Με τους σέντερ του, Νίκολα Μιλουτίνοφ και Ζακ Λεντέι, να κάνουν τη διαφορά ο Ολυμπιακός, παρά την αντεπίθεση του Χολαργού -στην ιστορική πρώτη του συμμετοχή στη λίγκα-, επικράτησε των νεοφώτιστων με 88-78 στην πρεμιέρα της Betshop Basket League.

O Σέρβος σέντερ τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους (8/10 σουτ και 8/12 βολές) αλλά και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Αμερικανός συμπλήρωσε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας 68 πόντους όμως ο Χολαργός έκανε την αντεπίθεσή του στην τρίτη περίοδο μειώνοντας ως και τους έξι πόντους, δίχως ωστόσο να καταφέρει να ολοκληρώσει την εντυπωσιακή ανατροπή.

Με ένα γρήγορο σερί 8-0 με καλάθια των Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμ-Γκος ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 13-4 λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, όμως ο Χολαργός απάντησε με ένα δικό του 9-0 ισοφαρίζοντας στο 7' σε 13-13. Ο Ολυμπιακός ωστόσο πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 27-22.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 6-0 που τους έφερε για πρώτη φορά στο +11 (33-22). Ένα τρίποντο από τον Τουπάν και άλλα δύο συνεχόμεν1α από τον Γουίλιαμ-Γκος έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο +19 (51-32) δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Η διαφορά ανέβηκε στο +20 (54-34) με νέο τρίποντο αυτή τη φορά από τον Τίμμα ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με εύστοχο τρίποντο του Λε Ντέι. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με πέντε διαδοχικά τρίποντα που τον έφεραν στο +22 (58-36).

Τα συνεχόμενα τρίποντα του Ολυμπιακού έγιναν έξι, με τον Γουίλιαμ-Γκος να κάνει το σκορ 61-39 στο 22', όμως κάπου εκεί η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Μέσα στα επόμενα έξι αγωνιστικά λεπτά ο Χολαργός έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 22-6 (!) μειώνοντας στο 28' σε 67-61. Τρεις βολές του Μιλουτίνοφ αλλά και ένα τρίποντο από τον Καμπερίδη έκαναν το σκορ 70-64 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Μιλουτίνοφ με πέντε προσωπικούς πόντους πρωταγωνίστησε στο 8-0 με το οποίο άρχισε ο Ολυμπιακός την τέταρτη περίοδο παίρνοντας και πάλι προβάδισμα με +14 (78-64). Ο Χολαργός βρήκε το πρώτο του καλάθι μετά από τέσσερα λεπτά ενώ στο 36' με τρίποντο του Σπυριδωνίδη κατέβασε και πάλι τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (81-72. Ο Ολυμπιακός ωστόσο διατήρησε το προβάδισμά του ως το τέλος του αγώνα φτάνοντας στο τελικό 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78