Προβάδισμα στη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League πήρε ο Ολυμπιακός καθώς νίκησε με 74-61 τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ΣΕΦ στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

Με επιμέρους σκορ 23-4 στην πρώτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν σημαντικό προβάδισμα και διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το τέλος αφού όσο και αν προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι ήταν αδύνατο να καλύψουν τη μεγάλη απόσταση. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Μουστάφα Φαλ που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Σλούκας με 16 πόντους. Από τους «πράσινους» οι Παπαπέτρου και Ουάιτ τελείωσαν με 13.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν μπροστά με 9-0 στο 4’, τη στιγμή που οι παίκτες του «τριφυλλιού» είχαν 0/8 σουτ. Με συνεχόμενα σουτ από Σλούκα και ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-4 και οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/18 σουτ. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν και το κατάφεραν προς στιγμήν αλλά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περαιτέρω περιθώρια που θα τους έβαζαν σε περιπέτειες.

Στην επανάληψη η κατάσταση δεν άλλαξε. Το αντίθετο μάλιστα αφού ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στους 23 (45-22). Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπορεί να επικράτησε και σε αυτή την περίοδο αλλά όσο περνούσε η ώρα οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανησυχούσαν ιδιαίτερα αφού φρόντιζαν να διατηρούν σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά. Ο Νέντοβιτς μείωσε στους 13 (55-42) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου αλλά η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία με τον Ολυμπιακό να επαναφέρει τη διαφορά στους 19 (63-44) και να κάνει το 1-0 στη σειρά των τελικών της StoiximanBasket League.

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61