Οι αμερικανοί έκαναν την διαφορά στα Τρίκαλα!

Ο Πάτρικ Γιούιν  και ο Τζέρεμι Γκρέϊντζερ πέτυχαν ακριβώς τους μισούς πόντους των Τρικάλων και οδήγησαν την ομάδα τους στη  μεγάλη νίκη επί του Άρη με σκορ 82-76 στην παράταση! Οι δύο αμερικανοί αποτέλεσαν άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των κίτρινων, καθώς σκόραραν μαζί 41 πόντους και ήταν καθοριστικοί στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Από την άλλη μεριά ο Γιάννης Αθηναίου αστόχησε στις βολές σε νεκρό χρόνο και μετά από τάϊμ άουτ που θα μπορούσαν να δώσουν τη νίκη στους Θεσσαλονικείς. Ετσι το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο όπου οι ξένοι των γηπεδούχων έκαναν την διαφορά…

Τα Τρίκαλα μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 10 με σκορ 27-17, με όπλο την άμυνα τους και το σκορ στο ανοικτό γήπεδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρης αντέδρασε και με σερί 9-0 μάζεψε τη διαφορά. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τους  γηπεδούχους στο +7 (38-31).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-8 πέρασαν  μπροστά στο σκορ με 38-39 και έκτοτε το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ μέχρι την λήξη του! Με δύο βολές του Αθηναίου 15΄ πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Άρης ισοφάρισε σε 50-50 και το παιχνίδι ξεκίνησε από το «μηδέν» στην τέταρτη περίοδο.  Ακόμα κι όταν τα Τρίκαλα κατάφεραν να περάσουν με 66-60 στο 37', ο Μιχάλης Πελεκάνος βρήκε τρόπο στα 28'' δευτερόλεπτα πριν από το τέλος με μεγάλο τρίποντο να δώσει προβάδισμα στον Άρη με 66-68. Ο Σαρικόπουλος στη συνέχεια, όμως  αστόχησε σε δύο βολές, Πελεκάνος μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ κι ο Αθηναίου βρέθηκε στη γραμμή των βολών για να ευστοχήσει σε μία από τις δύο προσπάθειες του.  Στα οκτώ δεύτερα πριν την λήξη ο Γκρέιντζερ βρήκε στόχο έξω από τα 6,75μ. και ισοφάρισε 69 – 69 κι ο Αθηναίου σε νεκρό χρόνο αστόχησε στις βολές που θα έδιναν τη νίκη στην ομάδα του.  Στην παράταση, οι Γιούινγκ και Γκρέιντζερ έτρεξαν σερί 6-0 (75-69), αλλά ο Άρης  μείωσε και πάλι στον πόντο (75-74). Ένα λεπτό πριν από το φινάλε της παράτασης, ο Μάριος Ματαλόν με δύο βολές έγραψε το 79-74 και ουσιαστικά τέλειωσε το ματς! Ετσι  τα Τρίκαλα έφτασαν στην σπουδαία νίκη που πανηγυρίστηκε από τους φίλους τους οι οποίοι  για μια ακόμη φορά είχαν γεμίσει το γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 38-31, 50-50, 69-69 (κ.α.), 82-76