Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε δύσκολα με 79-67 του Περιστερίου Vitabiotics στο ΣΕΦ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα για τρία δεκάλεπτα όμως οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο κάνοντας το 1-0 στη σειρά με το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων να είναι την ερχόμενη Παρασκευή (27/5) στο Περιστέρι.

Δύο τρίποντα από τον Σλούκα και ένα του Λαρεντζάκη στα μέσα της τέταρτης περιόδου ουσιαστικά άλλαξαν τη ροή του αγώνα με το Περιστέρι να έχει το προβάδισμα σταθερά για τρία δεκάλεπτα, χτίζοντας στο πρώτο ημίχρονο και διψήφιες διαφορές.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές που είχαν ακόμη τον Κώστα Σλούκα με 20 πόντους (αλλά 5/15 σουτ) και τον Μουσταφά Φολ με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους που έδωσαν χρόνο στους νεαρούς παίκτες του ρόστερ (ο 18χρονος Μπιλάλης ήταν στην πρώτη πεντάδα και έμεινε στο παρκέ για 30') ο Τεράν Πέτεγουεϊ είχε 19 πόντους, ο Δημήτρης Μωραΐτης προσέθεσε 14 και ο Χρήστος Σαλούστρος 11.

Το Περιστέρι Vitabiotics πήρε το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και απέναντι σε έναν άστοχο Ολυμπιακό προηγήθηκε με 13-6 στο 6' και έκλεισε την πρώτη περίοδο φτάνοντας στο +9 με τον Σαλούστρο να κάνει με τρίποντο το 20-11. Ενα νέο τρίποντο του διεθνή γκαρντ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (11-23) ενώ με τον Γκρέι να ευστοχεί πίσω από τα 6,75μ. οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 13-26. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με 8 πόντους του Σλούκα και άλλους 7 του Ζαν Σαρλ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-2 ισοφαρίζοντας στο 17' σε 28-28. Το Περιστέρι Vitabiotics όμως απάντησε με δικό του σερί 7-0 κλείνοντας το πρώτο μέρος προηγούμενο με 35-28.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε κοντά στο σκορ με 6 σερί πόντους του Βεζένκοφ, ενώ μετά το 34-40 από τον Γκρέι έτρεξε σερί 7-0 παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα (41-40) στο παιχνίδι. Με ένα μικρό σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και πάλι (48-52) ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου που τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 54-51. Βεζένκοφ και Σλούκας έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με 59-54 στις αρχές της τέταρτης περιόδου με το Περιστέρι να πλησιάζει σε 60-59 στο 35'. Δύο τρίποντα από τον Σλούκα και άλλο ένα από τον Λαρεντζάκη έκαναν γρήγορα το σκορ 69-62 με τους «ερυθρόλευκους» να κρατούν αυτή τη διαφορά και να την αυξάνουν ως και το τελικό 79-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67.