Σε ένα παιχνίδι με εναλλαγές στο προβάδισμα και στα... συναισθήματα, με χαμηλό σκορ αλλά υψηλή ένταση, το Λαύριο Megabolt σημείωσε την τρίτη νίκη του στις τέσσερις αγωνιστικές της ΕΚΟ Basket League και υποχρέωσε τον Ήφαιστο στην πρώτη ήττα του, επικρατώντας με 66-61.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε το παιχνίδι μέσα από την άμυνα της, κρατώντας τον Ήφαιστο στους 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι άρχισαν τον αγώνα με 7/10 τρίποντα αλλά στη συνέχεια είχαν 1/16. Συνολικά οι νικητές δεν ήταν πιο εύστοχοι (33% εντός παιδιάς έναντι του 34% των φιλοξενούμενων) αλλά κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ έχοντας 48 έναντι 36 του αντιπάλου τους.

Ο Ήφαιστος προσπάθησε να βάλει τους κανόνες του παιχνιδιού από την πρώτη περίοδο, αφού πέρασε μπροστά με 16-11 αρχικά και 22-15 στο τέλος της, παίρνοντας εννιά πόντους από τον Μάρκους Γκίλμπερτ με 3/4 τρίποντα. Η άμυνα των γηπεδούχων δεν ήταν αρκετά πιεστική, έδινε ελεύθερα σουτ στην περιφέρεια του Ηφαίστου και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (17-28) με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 6/9 τρίποντα.

Όταν το Λαύριο Megabolt βρήκε με μεγαλύτερη συνέπεια σκορ, πλησίασε στους τρεις (28-31 στο 14'). Δεν εκμεταλλεύτηκε όμως τις ευκαιρίες που είχε για να ισοφαρίσει ή και να προσπεράσει. Ο Ήφαιστος αντέδρασε και ξέφυγε εκ νέου με 11 (28-39 στο 18') και έκλεισε το ημίχρονο με τη μέγιστη διαφορά των 13 (28-41). Τη διαφορά έκαναν κατά βάση τα τρίποντα αφού οι γηπεδούχοι είχαν 2/12 και οι φιλοξενούμενοι 7/14.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπήκε πιο αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα γρήγορο σερί 8-0 σε 1,5 λεπτό, μείωσε στους τέσσερις (37-41) και λίγο μετά στους τρεις (39-42). Ο Ήφαιστος δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση για να εκτελέσει όπως στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που δείχνει και το γεγονός ότι σημείωσε έναν μόνο πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο. Όπως όμως στη δεύτερη περίοδο, έτσι και στην τρίτη ο Ήφαιστος είχε τον τρόπο για να βρει απαντήσεις στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, αφού στο 27' ήταν μπροστά με επτά (39-46) και στο τέλος του δεκαλέπτου με οχτώ (42-50).

Η υπόθεση νίκη όμως παρέμεινε ανοιχτή, αφού το Λαύριο Megabolt άρχισε καλύτερα και την τέταρτη περίοδο, για να πλησιάσει στον πόντο (49-50) 7:46 πριν το φινάλε. Ο Ήφαιστος συνέχισε να έχει μεγάλες δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού (είχε 13 πόντους στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου), έτσι πέντε λεπτά πριν το τέλος, οι ομάδες βρίσκονταν στην ίδια αφετηρία (54-54).

Το παιχνίδι απέκτησε μία “άγρια” ομορφιά στα τελευταία λεπτά. Το Λαύριο Megabolt εκμεταλλεύτηκε μεταξύ άλλων κάποια χαμένα ριμπάουντ του αντιπάλου του και βρέθηκε μπροστά με 60-57 στο 38' και 63-59 στο 39'. Ο Χάμοντς αστόχησε σε τρίποντο στα 24'' με το σκορ στο 63-61 και με βολές του Γιάννη Κουζέλογλου που είχε σημαντική προσφορά για τους γηπεδούχους, έγινε το 65-61. Ο Λιτλ δεν βρήκε τον στόχο από το τρίποντο και εκεί “έσβησαν” οι τελευταίες ελπίδες της ομάδας της Λήμνου.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 28-41, 42-50, 66-61.

Σωτήρης Μανωλόπουλος (Προπονητής Ηφαίστου): «Καταρχάς θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο Λαύριο και τον κόουτς Σερέλη για τη νίκη, όπως επίσης να ευχηθώ καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά στο παιχνίδι, για τριάντα λεπτά ήμασταν καλύτεροι, αλλά το παιχνίδι διαρκεί σαράντα λεπτά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κάναμε τίποτα. Είμαστε μια ομάδα που παίζει με τακτική, δεν εκτελέσαμε τίποτα σωστά. Το Λαύριο στην τελευταία περίοδο έπαιξε πολύ πιο δυνατά από εμάς.

Όσες φορές προσπαθήσαμε να κάνουμε κάτι στην επίθεση, όπου η τακτική ήταν ξεκάθαρη να πάει η μπάλα μέσα γιατί το Λαύριο έπαιζε με δύο ημίψηλα παιδιά, δεν πήγε ποτέ μέσα. Τουλάχιστον όσες φορές προσπαθήσαμε να το κάνουμε. Κι όταν πήγε, δεν εκτελέσαμε τη συνέχεια. Φαίνεται ξεκάθαρα ότι θέλουμε πολύ δουλειά ακόμη, είναι η αρχή. Πρέπει οπωσδήποτε να βελτιωθούμε».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Σήμερα έχουμε κάνει μία τεράστια νίκη, πραγματικά τεράστια νίκη, διότι παίζαμε με μία πολύ καλή ομάδα η οποία προηγούνταν στο σκορ μέχρι και 12 πόντους διαφορά και συνήθως η νεανική ομάδα που έχουμε όταν βρίσκεται υπό τέτοια πίεση μέχρι τώρα δεν είχε δείξει ότι αντιδρά ώριμα από την άμυνα να κερδίσει το ματς.

Σήμερα όμως πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίχτες μου ήταν πάρα πολύ καλοί αμυντικά στο 2ο ημίχρονο πάρα πολύ καλοί, καταπληκτικοί θα έλεγα δεν άφησαν καμία μπάλα καμία κατοχή και στην πορεία αποκτήσανε το καθαρό μυαλό στην επίθεση βάλανε 3-4 μεγάλα σουτ για να πάρουμε το ματς και έτσι όπως πήγαινε το ματς η ομάδα που θα έβαζε ένα -δύο μεγάλα σουτ στο τέλος θα κέρδιζε το παιχνίδι.

Το σημαντικό θα επαναλάβω για άλλη μία φορά ότι κάναμε επί ενός αντιπάλου που είναι πάρα πολύ έμπειρος, και το σταφ το προπονητικό και οι παίχτες που έχουν τεράστιες παραστάσεις και από Ευρωπαϊκές διοργανώσεις όχι μόνο από το Ελληνικό πρωτάθλημα. Και είναι μία νίκη στην ουσία που μας δίνει το δικαίωμα να κρατάμε γερά στο πρωτάθλημα και να έχουμε τον στόχο που έχουμε θέσει από την αρχή στο πρωτάθλημα να παραμείνουμε στην κατηγορία να τον βλέπουμε από την 4η αγωνιστική αρκετά ελπιδοφόρα.

Στην ουσία θα έλεγα πως μετά τις πρώτες 4 αγωνιστικές έχουμε το απόλυτο επειδή υπήρχε και το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο Λαύριο που είναι μία ομάδα που όσο καλά και να παίζαμε δεν είναι καθόλου των δυνατοτήτων μας.

Να δώσω συγχαρητήρια για την μέχρι τώρα πορεία του στον Ήφαιστο να τους πω καλή συνέχεια, και να αναφέρω και κάτι για τον κόσμο που ήρθε σήμερα στο γήπεδο και μας βοήθησε πάρα πολύ ακόμη και όταν πήγαμε πίσω. Νομίζω όμως παρόλο που που είμαστε μία μικρή πόλη ότι η ομάδα με τον τρόπο που παίζει και με τον τρόπο που αγωνίζεται αξίζει στο γήπεδο και περιμένουμε και θέλουμε και προσκαλούμε περισσότερο κόσμο στο γήπεδο για να δει αυτή την ομάδα τη νεανική που βγάζει πάρα πολύ ωραία πράγματα στο γήπεδο».