Με επιμέρους σκορ 45-25 στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε με 69-58 της Ούνιξ Καζάν στον «μικρό» τελικό του «Gomelsky Cup» της Μόσχας. Οι «πράσινοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους στο δεύτερο μέρος και από την άμυνα βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να κυριαρχήσουν και να φτάσουν στην νίκη.

Ο Γιάννης Μπουρούσης που τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Κέι Σι Ρίβερς, που πέτυχε 12 με 3/8 τρίποντα ξεχώρισαν από τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Οι «πράσινοι» δεν άρχισαν καλά τον αγώνα. Χωρίς ενέργεια στην άμυνα δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και η Ούνιξ με πρωταγωνιστή τον Αρτσιόμ Παραχούσκι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (30-19) με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με πέντε σερί πόντους του Νίκου Παππά ο Παναθηναϊκός Superfoods μείωσε στους έξι (30-24) στο 18’, αλλά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ρωσική ομάδα στο +9 (33-24).

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο δεύτερο μέρος με μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα. Από την άμυνα βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με πρωταγωνιστές αρχικά τους Αντώνη Φώτση, Κέι Σι Ρίβερς και στην συνέχεια τον Φελντέιν τελείωσαν την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 3 (48-45).

Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε βρει ρυθμό και με επιμέρους σκορ 13-2 στα πρώτα δύο λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και 34-14 από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ξέφυγε με 11 (58-47). Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν ακόμη και με 12 (66-54) με δυόμισι λεπτά να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 33-24, 45-48, 58-69.

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Αντίποφ 4, Κλαρκ 11 (2), Λάνγκφορντ 9, Πονκρασόφ 4, Παραχούσκι 15 (10 ριμπ.), Κολόμ 9 (1 τρίπ., 8 ασ.), Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πεδουλάκης): Μποχωρίδης 3 (1), Χαραλαμπόπουλος, Καλάθης (8 ασ.), Νίκολς 2, Σίνγκλετον 8, Τζέιμς 5(1), Φώτσης 7 (1), Παππάς 9 (2), Φελντέιν 4, Γκιστ 9, Μπουρούσης 10 (2 τρίπ., 11 ριμπ.), Ρίβερς 12 (3).