Τέλος στο σερί των δύο ηττών του και μάλιστα σε εντός έδρας ματς με Μακάμπι και Εφές, έβαλε ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε με 83-74 στην έδρα του της Ζαλγκίρις, που τον νίκησε επτά φορές στα προηγούμενα οχτώ παιχνίδια τους. Έτσι σημείωσε την τρίτη νίκη του σε οχτώ ματς της Ευρωλίγκας και θα πάει με καλύτερη ψυχολογία στη δεύτερη διαβολοβδομάδα της σεζόν, με τα δύο ματς στη Γερμανία την Τρίτη (19/11) κόντρα στην Μπάγερν και την Πέμπτη (21/11) κόντρα στην Άλμπα.

“Κλειδί” της νίκης του Ολυμπιακού η επιθετική πολυφωνία που έβγαλε στο παρκέ, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Στα οφέλη πέραν της μιας ακόμη πολύ καλής εμφάνισης του Μπράντον Πολ, η πολύ θετική παρουσία των Ουίλι Ριντ και Τέιλορ Ρότσεστι.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένο κάτι που αποτυπώθηκε στο 19-18 στο φινάλε της, με τον Ολυμπιακό να έχει εντυπωσιακή ευστοχία από μέση και κοντινή απόσταση με 7/8 δίποντα. Ένα από αυτά ήταν από τα χέρια του Γιώργου Πρίντεζη που έτσι έφτασε τους 3.000 πόντους καριέρας στην Ευρωλίγκα. Στην εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έφτασε τους 1.000 πόντους στη διοργάνωση και ο Βασίλης Σπανούλης τα 250 κλεψίματα.

Η εικόνα του πρώτου πενταλέπτου δεν άλλαξε τα δεδομένα, όμως η Ζαλγκίρις στο 16' επιχείρησε να ξεφύγει (25-31) αλλά η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση με ένα σερί 10-2 (35-33 στο 19'). Στα μισά του δρόμου οι Λιθουανοί ωστόσο ήταν μπροστά με 39-37. Ο Ολυμπιακός εκτέλεσε με 75% στα δίποντα στο πρώτο ημίχρονο (12/16) αλλά είχε μόνο 1/9 τρίποντα. Παράλληλα δεν πήρε ούτε ένα επιθετικό ριμπάουντ σε αντίθεση με τη Ζαλγκίρις που είχε πέντε από τα οποία πήρε εννιά πόντους.

Δύο τρίποντα από αυτά που του έλειψαν στο πρώτο ημίχρονο και ένα φόλοου του Μιλουτίνοφ επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 45-39 στην εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ουίλι Ριντ έδινε λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ και οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης, χωρίς ωστόσο να μπορούν να αισθάνονται ασφαλείς (60-55).

Η ομάδα του Κεμστούτις Κεμζούρα βρέθηκε μπροστά με επτά (64-57 στο 33') και 13 πόντους (74-61 στο 35') παίρνοντας για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα, κάτι που εν μέρει προέκυψε και από τη βελτίωση του στα τρίποντα αφού από το 1/9 του 20', είχε 7/14 στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Η Ζαλγκίρις έκανε μία τελευταία προσπάθεια επιστροφής στο παιχνίδι, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (81-74) όμως ο Ολυμπιακός έφτασε χωρίς ιδιαίτερη πίεση στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ, Ρότσεστι 8 (2), Μπάλντουϊν, Πολ 14 (2), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 16 (2), Μιλουτίνοφ 14, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 2, Ρούμπιτ 4, Ριντ 10.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 10, Πέρεζ 5, Λεκαβίτσιους 14 (1), Χέις 3 (1), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 1, Γκέμπεν 5, Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 4, Λαντέιλ 23 (1), Γκρικόνις 5 (1), Ουλανόβας 2.