Ο Παναθηναϊκός έχασε σπουδαία ευκαιρία απέναντι στη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ καθώς ηττήθηκε με 77-81. Οι «πράσινοι» κατέβαλαν τεράστια προσπάθεια στο τέλος αλλά πλήρωσαν το τίμημα των λαθών τους κι έχασε το πλεονέκτημα που είχαν απέναντι στους Καταλανούς.

Ο Παναθηναϊκός επέβαλλε τον ρυθμό του στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και είχε το εύκολο καλάθι, «κόβοντας» παράλληλα τις συνεργασίες της Μπαρτσελόνα περιορίζοντάς την στην επίθεση. Κάτω από τα καλάθια, ο Μπατίστα ήταν κυρίαρχος τελειώνοντας όλες τις φάσεις που πήρε και μετά το εντυπωσιακό 7-1 (3’), οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 18-11 (7’), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-16 για την ελληνική ομάδα που πήρε πολλές λύσεις και από τον Αντώνη Φώτση.

Στη δεύτερη περίοδο συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός στην άμυνα, δεν είχε την ίδια συνέπεια στην επίθεση και επέτρεψε στους Καταλανούς να κάνουν το παιχνίδι τους. Με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκαν με 23-25 (13’). Με τον Γκάνι Λαουάλ να δίνει διαδοχικά καλάθια, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα (32-30, 17’), αλλά το τελευταίο τρίλεπτο ήταν καταστροφικό. Ντόλμαν, Ναβάρο και Τόμιτς ηγήθηκαν στο 12-0 σερί των φιλοξενούμενων που προηγήθηκαν με 32-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Βάζοντας πίεση στο παιχνίδι του και προσθέτοντας ένταση στην άμυνά του, ο Παθηναϊκός άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα στο 3ο δεκάλεπτο. Η ελληνική ομάδα έκοψε και πάλι τις συνεργασίες της Μπαρτσελόνα και με επιμέρους σκορ 15-7 μείωσε στο καλάθι (47-49, 27’). Εκεί όμως ο Πλάις κράτησε τους φιλοξενούμενους και παρά το έμμεσο τρίποντο από τον ΝτεΜάρκους Νέλσον, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 52-57.

Οι δύο ομάδες έδωσαν βαρύτητα στην άμυνα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να περάσει τη μπάλα κάτω από το καλάθι, ήταν αναποτελεσματικός στη τελική προσπάθεια και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά (56-63, 33’). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Διαμαντίδη, Νέλσον, αλλά δεν ήταν συνεπής στην άμυνα και η διαφορά διατηρήθηκε (60-68, 35’ και 67-75 στο 37’).

Δύο τρίποντα από τους Σλότερ, Γκιστ επέβαλλαν νέους κανόνες καθώς ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 73-75, 94 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ένα καλάθι από τον Ντόλμαν έδωσε ανάσα στους Καταλανούς. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 1/2 βολές του Φώτση (74-77, 39’) κι έχασε την ευκαιρία διεκδίκησης της νίκης καθώς μια λάθος πάσα του Νέλσον έδωσε κατοχή μπάλας στη Μπαρτσελόνα, 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Δύο εύστοχες βολές από τον Ναβάρο ανέβασαν την διαφορά (74-79). Ένα απίστευτο τρίποντο από τον Διαμαντίδη μείωσε σε 77-79, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά τον επίλογο του αγώνα έγραψαν δύο εύστοχες βολές από τον Σατοράνσκι.

Δεκάλεπτα: 21-16, 32-42, 52-57, 77-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 9(3), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 9, Νέλσον 7, Παππάς 6, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 12(2), Γκιστ 14(2), Μπατίστα 16, Μπλουμς, Λαουάλ 4.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόλμαν 21(3), Αμπρίνες 9(1), Χουέρτας 2, Ναβάρο 17(4), Ναβάρο 7(1), Πλάις 15, Τόμας 2, Όλεσον, Νάχμπαρ, Τόμιτς 8.

Το τελευταίο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου στοίχισε στον Παναθηναϊκό την νίκη σύμφωνα με τον προπονητή του,, Ντούσκο Ιβάνοβιτς: «Κρίμα που χάσαμε αυτό το παιχνίδι στο οποίο παίξαμε πολύ καλά εκτός από 4-5 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Κρίμα γιατί ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι που θα μας έδινε πλεονέκτημα. Ωστόσο έχουμε πέντε παιχνίδια ακόμα που θα μπορέσουν να μας βοηθήσουν να μπούμε στην τετράδα. Η στιγμή κλειδί ήταν όταν νικούσαμε 32-30 και είχαμε κατοχή, αστοχήσαμε και μας έκαναν ένα σερί 12-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κι εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν στιγμές που μία φάση ή ένα λάθος θα μπορούσε να κρίνει το παιχνίδι».