Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο Βερολίνο με 74-65 από την Άλμπα για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι πρωταθλητές Ελλάδας παρέμειναν στην 15η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-15, ενώ οι Γερμανοί βελτίωσαν το δικό τους ρεκόρ σε 9-17.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρατάχθηκε δίχως του Νέντοβιτς και Κασελάκη, καθώς και τον νεοαποκτηθέντα Χεζόνια, ενώ επέστρεψε στη δράση έπειτα από δύο εβδομάδες λόγω των κρουσμάτων κορονοϊού.

Αυτή η μεγάλη αποχή «βγήκε» στην ομάδα του Όντεντ Κάτας ειδικά στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, καθώς οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να φτάσουν στην επικράτηση.

Οι «πράσινοι» παρότι άρχισαν το παιχνίδι με 0/7 τρίποντα, πήραν γρήγορα προβάδισμα, ενώ όταν η Άλμπα προσπέρασε με 11-10, έτρεξαν σερί 7-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 17-11.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να χτίσει δύο φορές διψήφια διαφορά και προηγήθηκε με 17-27 στα μέσα του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν (23-27) αλλά και πάλι οι «πράσινοι» άνοιξαν τη διαφορά (23-32 στο 18') και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 34-28.

Οι δύο ομάδες είχαν καλό επιθετικό ρυθμό στην τρίτη περίοδο με την Άλμπα ωστόσο να προσπερνά με 45-43, αλλά τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να βρίσκει τις λύσεις και να παίρνει και πάλι προβάδισμα στο σκορ (50-53 στο 30').

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Τίμαν σημείωσε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα και η Άλμπα με επιμέρους 12-2 ξέφυγε πολύ γρήγορα με 62-55. Ο Τίμαν συνέχισε να σκοράρει, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +9 (64-55 στο 35') ενώ λίγο πριν από το φινάλε ξέφυγαν με 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 11 (1), Σίβα 6 (1), Γκιφάι 5 (1), Ντέλοου, Έρικσον 12 (2), Μάτισεκ, Σνάιντερ 4, Φοντέκιο 8 (2), Τίμαν 16 (4), Σίκμα 6, Λάμερς 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 7 (2), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 7 (1), Δίπλαρος 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Γουάιτ 14 (2), Μήτογλου 9, Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 7 (1).