Η Εθνική έκανε στην Σεβίλλη το «δύο στα δύο» στην πρώτη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου με νίκη επί των Φιλιππίνων με 82-70.

Η επικράτηση της «επίσημης αγαπημένης» βασίστηκε στην πολύ καλή άμυνα της, που της έδωσε την δυνατότητα να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο συντριπτικό διάστημα του απέναντι σε ένα αντίπαλο ο οποίος παίζει σε φρενήρη ρυθμό για 40’, στην εξαιρετική ομαδική λειτουργία και στην πολύ καλή βραδιά του Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος με 25 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας στην Εθνική. Χάρις σε αυτά τα στοιχεία η Εθνική ξεπέρασε το κακό ποσοστό της στα τρίποντα (5/22).

Με την αποψινή νίκη η ελληνική ομάδα «αγκάλιασε» την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου και αύριο Δευτέρα (1/9, 9 μ.μ., ΑΝΤ1) θα αντιμετωπίσει το Πουέρτο Ρίκο, που ηττήθηκε σήμερα από την Σενεγάλη (82-75) για την τρίτη αγωνιστική της πρώτης φάσης της διοργάνωσης.Η Εθνική με σερί 10-0 μετέτρεψε το 8-7 του 4’ σε 18-7 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την ελληνική ομάδα να προηγείται με νταμπλ σκορ (20-10) και τον αρχηγό Νίκο Ζήση να έχει φτάσει τους 8 πόντους. Η «επίσημη αγαπημένη» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 13’ ανέβασε την διαφορά στους 12 (28-16). Η αστοχία της Εθνικής από μακριά σε ελεύθερα σουτ και τα ευέλικτα σχήμα των Φιλιππίνων έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους της ελληνικής ομάδας να μειώσουν το 30-18 του 14’ σε 32-25 μετά το 17’. Ο Κατσικάρης χαμήλωσε πολύ το σχήμα (Καλάθης, Ζήσης, Σλούκας, Παπανικολάου και Πρίντεζης), η άμυνα βελτιώθηκε και η «επίσημη αγαπημένη» πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορά 10 πόντων (37-27).

Η Εθνική μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές του Παπανικολάου, Πρίντεζη… εκτόξευσε την διαφορά στους 17 (46-29) λίγο μετά το 22’. Με 7 σερί πόντους του Μπλατς οι Φιλιππίνες κατέβασαν την διαφορά στους 10 (46-36) δύο λεπτά αργότερα. Με δύο σερί καλάθια του Καλάθη, τα πρώτα του στον αγώνα, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 16 (54-38) στο 27’.

Οι Φιλιππίνες μείωσαν στους 10 (60-50) στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου, αλλά με λέι απ του Πρίντεζη από ασίστ του Μπουρούση και με το δεύτερο μόλις τρίποντο της Εθνικής στον αγώνα από τον Βασιλειάδη, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 15 (65-50) στο 33’. Με τον Παπανικολάου να δίνει ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και τον Πρίντεζη να συνεχίζει να είναι πολύ καλός στην επίθεση, η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε με 17 (71-54) στο 35’ και σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά «κλείδωσε» την νίκη, παρότι οι μαχητικές Φιλιππίνες πάλεψαν μέχρι το τέλος και μείωσαν στο τελευταίο λεπτό στους 8 (76-68).

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-37, 45-58, 70-82.

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Ρέγιες): Άλαπαγκ 3 (1), Τενόριο 3 (1), Τσαν 3 (1), Ουίλιαμ 5 (1), Ντάβιντ 2, Ντε Οκάμπο 4 , Νόργουντ 5 (1), Μπλατς 21, Φαγιάρδο 10, Ντάλισταν 5 (1), Αγκουιλάρ 2, Πίνγκρις 7.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 12 (10 ριμπ.), Ζήσης 8, Βασιλειάδης 6 (2), Καλάθης 9 (1), Παπανικολάου 9, Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 5 (1), Αντετοκούνμπο 3, Βουγιούκας 2, Πρίντεζης 25 (2/4 β., 10/15 διπ., 1/4 τριπ.).

«Άμυνα και συγκέντρωση»

Η πολύ καλή δουλειά στην άμυνα και η συγκέντρωση ήταν τα δύο βασικά συστατικά της νίκης επί των Φιλιππίνων σύμφωνα με τον προπονητή της Εθνικής Φώτη Κατσικάρη: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας, έπρεπε να μείνουμε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά, γιατί οι Φιλιππίνες μπορούν να γυρίσουν το ματς σε λίγα λεπτά. Είχαμε προετοιμάσει την άμυνά μας για να αντιμετωπίσει τέσσερις κοντούς παίκτες και τον Μπλατς. Πιστεύω πως κάναμε πολύ καλή δουλειά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πέρα από κάποια διαστήματα. Γενικά ελέγξαμε το ρυθμό. Στην επίθεση είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που έπαιζε στο όριο του φάουλ, αλλά εμείς μείναμε συγκεντρωμένοι και το πιο σημαντικό είναι η νίκη. Γι’ αυτό συγχαίρω τους παίκτες μου».

«Το Πουέρτο Ρίκο είναι μια ομάδα με παράδοση στο Μουντομπάσκετ», είπε για την επόμενη αντίπαλο της ελληνικής ομάδας (1/9, 9 μ.μ.), ο Κατσικάρης και επισήμανε: «Εμείς περιμένουμε ένα δύσκολο παιχνίδι και αύριο. Θα πρέπει ξανά να παίξουμε καλή άμυνα και να ελέγξουμε τα ριμπάουντ».

«Χαίρομαι που πήραμε τη δεύτερη νίκη», δήλωσε ο Κώστας Σλούκας, ο 24χρόνος γκαρντ της Εθνικής, και τόνισε: «Το ματς ήταν πολύ παράξενο, όμως παίξαμε καλή άμυνα και πήραμε αυτό που θέλουμε. Τώρα κοιτάμε τη συνέχεια».