Έχοντας το προβάδισμα για 40 λεπτά, ο Χολαργός πέτυχε μία σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ με 74-68 για την 4η αγωνιστική της Betshop Basket League. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς είχε 19 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τρεις ασίστ για τους γηπεδούχους που είχαν άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Για τον Δικέφαλο ο Φιλ Γκος είχε 15 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Ο Χολαργός είχε μεγαλύτερη φρεσκάδα αλλά και θέληση από τον αντίπαλο του. Σούταρε ελαφρώς καλύτερα εντός παιδιάς (42% έναντι 40% του Δικεφάλου) ενώ ήταν και πιο αποτελεσματική από τη γραμμή του φάουλ (77% έναντι 62%). Οι μεγαλύτερες όμως διαφορές μεταξύ των δύο ομάδων ήταν σε δύο κατηγορίες που έπαιξαν τελικά σημαντικό ρόλο. Ο Χολαργός πήρε εννιά περισσότερους πόντους στον αιφνιδιασμό (14-5) αλλά και επτά περισσότερους από δεύτερες επιθέσεις (9-2) για να φτάσει στη δεύτερη νίκη του σε τέσσερις αγωνιστικές, απολογισμό στον οποίο περιορίστηκε πια και ο ΠΑΟΚ.

Πριν συμπληρωθούν δύο αγωνιστικά λεπτά ο Χολαργός προηγήθηκε με 7-0 και εξωθώντας τον ΠΑΟΚ σε παιχνίδι κατά κύριο λόγο από την περιφέρεια, όχι μόνο κράτησε αυτό το προβάδισμα αλλά το έστειλε ακόμη και στους 13 (20-7 στο 7') αφού η είσοδος του Γιάνκοβιτς του έδωσε λύσεις -είχε 10 στην πρώτη περίοδο με 8/8 βολές. Στο φινάλε του δεκάλεπτου, ο Χολαργός είχε διψήφια διαφορά (25-15). Οι γηπεδούχοι έβγαζαν περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο και βρέθηκαν στο +14 (31-17) ενώ διατήρησαν τον έλεγχο και απέναντι σε ένα σχήμα με τέσσερις περιφερειακούς του ΠΑΟΚ (36-24 στο 18'). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήγε στα αποδυτήρια με την υπέρ της διαφορά στους εννιά (37-28).

Οι γηπεδούχοι έχοντας περιορίσει τα λάθη τους και τρέχοντας σε κάθε ευκαιρία το γήπεδο, βρέθηκαν με μία διαφορά 16 πόντων στα χέρια τους (46-30 στο 23'). Ο Δικέφαλος μέσα από την άμυνα του πάντως κατάφερε να μειώσει στους επτά στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-50). Ο ΠΑΟΚ πλησίασε ακόμη περισσότερο (57-52) όμως ο Χολαργός, με πέντε πόντους του Σκουλίδα βρέθηκε ξανά με διψήφια διαφορά για να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στη συνέχεια (68-54 στο 35'). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν παράτησε το παιχνίδι και με σερί 10-0 έκανε το 68-64, τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με ξέφυγαν με επτά για να κρατήσουν μία δίκαιη νίκη με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-28, 57-50, 74-68.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στον Χολαργό και στον Άρη Λυκογιάννη για τη νίκη τους. Ήταν απόλυτα δίκαιη, έλεγξαν το παιχνίδι για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Θεωρώ ότι μας στοίχισε πάρα πολύ ο τρόπος με τον οποίο μπήκαμε στο παιχνίδι, καθώς είχαμε μεγάλη έλλειψη συγκέντρωσης και επικοινωνίας και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Αφήσαμε τον Χολαργό να σκοράρει εύκολους πόντους, κάναμε λάθος φάουλ όταν υπήρχε μπόνους χωρίς να υπάρχει πίεσης. Ταυτόχρονα, δεν τρέξαμε σωστά τις επιθέσεις μας, ήμασταν υποτονικοί, τελείως ασύνδετοι και για αυτό τον λόγο χτίστηκε μια διαφορά 10 πόντων, η οποία ήταν δίκαιη.

Κάναμε μια προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, από το 25΄και μετά, βρήκαμε για λίγο καλό ρυθμό και σε άμυνα και σε επίθεση, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρουμε τη νίκη. Θεωρώ ότι δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε για να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω στο σημερινό παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που το ήθελε πάρα πολύ, είχε διάθεση, είχε ενέργεια και ήταν, σήμερα, καλύτερη από εμάς.

Για το αν το φετινό ξεκίνημα του θυμίζει την περσινή χρονιά: «Βάσει αποτελεσμάτων και εικόνας υπάρχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά. Από εκεί και πέρα, κάθε χρονιά είναι διαφορετική. Θεωρώ ότι συνεχίζονται τα προβλήματα που έχουμε με τους τραυματισμούς και τις απουσίες. Σήμερα, ο Μαργαρίτης έπαιξε χωρίς να έχει κάνει ούτε μισή προπόνηση, ο Χρυσικόπουλος ήρθε αυθημερόν. Όλα αυτά μας δημιουργούν θέματα στη συνοχή μας, στην ομοιογένεια μας και στον τρόπο λειτουργίας γενικότερα. Είμαστε σε ένα πολύ μέτριο επίπεδο σε αυτό το κομμάτι, αν και το μεγαλύτερο πρόβλημα αφορά τη συγκέντρωσή μας. Ο τρόπος προσέγγισης σε κάποια κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού δεν συνάδει με την εμπειρία και την ποιότητα που έχουμε σαν ομάδα».

Άρης Λυκογιάννης (Προπονητής Χολαργού): «Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη τους. Πρόκειται για μια πολύ σημαντική νίκη λόγω της ποιότητας και του μεγέθους του αντιπάλου. Προσπαθούμε να χτίσουμε πράγματα εδώ στον Χολαργό μέσα από τέτοιες νίκες. Όσο για το παιχνίδι παίξαμε σκληρά πάνω στην μπάλα. Ο ΠΑΟΚ έχει αρκετούς παίκτες να δημιουργήσουν και να εκτελέσουν. Εμάς μας βοήθησε πολύ ο Αγκμπελέσε που ήταν φόβητρο κοντά στο καλάθι και έκανε τα λεγόμενα μικρά πράγματα που δεν φαίνονται στην στατιστική πολύ καλά. Είναι ένα σημαντικό αποτέλεσμα για μας, αρκεί να δουλέψουμε πάνω στις αδυναμίες μας.

Μας βοήθησε η κριτική μετά τον αγώνα με το Περιστέρι. Γιατί γράφτηκε πως ο Χολαργός έχει παίκτες, προπονητή και μεγάλο εγώ. Το συζητήσαμε με τα παιδιά, είδαμε το δεύτερο ημίχρονο και μπορώ να πω ότι σήμερα ήμασταν πολύ καλοί,κθώς τα παιδιά έβαλαν το εγώ κάτω από την ομάδα. Αυτό είναι το αποτέλεσμα όταν βάζεις την ομάδα πάνω απ' όλα, αυτό που αποδώσαμε σήμερα κόντρα στον ΠΑΟΚ».

Για τους στόχους του Χολαργού: «Από την πρώτη στιγμή έχω πει ένα πράγμα. Να κερδίσουμε τον σεβασμό των αντιπάλων μας. Όπως βλέπετε στο φετινό πρωτάθλημα από την 5η η 6η θέση και κάτω όλοι θα παλέψουν για να μείνουν στην κατηγορία! Γι' αυτό λέω ότι θέλω να φτάσουμε σ' ένα επίπεδο, όπου θα κερδίσουμε τον σεβασμό των αντιπάλων».