Με την άμυνα του ο Κολοσσός H Hotels έλεγξε την αναμέτρηση στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» και επιβλήθηκε του Ιωνικού Affidea (86-79). Οι «θαλασσί» της Ρόδου έφτασαν τις τέσσερις νίκες στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της EKO Basket League, ενώ επικράτησαν για δεύτερη φορά εκτός έδρας του Ιωνικού Affidea, καθώς είχε προηγηθεί η νίκη στη Νίκαια για το Κύπελλο Ελλάδας.

Το «κλειδί» της νίκης του Κολοσσού H Hotels ήταν ότι ανάγκασε τους γηπεδούχους να κάνουν 17 λάθη έναντι 8 δικών του. Οι νικητές, επίσης, είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Λασάν Κρομά πέτυχε 17 ενώ μοίρασε 5 ασίστ. Ο Τράβις Ντάνιελς 14 και πήρε 7 ριμπάουντ. Οι Ντάνι Αγκμπελέσε, Ντόνοβαν Τζάσκον σκόραραν από 13 πόντους.

Οι 20 πόντοι με 7/8 σουτ εντός πεδιάς του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τους δύο βαθμούς στον Ιωνικό Νίκαιας Affidea.

Ο Κολοσσός H Hotels έλεγξε απόλυτα την πρώτη περίοδο με καλή άμυνα και με 10 πόντους με ένα τρίποντο του Ντάνιελς, προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (22-11), 1’ και 36’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου.

Οι γήπεδούχοι απάντησαν με 8 σερί πόντους με ένα τρίποντο του Τζαμάλ Τζόουνς και μείωσαν στους τέσσερις (22-18) στο 11’. Με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου και δύο βολές του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ο Ιωνικός Affidea πλησίασε ακόμη περισσότερο στον πόντο (26-25) δύο λεπτά αργότερα.

Με τρίποντο και καλάθι του Τζάκσον οι «θαλασσί» διατήρησαν το προβάδισμα (31-25 στο 15’) και έμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι 43’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που ο Ιωνικός Affidea με πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπόπουλο, Μαυροκεφαλίδη και τρίποντο του Μπι Τζέι Στιθ προσπέρασαν με 40-39.

Ο Κολοσσός H Hotels έβαλε τις βάσεις της νίκης του στα τελευταία 3’ και 15’’ της τρίτης περιόδου όταν με σερί 10-0, που άρχισε με δύο καλάθια του Σταύρου Τουτζιαράκη, ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (62-52).

Με δύο βολές του Μάικ Μπρούσεβιτς στα πρώτα δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12 (64-52). Η ομάδα της Νίκαιας προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου και καλάθι του Μπαρτ, πλησίασε στους έξι (70-64), με 5’ και 37’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Οι «θαλασσί», ωστόσο, απάντησαν με σερί 7-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη, ξέφυγαν με 13 (77-64) στο 36’ και δεν απειλήθηκαν έως το τέλος, ενώ προηγήθηκαν και με 15 (84-69) στο 38’.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 42-41, 52-62, 79-86.

Άρης Λυκογιάννης (πρόεδρος Κολοσσού H Hotels): «Να ξεκινήσω δίνοντας συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Είναι ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για εμάς, κερδίζουμε σε μία δύσκολη έδρα απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ομάδα με καλό ρόστερ και καλό προπονητή.

Νομίζω πως κλειδί της νίκης ήταν η τρίτη περίοδος. Συζητήσαμε αρκετά στα αποδυτήρια για το πώς έπρεπε να επιτεθούμε, τι έπρεπε να σημαδέψουμε και πώς έπρεπε να αντιδράσουμε σε αυτό το delay press και την match up ζώνη με αλλαγές που χρησιμοποιεί ο Ιωνικός Νικαίας Affidea. Είχαμε καλές αποφάσεις, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι κρατήσουμε τον αντίπαλο στους 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Εκεί χτίσαμε ένα μομέντουμ, μια διαφορά κι από εκεί και πέρα πετυχαίνοντας κάποια μεγάλα σουτ και διαβάζοντας το παιχνίδι φτάσαμε σε μία πολύ σημαντική νίκη, σε ένα σημαντικό αποτέλεσμα. Είμαστε αρκετά ικανοποιημένοι, θα ξεκουραστούμε μια δυο μέρες και θα δούμε τη συνέχεια».

Νίκος Βετούλας (προπονητής Ιωνικού Νίκαιας Affidea): «Ήταν μια δύσκολη εβδομάδα για εμάς, και με τραυματισμούς και με άλλα περιστατικά. Ήρθε στη διάρκεια του αγώνα και ο τραυματισμός του Θωμά (σ.σ. Κώττα) κι αυτό μας αποδυνάμωσε ακόμη περισσότερο.

Ο Κολοσσός H Hotels έδειξε από το πρώτο δευτερόλεπτο ότι θέλει να αφήσει πίσω την ήττα από την Λάρισα. Εμείς ήμασταν πολύ νευρικοί, όπως φάνηκε από τα λάθη που κάναμε και δώσαμε 22 πόντους στην αντίπαλη ομάδα. Αυτός ήταν καθοριστικός παράγοντας. Όσες φορές προσπαθήσαμε να επιβάλουμε το ρυθμό μας στην επίθεση, είχαμε λάθος επιλογές ή γενικά παιδαριώδη λάθη.

Υπήρχαν πράγματα που μπορούσαμε να ελέγξουμε και πράγματα που δεν μπορούσαμε να ελέγξουμε. Κοιτάμε την επόμενο μέρα, θέλουμε να αποκατασταθούν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα οι τραυματισμοί, ώστε να αρχίσουμε να δουλεύουμε για το επόμενο παιχνίδι».

Για το τι περιλαμβάνει η συνέχεια: «Η συνέχεια, για μένα προσωπικά, είναι να πάω σινεμά σήμερα πάλι και να δώ ένα έργο: Η ασύλληπτη συμμορία. Ένα ωραίο έργο».