Εντυπωσιακό ήταν το πέρασμα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ από την Πάτρα. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 86-69 του Προμηθέα, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής, ενώ ήταν παράλληλα και η τελευταία αναμέτρηση στο 2018 για την Betshop Basket League.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ολοκλήρωσε το 2018 χωρίς να έχει ηττηθεί στην κανονική περίοδο, καθώς από τον περασμένο Γενάρη μέχρι σήμερα μετρά 26 διαδοχικές νίκες στη regular season της Basket League.

Στο «Δ. Τόφαλος» οι πρωταθλητές, στο ντεμπούτο του Ρίκ Πιτίνο στο ελληνικό πρωτάθλημα, ανέβασαν ρυθμό, ειδικά στην άμυνα, στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να κάμψουν την αντίσταση του Προμηθέα που για ένα και πλέον ημίχρονο διεκδικούσε το παιχνίδι. Οι «πράσινοι» τελείωσαν την αναμέτρηση με 11/21 τρίποντα και 21/40 δίποντα, σουτάροντας συνολικά εντός παιδιάς με 52% σε αντίθεση με τον Προμηθέα που σούταρε με 35%. Οι Πατρινοί είχαν 14/33 δίποντα και 9/33 τρίποντα. Παράλληλα ο Παναθηναϊκός τελείωσε με 16 περισσότερα ριμπάουντ (28-44) τέσσερις περισσότερες ασίστ (20-24) αλλά και έξι παραπάνω λάθη (11-17).

Ο Προμηθέας πήρε από το ξεκίνημα του αγώνα προβάδισμα στο σκορ με τον Μπράουν να κάνει στο 5' το 13-6, ενώ με τον ίδιο να έχει 9 προσωπικούς πόντους, διαμόρφωσε στο 8' το 16-9. Ο ΠΑναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (16-14) όπως ο Μέιερ με εύστοχο τρίποντο έγραψε το 21-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Παππάς με δύο εύστοχα τρίποντα (τελείωσε με 5/6) έφωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό που έτρεξε ένα σερί 8-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Προμηθέας έμεινε για περίπου επτά αγωνιστικά λεπτά δίχως καλάθι εντός παιδιάς με τον Έλις να σκοράρει στο 7' και να μειώνει σε 25-28. Οι Λίποβι και Κασελάκης με εύστοχα τρίποντα διατήρησαν τον Προμηθέα σε απόσταση αναπνοής, με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει το πρώτο μέρος προηγούμενος με 35-34.

Με πέντε σερί πόντους του Καλάθη, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 36-44 στο 23' ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Παπαπέτρου ολοκληρώνοντας ένα σερί 6-0 έστειλε τους «πράσινους» για πρώτη φορά στο +11 (39-50). Τα τρίποντα από τους Μέιερ και Μπράουν μείωσαν για τον Προμηθέα (45-50) αλλά και πάλι ο Παππάς ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-57). Ο ίδιος παίκτης με βολές έκανε το σκορ 47-61 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου που βρήκε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να προηγείται με 61-50.

Η τέταρτη περίοδο άρχισε με τους Παππά και Λεκαβίτσιους να ευστοχούν έξω από τα 6,75μ. και τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο +17 (50-67). Οι «πράσινοι» είχαν απάντηση σε κάθε προσπάθεια του Προμηθέα να μειώσει, συντηρώντας σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους. Στο 37' ο Βουγιούκας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 22 πόντων (60-82) με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει στη νίκη με 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 34-35, 50-61, 69-86

Ρικ Πιτίνο (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Σήμερα παίξαμε έχοντας τον Νικ Καλάθη τραυματία. Εκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια για να παίξει, καθώς ήταν χτυπημένος. Είμαι περήφανος για τον Νίκο Παππά, ο οποίος έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα. Πολλά χρόνια πριν, όταν ήμουν στους Νικς, είχαμε διαπιστώσει πως με 35 deflections σε κάθε παιχνίδι κερδίζεις το 90% του αγώνα και χάνεις μόνον όταν ο αντίπαλος έχει 60-65% στα τρίποντα. Στο προηγούμενο παιχνίδι που δώσαμε είχαμε 31 deflections που δεν είναι μεν τέλεια επίδοση, αλλά είναι καλή.

Οι 5 περιοχές που πρέπει να δίνουμε έμφαση είναι τα deflections, τα κλεψίματα, τα κοψίματα, οι χαμένες μπάλες-recovery και το tip από πίσω. Μάθαμε πολλά απόψε. Αν και θυμίζω ότι παίξαμε 36 ώρες πριν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, στο α΄ ημίχρονο σήμερα είχαμε μόλις 5 deflections, τις λιγότερες στην καριέρα μου.

Είπα στα παιδιά στο ημίχρονο ότι είναι μια ευκαιρία για να μάθουμε κάποια πράγματα. Τους είπα στα αποδυτήρια ότι αν και είστε εξαιρετικοί στην επίθεση, ακόμη και ο Στεφ Κάρι και ο Κέβιν Ντουράντ δεν θα μπορούσαν να περάσουν από αυτήν την πόρτα. Βελτιώσαμε λοιπόν την άμυνά μας και φτάσαμε στο β΄ ημίχρονο στα 26 deflections. Στο α΄ ημίχρονο κάναμε μόλις 9 ασίστ και στο β΄ ημίχρονο 15. Το να πασάρουμε και το να παίξουμε άμυνα ήταν τα κλειδιά. Πρέπει να μαθαίνουμε πράγματα και όταν κερδίζουμε και κυρίως ότι η ήττα δεν είναι επιλογή.

Η ατμόσφαιρα και σήμερα μου θύμισε κάτι από το Κεντάκι. Εκανα μια βόλτα στην παραλία, είδα και τα χιονισμένα βουνά στην Πάτρα, όμως όταν με ρωτούν οι δικοί μου για την Ελλάδα έχω να πω τα καλύτερα λόγια για τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού. Προ 5ετίας έγραψα το 5ο βιβλίο μου με τίτλο ''Το Συμβόλαιο μιας ημέρας''. Το συμβόλαιο ενός παίκτη δεν ανανεώνεται από τον πρόεδρο μιας ομάδας, ούτε από τον general manager, αλλά από το πρόσωπο που κοιτάζεις στον καθρέφτη.

Θέλω να πω ότι όπως και στην Ευρωλίγκα, έτσι και σήμερα στο ελληνικό πρωτάθλημα, είδα υψηλό επίπεδο διαιτησίας. Τέλος, εύχομαι σε όλους καλή χρονιά».

Για την απόδοση του Παππά αλλά και το αν χρειάζεται κάποιον παίκτη, σχολίασε: «Λατρεύω τον Παππά και δεν το λέω απλά σαν έκφραση. Λατρεύω το πως παίζει. Δεν θέλω έναν παίκτη που να είναι ο αναπληρωματικός του Παππά ή του Καλάθη. Χρειαζόμαστε έναν παίκτη που θα μπορεί να παίξει και στο 1, και στο 2 και στο 3. Όπως έπαιξε καλά σήμερα ο Λεκαβίτσιους, έτσι χρειαζόμαστε έναν παίκτη που να μπορεί να παίξει έτσι».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Καταρχήν, χρόνια πολλά με υγεία και εύχομαι μέσα στο 2019 ο κάθε άνθρωπος να πραγματοποιήσει τα όνειρά του. Εμείς παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα στο σημερινό παιχνίδι. Θέλαμε να διεκδικήσουμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε από αυτόν τον αγώνα. Κάναμε καλή εμφάνιση στο α΄ ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην άμυνα και μας έβγαλε εκτός ρυθμού.

Ήμασταν άστοχοι και χάσαμε και τα ριμπάουντ. Είμαι ευχαριστημένος που η ομάδα μου έδειξε μια ταυτότητα και δεν φοβήθηκε τον Παναθηναϊκό. Προσπαθήσαμε, αλλά δεν τα καταφέραμε. Ευχαριστώ πολύ τον κόσμο που για μια ακόμη φορά δημιούργησε πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο ''Τόφαλος''.

Τώρα πρέπει να δούμε μπροστά το παιχνίδι με τον Πανιώνιος, ο οποίος είναι ένας πολύ επικίνδυνος αντίπαλος και παλεύει σε όλους τους αγώνες του. Θέλουμε και στο 2019 να φτάσουμε ψηλά, να συνεχίσουμε να παίζουμε όμορφο μπάσκετ και να χαιρόμαστε κάθε στιγμή στο γήπεδο. Το πιο σημαντικό, όμως, είναι να έχουμε υγεία. Ο Ρικ Πιτίνο είναι σπουδαίος, όπως σπουδαίος ήταν και ο Τσάβι Πασκουάλ. Το να είσαι προπονητής από τα τοπικά πρωταθλήματα μέχρι το υψηλότερο επίπεδο είναι πολύ δύσκολη δουλειά».