Μετά από συγκλονιστική αναμέτρηση, το Περιστέρι Winmasters πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ στην παράταση με καλάθι του Σκούτσι Σμιθ 1’’ πριν την λήξη (91-90, κ.α.79-79). Με 6’’ να απομένουν για το τέλος ο Κιθ Λάνγκφορντ ευστόχησε μόνο στην δεύτερη βολή (90-89) και η Ένωση γνώρισε την τρίτη ήττα της στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της EKO Basket League.

Οι «κυανοκίτρινοι» αντίθετα συνεχίζουν αήττητοι. Από τους νικητές μεγάλο παιχνίδι έκαναν οι Στίβεν Γκρέϊ, που σκόραρε 26 πόντους με 7/8 δίποντα και 2/2 τρίποντα, Ουίλιαμ Χάτσερ, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους με 5/10 τρίποντα. Από την ΑΕΚ προσπάθησαν περισσότερο οι Κιθ Λάνγκφορντ (21 πόντοι και 7 ριμπάουντ), Κέντρικ Ρέϊ (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ).

Το Περιστέρι Winmasters είχε 16 λάθη έναντι 8 της Ένωσης, που είχε, όμως, 10/32 τρίποντα έναντι 8/18 των φιλοξενουμένων.

Δύο τρίποντα από τους Χάτσερ (20-16), Λάνγκφορντ στα τελευταία 21’’, διαμόρφωσαν το 20-19 για το Περιστέρι Winmasters σκορ της πρώτης περιόδου. Με έξι συνεχείς πόντους του Χάρη Γιαννόπουλου και καλάθι του Λάνγκφορντ, συνολικό σερί 8-0 σε διάστημα δύο λεπτών, η ΑΕΚ ξέφυγε με 10 (39-29), 30’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κυανοκίτρινοι» απάντησαν με σερί 12-0 με τρία τρίποντα από τους Γκρέϊ, Γιάννη Αγραβάνη και Χάτσερ και προσπέρασαν με 41-39, στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου μέρους. Με επιμέρους σκορ 9-2 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ρέϊ, η Ένωση ξέφυγε και πάλι, με 8 (55-47), με 3’ και 33’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Με 11 σερί πόντους του Γκρέϊ, το Περιστέρι Winmasters ισοφάρισε σε 58-58, 44’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ΑΕΚ (70-65), με 6’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου.

Με νέο τρίποντο αυτή την φορά από τον Νίκο Γκίκα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6 (73-67) στο 35’. Χάτσερ και Γκρέϊ με δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα ισοφάρισαν για τους «κυανοκίτρινους» (79-79), 1’ και 24’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας της συνάντησης.

Ο Χάουαρντ Σαντ – Ρος αστόχησε σε τρίποντο 17’’ πριν την λήξη, αλλά στην συνέχεια έκλεψε την μπάλα από το Χάτσερ και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η ΑΕΚ άρχισε την παράταση με σερί 5-0 (84-79). Το Περιστέρι Winmasters απάντησε με σερί 7-0 με τρεις πόντους του Σαλούστρου και προσπέρασε με 86-84, 1’ και 28’’ πριν την λήξη και ενώ με το σκορ 84-82 είχε αποβληθεί για διαμαρτυρίες στους διαιτητές ο κόουτς της Ένωσης Ηλίας Παπαθεοδώρου.

Η ΑΕΚ με σερί 5-0 με τέσσερις πόντους του Λάνγκφορντ, προηγήθηκε με 89-86 με 31’’ να απομένουν για το τέλος. Ο Χάτσερ με μεγάλο τρίποντο υπό την πίεση του Ρέϊ, ισοφάρισε σε 89-89, 18’’ πριν την λήξη. Ο Λάνγκφορντ ευστόχησε μόνο στην δεύτερη βολή (90-89), με 6’’ να απομένουν για το τέλος και ο Σμιθ διασχίζοντας το γήπεδο έδωσε τη νίκη στους «κυανοκίτρινους» (91-90).

Τα δεκάλεπτα:19-20, 39-30, 62-60, 79-79 (κ.α.), 90-91.

Πριν το τζάμπολ της συνάντησης ο πρόεδρος της ΚΑΕ ΑΕΚ Μάκης Αγγελόπουλος βράβευσε τον πόιντ γκαρντ του Περιστερίου Winmasters Βασίλη Ξανθόπουλο για την προσφορά του στην Ένωση την προηγούμενη διετία.