Πρεμιέρα με το δεξί ο Μίνιτς

Πρεμιέρα με το δεξί έκανε ο Μίλαν Μίνιτς στον πάγκο του Άρη, καθώς οι κίτρινοι  με όπλο την άμυνα επικράτησαν του ΚΑΟΔ με 77-59. Η ομάδα της Δράμας χρησιμοποίησε για πρώτη φορά τον Ντάντε Στίγκερς που έδειξε καλά στοιχεία και ότι θα βοηθήσει την ομάδα του να πετύχει τους στόχους της.

Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 14-18 στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας σαν κορυφαίο παίκτη τον Τζόουνς. Η εικόνα άλλαξε στην δεύτερη περίοδο όταν ανέβηκε η πίεση των γηπεδούχων και με πρωταγωνιστή τον Πελεκάνο πήρε προβάδισμα με 29-25. Η άμυνα του Άρη σταμάτησε τον Τζόουνς, ο ΚΑΟΔ δεν μπορούσε να βρει εναλλακτικές λύσεις και η διαφορά ανέβηκε στο +9 στο 18’ (34-25). Η διαφορά των 9 πόντων έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους παίκτες του Μίλαν Μίνιτς να προηγούνται με 35-26.

Ο Αρης με τον Κώστα Χαρίση να δείχνει τον δρόμο ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους και μετά από μια τεχνική ποινή στον Τζόουνς οι κίτρινοι προηγήθηκαν στο 24’ στους 18 πόντους (49-31)! Ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και η διαφορά έφτασε στους 25 πόντους (58-33). Οι  φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν στο τελευταίο δίλεπτο και το σκορ στο 30 έγινε 58-38.

Ο ΚΑΟΔ κατέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους στο ξεκίνημα του τέταρτου  δεκαλέπτου (58-42), αλλά ο Άρης διατήρησε την διαφορά ασφαλείας ακόμη και όταν οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς μείωσαν στο 37’ σε 68-55. Το τελικό σκορ ήταν 77-59, με τον Μίλαν Μίνιτς να ξεκινά με τον καλύτερο τρόπο τη νέα του θητεία στον  πάγκο του Αρη.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-26, 58-38, 77-59.