Η απογοητευτική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου (44-32) έδωσε τη θέση της στην εξαιρετική εμφάνιση του δευτέρου στη διάρκεια του οποίου έκανε επιμέρους σκορ 58-35 και ο Παναθηναϊκός Superfoods έφυγε με τη νίκη από την Ισπανία, με το 90-79 επί της Μάλαγα. Έτσι έβαλε τέλος στο σερί των πέντε εκτός έδρας ηττών του στην Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods είδε τους γηπεδούχους να «χτίζουν» μία μικρή διαφορά (17-12) στα πρώτα έξι λεπτά. Το πρόβλημα εντοπιζόταν όμως στην άμυνα αφού η Μάλαγα βρέθηκε στο +8 στο 8ο λεπτό (24-16). Στο φινάλε της περιόδου οι «πράσινοι» ήταν πίσω με έξι (24-18) έχοντας 1/8 τρίποντα.

Η κατάσταση έγινε ακόμη πιο δύσκολη μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά αφού βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω με διψήφια διαφορά (33-22). Η ισπανική ομάδα κράτησε χαμηλά τον Παναθηναϊκό Superfoods που τελείωσε το ημίχρονο έχοντας εκτελέσει πολύ καλά από μέση και κοντινή απόσταση (70% στα δίποντα) αλλά απογοητευτικά από μακριά (1/14 τρίποντα). Έτσι έμεινε στους 14 πόντους στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια με μειονέκτημα 12 πόντων (44-32).

Μετά το 48-34 του 23ου λεπτού, οι «πράσινοι» άρχισαν να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα και μέσα από αυτήν βρήκαν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Έτσι με σερί 11-2 μείωσαν στους πέντε (50-45 στο 25΄) και λίγο μετά στους τρεις (55-52 στο 26΄). Τα δύο τρίποντα του Ρίβερς αποδείχτηκαν μια έκλαμψη από την περίμετρο, αφού ο Παναθηναϊκός Superfoods συνέχισε να χάνει το ένα τρίποντο μετά το άλλο (3/23) όμως στο φινάλε της περιόδου ήταν σε απόσταση «αναπνοής» (60-58).

Έχοντας πια το μομέντουμ του αγώνα, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε στις αρχές της 4ης περιόδου -για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-3- και με ένα γρήγορο σερί 10-0 σε 1:40, βρέθηκε μπροστά με 68-60. Η πολύτιμη βοήθεια του Λεκαβίτσιους και κυρίως ο οίστρος του Ρίβερς επέτρεψαν στους «πράσινους» να κρατήσουν τον έλεγχο της κατάστασης ακόμη και όταν η Μάλαγα πλησίασε στον πόντο. Έτσι τρία λεπτά πριν το τέλος βρέθηκαν μπροστά με εννιά (74-83) για να κρατήσουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 7 (1), Ντίαθ 6 (2), Σάλιν 3 (1), Ντίεθ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Νέντοβιτς 19 (2), Βατσίνσκι 3 (1), Μπρουκς 14 (1), Όγκουστιν 11, Σουάρεθ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1), Ρίβερς 26 (6/10 τρ.), Τζέιμς 10, Πέιν 2, Γκιστ 16, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 10 (2), Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 4.