Στα τελευταία δευτερόλεπτα κρίθηκε ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 83-82, έκαναν το 1-0 στη σειρά και προφύλαξαν το πλεονέκτημα της έδρας τους.

Οι Πατρινοί που ήταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα κάθε δεκαλέπτου, έμειναν χωρίς σκορ στα τελευταία 70'' και είδαν το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων που είχαν εκείνη τη στιγμή να χάνεται, με την ΑΕΚ να κάνει σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό.

Οι Λαρεντζάκης (19π.), Θίοντορ (19π., 6ριμπ., 6ασ.), Σαντ Ροος (18π., 8ριμπ. 5ασ.) και Χάντερ (15π.) ήταν οι κορυφαίοι για την ΑΕΚ. Για τους φιλοξενούμενους, που το Σάββατο (1/6) θα φιλοξενήσουν τη σειρά στην Πάτρα, οι Λίποβι, Μπράουν είχαν από 13π. και οι Κατσίβελης, Έλις από 11π.

Ο Προμηθέας άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι και τρέχοντας ένα σερί 10-0 προηγήθηκε στο τρίλεπτο με 10-2. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με δύο διαδοχικά καλάθια του Σαντ Ροος προσπέρασε στο 6΄με 14-13, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 24-20.

Το σερί των «κιτρινόμαυρων» συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Θίοντορ να κάνει το σκορ 27-20 με γκολ φάουλ. Η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμά της πάνω από τους έξι πόντους με τον Σάκοτα να κάνει με τρίποντο το 41-32 στο 16'. Με ένα γρήγορο 7-0 όμως ο Προμηθέας μείωσε σε 41-39. Οι γηπεδούχοι ωστόσο αντέδρασαν, διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 52-47.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Προμηθέα να τρέχει σερί 10-0 και να προσπερνά με 57-54 με τρίποντο του Γκίκα. Τέσσερις σερί πόντοι από τον Θίοντορ και άλλοι τέσσερις από τον Χάντερ έφεραν και πάλι μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ με 65-59, ενώ οι Λαρεντζάκης και Χάντερ διαμόρφωσαν το 69-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Λαρεντζάκης ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 71-61 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο ο Προμηθέας «μπήκε» και πάλι στο δεκάλεπτο με σερί! Σε κάτι λιγότερο από έξι αγωνιστικά λεπτά έτρεξε ένα 14-0 που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 77-73 στο 36'.

Θίοντορ και Χάντερ έφερε και πάλι το σκορ στα ίσια (77-77) ενώ ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Κασελάκης με εύστοχο τρίποντο έδωσε και πάλι αέρα τεσσάρων πόντων στους Πατρινούς (78-82). Ο Χάντερ μείωσε σε 80-82 ενώ στα 27'' ο Σάκοτα με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 82-82. Ο Χολ αστόχησε για τον Προμηθέα και ο Θίοντορ που πήρε το ριμπάουντ διέσχισε το γήπεδο και κέρδισε το φάουλ από τον Γκίκα στα 1,3''. Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη βολή (83-82) αστόχησε στη δεύτερη με την κατοχή όμως να αλλάζει και την επαναφορά από τα πλάγια. Θίοντορ και Σαν Ροος έπαιξαν καλή άμυνα στις δύο επαναφορές με τη νίκη να πηγαίνει στην ΑΕΚ που έκανε το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 52-47, 69-61, 83-82.