Το Περιστέρι Winmasters επιβλήθηκε με 95-69 του Πανιωνίου Su Casa στο ντέρμπι των δύο παραδοσιακών δυνάμεων του ελληνικού μπάσκετ και παρέμεινε αήττητο μετά την 3η αγωνιστική της EKO Basket League. Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο κυριάρχησαν, τελείωσαν την τρίτη περίοδο με διψήφια διαφορά και στην τέταρτη με επιμέρους σκορ 26-11 έφτασαν με άνεση στην επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σκούτσι Σμιθ με 16 πόντους με 4/4 τρίποντα. Το Περιστέρι Winmasters είχε συνολικά έξι παραπάνω τρίποντα από τους «κυανέρυθρους» (14/31 έναντι 8/22), 7 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (22-15), 13 περισσότερες ασίστ (30-17) και πέντε λιγότερα λάθη (16-21).

Οι γηπεδούχοι, επίσης, είχαν εκτός του Σμιθ, πέντε ακόμη παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Τους Γάϊο Σκορδίλη, Ουίλιαμ Χάτσερ, που σκόραραν από 13, τους διεθνείς Χρήστο Σαλούστρο (12), Παναγιώτη Βασιλόπουλο (11) και τον Μόουζες Κίνγσλεϊ με 10.

Από τον Πανιώνιο Su Casa προσπάθησε περισσότερο ο Μουχάμεντ Πάσαλιτς, που είχε 15 πόντους και 5 ασίστ.

Το Περιστέρι Winmasters ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ, με σερί 6-0, που άρχισε με τρίποντο του Σαλούστρου, στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με τους «κυανοκίτρινους» στο +7 (26-19).

Οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 12-5 με δύο τρίποντα του Πάσαλιτς ισοφάρισαν σε 31-31 στο 16’. Το Περιστέρι Winmasters απάντησε με σερί 10-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σμιθ και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Βασιλόπουλου και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (41-31) στο 18’.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καλάθι και τρίποντο του Βασιλόπουλου και την διαφορά να ανεβαίνει στους 11 (47-36) για τους «κυανοκίτρινους» στα πρώτα ενάμιση λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου. Με καλάθι του Σαλούστρου, το Περιστέρι Winmasters προηγήθηκε και με 12 (49-37) στο 22’.

Με πρωταγωνιστή τον Φρανσουά Λιούις, ο Πανιώνιος Su Casa πλησίασε στους 5 (62-57), με 1’ και 16’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι «κυανοκίτρινοι», ωστόσο, με επιμέρους σκορ 7-1, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χάτσερ, τελείωσαν το δεκάλεπτο στο +11 (69-58).

Το Περιστέρι Winmasters ήταν επιβλητικό στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου, στα οποία με επιμέρους σκορ 21-3 με δύο τρίποντα του Σμιθ και τους Χάτσερ, Βασιλόπουλο να πετυχαίνουν από ένα, προηγήθηκε με διαφορά 29 πόντων (90-61).Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 30 (92-62) με καλάθι του Κωνσταντίνου Γόντικα, 2’ και 31’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 42-36, 69-58, 95-69.

Γιάννης Λίβανος (προπονητής Πανιωνίου Su Casa): «Να δώσω συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη νίκη. Τους εύχομαι καλή επιτυχία από την επόμενη εβδομάδα που ξεκινούν τις υποχρεώσεις τους στο BCL και ελπίζω να καταφέρουν να προχωρήσουν όσο περισσότερο μπορούν.

Για το σημερινό αγώνα, είδαμε δύο τελείως διαφορετικά παιχνίδια. Άλλο παιχνίδι έγινε για 30 λεπτά και άλλο στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ήμασταν απελπιστικά κακοί. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν μέσα στο παιχνίδι και διεκδικήσαμε τη νίκη, αλλά είχαμε να αντιμετωπίσουμε τα επιθετικά ριμπάουντ που δεν μας επέτρεψαν να ανοίξουμε τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το Περιστέρι έχει την εμπειρία και στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε αυτό που με στενοχωρεί πάρα πολύ. Πώς γίνεται τέτοια κατάρρευση… Σε αυτή την ομάδα δεν περισσεύει κανείς, όλοι έχουν πολύτιμο ρόλο, αλλά πρέπει να μάθουν να παλεύουν για τη φανέλα.

Έρχεται μια πολύ κρίσιμη εβδομάδα, με ένα δύσκολο ματς τη Τετάρτη (16/10) για το Κύπελλο, απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Α2, όπου έχουμε υποχρέωση να νικήσουμε, ενώ το Σάββατο (19/10) έχουμε έναν αγώνα όπου καταλαβαίνουμε όλοι ότι είναι η μισή χρονιά της ομάδας».

Ηλίας Ζούρος (προπονητής Περιστερίου Winmasters): «Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ήταν μια δύσκολη βδομάδα με αρκετούς παίκτες εκτός.

Ο Καράμπελας πήγε να ξεκινήσει, αλλά είναι άρρωστος και δεν προπονήθηκε. Ο Αγραβάνης αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού δεν προπονήθηκε και του αξίζουν συγχαρητήρια που ήρθε εδώ μαζί μας, έστω και για λίγα λεπτά να βοηθήσει. Ο Μόουζες ήταν επίσης τραυματίας και τελευταία στιγμή μπήκε για να παίξει. Ακόμα και οι προπονήσεις είχαν μεγάλη δυσκολία για να γίνουν.

Βρήκαμε όμως συγκέντρωση και ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο για να νικήσουμε έναν αντίπαλο που έδειξε μεγάλη δύναμη στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Ευτυχώς για εμάς το ματς τελείωσε καλά.

Πολλά ευχαριστώ στον κόσμο, ελπίζω να είναι περισσότερος στη συνέχεια, γιατί βλέπω ότι αρχίσαμε με μία βάση που αυξάνεται και στόχος είναι να παίζουμε σε γεμάτο γήπεδο, γιατί η ομάδα χρειάζεται τους φιλάθλους δίπλα της. Τώρα έχουμε το ευρωπαϊκό ξεκίνημα μετά από αρκετά χρόνια. Από αύριο θα ετοιμαστούμε για ένα πολύ δύσκολο ματς με την Γκαζιαντέπ εκτός έδρας».