Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο Μόναχο στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες στην Ευρωλίγκα και το αρνητικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι της Betshop Basket League στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι»... καθάρισαν την Μπάγερν στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν τους δύο βαθμούς με 72-62 στην αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός αμυντικά στις πρώτες τρεις περιόδους, αλλά δεν μπορούσε να βρει επιθετικό ρυθμό και να ξεφύγει στο σκορ. Τα κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο με καθοριστικό τον Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος πέτυχε και τους 10 πόντους του στον αγώνα σε αυτό το διάστημα.

Με επιμέρους σκορ 11-6 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου, με τους Στρέλνιεκς, Ζακ ΛεΝτέι να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους, η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε 56-49. Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό και πολύ γρήγορα η πλάστιγγα έγειρε οριστικά προς το μέρος του. Με σερί 9-0 σε διάστημα λίγο μεγαλύτερο τους ενός λεπτού, με έξι πόντους με ένα τρίποντο του 29χρονου Λετονού γκαρντ, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 65-53, 3’ και 48’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης και έφτασαν χωρίς να απειληθούν στην συνέχεια στη νίκη.

Εκτός του Στρέλνιεκς, από τον Ολυμπιακό διακρίθηκαν οι Νίκολα Μιλουτίνοφ, ΛεΝτέϊ, οι οποίοι «κράτησαν» τους «ερυθρόλευκους» στα πρώτα 25’, που είχαν δυσκολίες στην επίθεση. Η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 27-24, αλλά με σερί 7-0 με τρίποντο του Γιάνις Τίμα στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (31-27).

Με τον Μιλουτίνοφ να βάζει ακόμη και τρίποντο στην λήξη του χρόνου της επίθεσης, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 38-33 στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, όμως, η γερμανική ομάδα με σερί 6-0, προσπέρασε με 39-38 στο 25’. Η τρίτη περίοδος ολοκλήρωθηκε με δύο βολές του Σάσα Βεζένκοφ και ισχνό προβάδισμα της ομάδας του Πειραιά (45-43).

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 27-31, 43-45, 62-72.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κόπονεν 9 (1), Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς 15, Λο 6, Ντέντοβιτς 2, Αμάιζε, Μπαρτέλ 4, Ουίλιαμς 15 (1), Μπούκερ 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς Γκος 4, Σπανούλης 9 (2), Τίμα 10 (2), Μιλουτίνοφ 11 (1), Στρέλνιεκς 10 (1), Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (1).