Την τρίτη της νίκη στην EKO Basket League σημείωσε η Λάρισα. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής με 82-65 του Ρεθύμνου Cretan Kings, στη Νεάπολη, και «έπιασε» την ομάδα της Κρήτης στο 3-7.

Οι Θεσσαλοί που εξασφάλισαν και τη διαφορά των 17 πόντων, είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Παπαντωνίου (17π.), τον Παρκς να τελειώνει «διπλός» (11π., 10 ριμπ.) και τον Μπράντον Ρας στην πρώτη του εμφάνιση στο ελληνικό πρωτάθλημα να τελειώνει το παιχνίδι με 16 πόντους με 4/8 τρίποντα. Επίσης οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου εκμεταλλεύτηκαν τα 12 λάθη των αντιπάλων του παίρνοντας 18 πόντους από αυτά.

Από την πλευρά του το Ρέθυμνο είχε και πάλι κορυφαίο σκόρερ τον Φράνκαμπ (21π.), ωστόσο ο Αμερικανός γκαρντ αποχώρησε τραυματίας στο τέλος της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο πρώτο δίλεπτο με 7-2. Γρήγορα όμως η Λάρισα ισοφάρισε, προσπέρασε και στο 7' προηγήθηκε με 16-9. Δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου το Ρέθυμνο μείωσε σε 16-13, για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό σερί 11-0, με πέντε πόντους τους Παρκς και δύο τρίποντα του Ρας, που έφερε τη Λάρισα στο + 14 (27-13).

Ένα νέο σερί 7-0 των γηπεδούχων ανέβασε τη διαφορά στους 21 πόντους, με τον Τσιλούλη να κάνει στο 13' το σκορ 36-15. Οι Κρητικοί μείωσαν προσωρινά σε 38-23 με τον Γκόρντον, αλλά και πάλι οι νεοφώτιστοι στην EKO Basket League, με ένα νέο 7-0 ξέφυγαν με +22 με τον Παπαντωνίου να διαμορφώνει με γκολ-φάουλ το 45-23. Η εικόνα δεν άλλαξε ως και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τη Λάρισα να συντηρεί το προβάδισμά τς πάνω από τους 20 πόντους (52-31).

Το Ρέθυμνο Cretan Kings προσπάθησε και πάλι να ροκανίσει τη διαφορά, μειώνοντας σε 59-43 στο 25' με 6/6 βολές από τους Φράνκαμπ και Χριστοδούλου. Οι δύο παίκτες με δικά τους καλάθια κατέβασαν κι άλλο τη διαφορά κάνοντας το σκορ 65-51 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο 32' ο Καμπερίδης με εύστοχο τρίποντο μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 68-58, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να έχει καλύψει μία διαφορά 11 πόντων. ο Χότον στο 36' έριξε τη διαφορά έπειτα από πολλή ώρα σε μονοψήφια επίπεδα κάνοντας το 71-63, όμως η Λάρισα με ένα μικρό σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Χίκι ξέφυγαν στο 37' με 77-63. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους φτάνοντας έτσι στην επικράτηση με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια για τη νίκη στην ομάδα της Λάρισας. Είχαμε ένα ακόμη εκτός έδρας νωχελικό πρώτο ημίχρονο. Σε όλες τις αντιδράσεις μας στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πίσω. Επιθετικά η αντίδραση μας ήταν ανεπαρκής, δεν βρήκαμε λύσεις από τα υπόλοιπα παιδιά πέραν του Φράνκαμπ. Δεν πήραμε βοήθεια. Σουτάραμε με χαμηλά ποσοστά.

Είχαμε αρκετά χαμένα λέι-απ. Είχαμε καλύτερη αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο. Το επιμέρους σκορ είναι καλύτερο. Βελτιώσαμε το αμυντικό μας τρανζίσιον. Βελτιώσαμε τα ριμπάουντ και βρήκαμε λύσεις στην επίθεση. Καθοριστική η παρουσία του Ρας για τη Λάρισα. Βάση της εικόνας στο δεύτερο ημίχρονο αξίζαμε κάτι καλύτερο όταν μειώσαμε σε οκτώ πόντους. Καθοριστικό το χαμένο σουτ του Φρανκάμπ. Καλή συνέχεια στη Λάρισα».

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Λάρισας): «Το σημερινό παιχνίδι το αντιμετωπίσαμε σαν μια σειρά από τα επόμενα τέσσερα παιχνίδια. Ζητήσαμε πρώτα απ΄ όλα να έχουν αντίδραση και ομαδικότητα οι παίκτες μας. Σήμερα ξεκινήσαμε δυνατά. Μπήκαν τα σουτ. Στο ημίχρονο είπαμε πως όταν παίρνεις τόση μεγάλη διαφορά υπάρχει ένας  κίνδυνος.

Πρώτον ο αντίπαλος να σουτάρει ανεξέλεγκτα και χωρίς πίεση. Οι διαιτητές έχουν άλλα κριτήρια λόγω διαφοράς του σκορ. Και το τρίτο αν δεν μπουν τα σουτ που μπήκαν στο πρώτο μέρος υπάρχει πρόβλημα. Το Ρέθυμνο έκανε καλή προσπάθεια και εμείς χάσαμε πολλά μας σουτ. Σε καθοριστικό σημείο επιλέξαμε τις διεισδύσεις και καταφέραμε να κερδίσουμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήταν στο πλευρό μας και σήμερα. Ιδιαίτερα ευχαριστώ στον Τσιλούλη και Φλόιντ, δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και έκαναν σημαντικό και αφανές έργο. Συνεχίζουμε».