Με τον Κόνερ Φράνκαμπ να σκοράρει 26 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/6 τρίποντα, το Ρέθυμνο Cretan Kings πέτυχε εντός έδρας επί του Άρη (70-63) τη τρίτη νίκη του στις πρώτες εννέα αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της EKO Basket League. Ο 24χρονος Αμερικανός γκαρντ έκανε την διαφορά και τον ακολούθησε σε απόδοση για τους νικητές ο Γουέσλι Γκόρντον που είχε 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους προσπάθησε περισσότερο ο Λευτέρης Μποχωρίδης, που πέτυχε 15 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ, αλλά έκανε και 7 λάθη.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 6-0 στο πρώτο τετράλεπτο. Το Ρέθυμνο Cretan Kings, ωστόσο, στην συνέχεια ισορρόπησε την κατάσταση και με πρωταγωνιστές το δίδυμο των περιφερειακών, τον Κόνερ Φράνκαμπ που σκόραρε σε αυτό διάστημα 7 πόντους με ένα τρίποντο και τον Ανδρέα Χριστοδούλου ο οποίος πέτυχε 5 πόντους, επίσης, με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, τελείωσε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-15.

Η κρητική ομάδα άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτου με δύο καλάθια των Γουέσλι Γκόρντον, Λαμόντ Μάρεϊ και την διαφορά να ανεβαίνει στους έξι (21-15 στο 12’). Οι «κίτρινοι» αντεπιτέθηκαν στα τελευταία λεπτά της περιόδου και με επιμέρους σκορ 9-1 σε διάστημα δύο λεπτών, προσπέρασαν με 32-29, με 1’ και 55’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings απάντησε με σερί 7-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ραμόν Χάρις και προηγήθηκε με 36-32, 46’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η κρητική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +2 (36-34) ύστερα από καλάθι του Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς με 31’’ να απομένουν για την λήξη.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τρίποντο και καλάθι του Φράνκαμπ και το Ρέθυμνο Cretan Kings να αυξάνει την απόσταση του από τους φιλοξενούμενους στους επτά (41-34 στο 21’). Με το δεύτερο στην τρίτη περίοδο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Φράνκαμπ και καλάθι του Ντέιβιντ Χότον, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με 7 (48-41), 4’ και 29’’ πριν το τέλος του δεκάλεπτου.

Ο Άρης, όμως, με πρωταγωνιστή τον Μίλαν Μιλόσεβιτς και τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους μείωσε στο καλάθι (50-48), με 2’ και 55’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Η κρητική ομάδα, ωστόσο, απάντησε με σερί 7-0 και ξέφυγε με 9 (57-48), 46’’ πριν το τέλος του δεκάλεπτου.

Στο πρώτο επτάλεπτο της τελευταίας περιόδου, οι «κίτρινοι» σκόραραν 9 πόντους με τέσσερις πόντους του Λευτέρη Μποχωρίδη και τρίποντο του Τζεϊλέν Μόρις, δέχθηκαν μόλις ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, και πλησίασαν στους τρεις (62-59 στο 37’).

Ο Φράνκαμπ, όμως, με τρίποντο και δύο βολές έδωσε προβάδισμα έξι πόντων (67-61) στο Ρέθυμνο Cretan Kings, με 33’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Ο Άρης αστόχησε σε δύο τρίποντα με τους Τόαρλιν Φιτζπάτρικ, Δημήτρη Φλιώνη και η κρητική ομάδα πήρε τους δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63.

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ρέθυμνο Cretan Kings για τη νίκη της. Από κει και πέρα η δική μας ομάδα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, σφυρίχτηκαν στην άμυνα μας κάποια φάουλ, τα οποία πιστεύω δεν ήταν σωστά. Εκνεύρισαν τους παίκτες μας και τους γέμισαν με φάουλ, ενώ έπειτα δεν είχαμε καλή παρουσία.

Σίγουρα δεν παίξαμε αυτό που θέλαμε. Την άμυνα μας δεν την πιστοποιήσαμε στην επίθεση μας. Θα μπορούσαμε να βάλουμε καλάθια στον αιφνιδιασμό αλλά χάσαμε πολλά και σίγουρα και μας έλειπε και το μακρινό σουτ. Με 3/19 δεν μπορείς να έχεις ελπίδες για να κερδίσεις ένα εκτός έδρας παιχνίδι.

Προσπαθήσαμε πολλές φορές να πιάσουμε το σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Φτάσαμε κοντά αλλά κάθε φορά κάτι συνέβαινε και δεν μπορούσαμε να φτάσουμε στην ανατροπή. Πρέπει να συγκεντρωθούμε πολύ, να βάλουμε τους δύο καινούριους παίκτες στο ρόστερ, οι οποίοι πήραν χρόνο αλλά σίγουρα ήταν έξω από τα πλαίσια του παιχνιδιού που θέλουμε να παίξουμε. Νομίζω ότι θα παρουσιαστούμε καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στους παίκτες της ομάδας μας. Ήταν ένα παιχνίδι με ιδιαίτερο χαρακτήρα κυρίως για δύο λόγους. Πρώτον γιατί παίζαμε εντός έδρας απέναντι σε μία ομάδα με ίδιους στόχους και δεύτερον γιατί ήταν το πρώτο παιχνίδι στο οποίο κυριαρχούσε στον ψυχισμό και το μυαλό των παιδιών η έννοια του “πρέπει”.

Ήταν κάτι το οποίο ακόμα και εμείς, ως προπονητικό επιτελείο, δεν ήμασταν βέβαιοι για το ποια θα ήταν η αντίδραση και η διαχείριση αυτής της κατάστασης από πλευράς παικτών. Σε ένα κλειστό παιχνίδι και σε κρίσιμες στιγμές, όμως, τα παιδιά έδειξαν σπουδαίο χαρακτήρα και τους το πιστώνουμε στο 100%.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ξέραμε ότι παίζουμε με μία ομάδα, η οποία εκφράζεται αγωνιστικά κυρίως μέσα από 3 καταστάσεις. Αυτές είναι το low post παιχνίδι, το pick & dive και το επιθετικό ριμπάουντ. Στο α’ ημίχρονο η αντίδραση μας και η συμπεριφορά μας η αμυντική δεν ήταν αυτή που θα θέλαμε. Είχαμε δώσει ήδη 13 προσπάθειες στον Ντραγκίσεβιτς, μέσα από αυτές τις καταστάσεις που γνωρίζαμε ότι θα συμβεί.

Η συμπεριφορά μας άλλαξε άρδην στο β’ ημίχρονο και αυτό αποτυπώνεται στα μόλις 4 επιθετικά ριμπάουντ και τη μόλις μία προσπάθεια του Ντραγκίσεβιτς. Ακόμα είναι μακρύς ο δρόμος και προχωράμε».