάρκεια του αγώνα.

Σε κάθε περίπτωση ήταν ένα καμπανάκι για εμάς αυτό που έγινε. Στο θέμα της ενέργειας ήμασταν έναν χρόνο πίσω. Ενώ θέλαμε δηλαδή να κάνουμε πράγματα και φωνάζαμε γι΄ αυτά, τελικά δεν τα κάναμε, δεν πηγαίναμε... Σε γενικές γραμμές κάναμε λάθη σε κρίσιμα σημεία, είχαμε κούραση και δεν βγάλαμε ενέργεια.

Στενοχωρήσαμε τον κόσμο που ήρθε σήμερα να μας υποστηρίξει. Συνεχίζουμε τη δουλειά μας και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την Ολίμπια Λιουμπλιάνας την Τετάρτη στην Πάτρα. Σήμερα δεν είχαμε μαζί μας και τον Κατσίβελη, θα δούμε αν θα είναι έτοιμος για το επόμενο παιχνίδι».