Κόντρα στη ροή του πρώτου ημιχρόνου όταν και βρέθηκε πίσω με 15 πόντους η ΑΕΚ έφυγε με τη νίκη από τη «Nick Galis Hall» και πήρε το προβάδισμα στη σειρά των μικρών τελικών με τον Άρη σε ένα αποτέλεσμα που είχε ιστορική χροιά γι’ αυτήν καθώς ήταν η πρώτη της εκτός έδρας νίκη σε αυτή τη φάση των πλέι οφ δεδομένου ότι είχε χάσει από δύο φορές ως φιλοξενούμενη το 1998 και το 2000 κόντρα στον Ολυμπιακό και τρεις το 2003 απέναντι στον Ηρακλή. Μετρούσε δηλαδή μέχρι σήμερα επτά εκτός έδρας ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια μικρών τελικών.

*Με τη σημερινή νίκη της η ΑΕΚ έβαλε τέλος σε ένα σερί 10 ηττών που είχε ως φιλοξενούμενη του Άρη. Το τελευταίο «διπλό» της ήταν εκείνο των προημιτελικών του 2005 όταν επικράτησε με 76-70 με 15 πόντους των Νίσεβιτς και Μπέιλι (18 είχε ο Κόλινς για τον Άρη).

*Για την ΑΕΚ μπορεί να θεωρηθεί καλό «σημάδι» το γεγονός ότι στις 15 από τις 21 προηγούμενες σειρές μικρών τελικών, η ομάδα που έκανε το 1-0 πήρε τελικά και την 3η θέση. Ωστόσο 17 από τις 21 σειρές οδηγήθηκαν στο 1-1.

*Η «ένωση» έκανε ότι ο Ηρακλής επί του ΠΑΟΚ το 1995, ο ΠΑΟΚ επί του Περιστερίου το 1997, το Μαρούσι επί του Πανιωνίου το 2008 και ο ΠΑΟΚ επί του Πανιωνίου το 2014, «σπάζοντας» δηλαδή το πλεονέκτημα της έδρας από τον πρώτο αγώνα. Ήταν δηλαδή μόλις η 5η φορά στις 22 σειρές μικρών τελικών που άρχισαν με break και 0-1.

Σε ατομικό επίπεδο…

*Από τους πρωταγωνιστές της νίκης της ΑΕΚ ήταν ο Ντούσαν Σάκοτα ισοφαρίζοντας τις κορυφαίες φετινές επιδόσεις του τόσο στο σκοράρισμα με 15 πόντους όσους είχε εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ –στην κανονική περίοδο- και εντός έδρας με τον Κολοσσό H Hotels, όσο και στα ριμπάουντ με τέσσερα επίδοση που σημείωσε τέσσερις φορές στην κανονική περίοδο.

*Ο Γιάννης Καλαμπόκης έφτασε στις 325 συμμετοχές και στην 27η θέση της σχετικής λίστας της Basket League ΣΚΡΑΤΣ τον Παναγιώτη Λιαδέλη.

*134 παιχνίδια έφτασε στο ελληνικό Πρωτάθλημα ο Μαρκ Κάρτερ προσπερνώντας τον Τόνι Κόστνερ και «πιάνοντας» στην 27η θέση της λίστας των ξένων παικτών με τις περισσότερες συμμετοχές, τον Ντάριλ Μίντλετον.

*Πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους ήταν ο Τζέι Κόβαν Μπράουν που εκτός της δράσης του σε εκτελεστικό επίπεδο βοήθησε και δημιουργικά με τέσσερις ασίστ αλλά και με τα έξι ριμπάουντ του που είναι ρεκόρ σεζόν καθώς είχε πέντε στο αντίστοιχο παιχνίδι κόντρα στον Άρη της κανονικής περιόδου.

*Τη δική του καλύτερη επίδοση περιόδου ισοφάρισε ο Δημήτρης Κατσίβελης με τα τέσσερα ριμπάουντ του όσα είχε μαζέψει στο εκτός έδρας ματς με την Κηφισιά της 7ης αγωνιστικής.

Η ήττα ήρθε μέσα από αρνητικά ρεκόρ

*Ο Άρης δέχτηκε 11 τρίποντα από την αντίπαλο του και αυτό είναι αρνητικό ρεκόρ περιόδου γι’ αυτόν ως προς τα παιχνίδια του στη «Nick Galis Hall». Το προηγούμενο ήταν εκείνου του αγώνα με τον ΠΑΟΚ από τον οποίο είχε δεχτεί 10 τρίποντα.

*Οι «κίτρινοι» σημείωσαν μόλις 24 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο που είναι η δεύτερη χειρότερη φετινός εντός έδρας επίδοση τους καθώς είχαν σημειώσει 19 στο πρώτο ημίχρονο του 4ου ημιτελικού με τον Παναθηναϊκό. Είναι πάντως η χειρότερη εντός έδρας επίδοση δευτέρου ημιχρόνου αφού η προηγούμενη ήταν εκείνη των 21 πόντων που σημείωσαν στο ματς της κανονικής περιόδου με τον Παναθηναϊκό.

*Ο Άρης επιβλήθηκε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 15 πόντους. Το παθητικό των 28 πόντων στο πρώτο μέρος είναι η τρίτη καλύτερη φετινή επίδοση της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Είχε δεχτεί 24 από τον Αρκαδικό και 26 από την Καβάλα και τον Απόλλωνα Carna στα εντός έδρας παιχνίδια. 28 πόντους είχε δεχτεί στο πρώτο ημίχρονο και των εκτός έδρας αγώνων της με τον Αρκαδικό και τον Απόλλωνα Carna.

*Ανεξαρτήτως του αρνητικού αποτελέσματος είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Άρης έμεινε για τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας αγώνα πλέι οφ μετά από τους δύο με τον Παναθηναϊκό σε μονοψήφιο αριθμό λαθών. Παράλληλα όμως έμεινε επίσης για τρίτο διαδοχικό εντός έδρας παιχνίδι σε μονοψήφιο αριθμό ασίστ.

*Για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι και 5η φορά στους οχτώ αγώνες πλέι οφ ο Οκάρο Ουάιτ αναδείχτηκε βάσει της στατιστικής και του ranking ο κορυφαίος παίκτης του Άρη.

*Παράλληλα ο TAGHeuer MVP της κανονικής περιόδου έφτασε σε τριψήφιο αριθμό εύστοχων βολών και εύστοχων διπόντων στο Πρωτάθλημα. Έχοντας σήμερα 8/8 βολές, έφτασε τις 106/136 (77,94%) και με τα 2/5 δίποντα του μετράει πλέον 101/172 (58,72%).

*312 παιχνίδια έφτασε στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ο Βασίλης Ξανθόπουλος και ανέβηκε στην 33η θέση της σχετικής λίστας αφήνοντας πίσω του τον Γιάννη Γιαννούλη.

*Σημειώνοντας τέσσερις πόντους ο Μιχάλης Πελεκάνος ξεπέρασε τους 800 με τον Άρη στο Πρωτάθλημα ενώ με τα δύο εύστοχα δίποντα του ξεπέρασε τα 200 με τους «κίτρινους» στην κατηγορία.