Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς κόντρα στην Εφές καθώς ηττήθηκε με 73-71 στο ΣΕΦ και απώλεσε το πλεονέκτημα έδρας. Πλέον η σειρά μεταφέρεται την ερχόμενη εβδομάδα στην Κωνσταντινούπολη εκεί που οι «πρωταθλητές» θέλουν τουλάχιστον μία νίκη ώστε να διεκδικήσουν την πρόκριση στο γήπεδό τους στο πέμπτο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός παρότι δεν επανέλαβε την εμφάνιση του πρώτου αγώνα, είχε τον έλεγχοι της αναμέτρησης αλλά «πλήρωσε» το τελευταίο πεντάλεπτο όταν η τουρκική ομάδα φάνηκε να έχει πιο καθαρό μυαλό και με τον Χάνεϊκατ να σημειώνει κρίσιμα καλάθια, έτρεξε επιμέρους σκορ 15-6 επιστρέφοντας από το -7 (65-58) με το οποίο έχανε στο 35’.

Από το ξεκίνημά του το παιχνίδι πήγε σε γρήγοροι ρυθμό με τις  δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά και τον Ολυμπιακό να είναι εύστοχος έξω από τη γραμμή των 6,75μ. Το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τους Τούρκους να έχουν προβάδισμα ενός πόντου (23-22) ενώ αυτή τη βραχεία κεφαλή στο σκορ τη διατήρησαν ως και το 26' (30-32). Η συνέχεια άνηκε στον Ολυμπιακό που με μπροστάρη τον Βασίλη Σπανούλη που είχε 3/4 τρίποντα από εκείνο το σημείο ως και το ημίχρονο, πάτησε γκάζι και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 44-37.

Η Εφές δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να αυξήσει άλλο τη διαφορά του, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν σταθερά το προβάδισμα σε όλη της τρίτη περίοδο (54-51), παρότι αγωνίζονταν δίχως τον Μιλουτίνοφ που αποχώρησε τραυματίας και δεν έπαιξε σε όλο το δεύτερο μέρος. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Χάνεϊκατ με πέντε δικούς του πόντους έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Εφές (54-56) μετά από αρκετή ώρα με τον Ολυμπιακό όμως να απαντά με ένα δικό του 6-0 και να προσπερνά με 60-56. Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε ο Σπανούλης με τρίποντο έστειλε και πάλι τη διαφορά στους +7 (65-58) αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Με δύο τρίποντα από τους Ερτέλ και Γκρέιντζερ αλλά και ένα καλάθι του Μπράουν η Εφές έτρεξε σερί 8-0 σε περίπου δύο λεπτά και πέρασε μπροστά στο σκορ με 66-65. Στα 1'20'' για το τέλος ο Γκρέιντζερ ισοφάρισε σε 71-71 και στην επόμενη κατοχή ο Πρίντεζης πήγε στις βολές αλλά αστόχησε και στις δύο. Στ 48'' ο Κερκ σκόραρε από το ζωγραφιστό για το 71-73, με τον Παναικολάου να αστοχεί σε τρίποντο στα 32'' και το ίδιο να κάνει και ο Γκριν στο τελευταίο σουτ του αγώνα (ενδιάμεσα είχε αστοχήσει σε δίποντο ο Κερκ). Η νίκη πήγε στους Τούρκους που ισοφάρισαν σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 54-51, 71-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 3, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 20 (6), Ουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 20 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 15 (2), Μπαλμπέι 4, Μπράουν 6, Οσμάν 3 (1), Γκρέιντζερ 9 (1), Ερτέλ 5 (1), Πολ 7 (1), Ντάνστον 16, Κερκ 6.

«Break» και από την Νταρουσάφακα

Μετά από τις Φενέρμπαχτσε και Εφές, και η τρίτη τουρκική ομάδα στα πλέι οφ, η Νταρουσάφακα «έσπασε» την έδρα του αντιπάλου της καθώς νίκησε με 84-80 στη Μαδρίτη τη Ρεάλ και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Πρωταγωνιστές των νικητών οι Ουαναμέικερ (21π), Ζίζιτς (17π.) και Ουίλμπεκιν (17π.), με τον Ουναμέικερ να «σφραγίζει» το θρίαμβο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Από τη Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισε ο Σέρχιο Γιουλ με 22 πόντους και 6 ασίστ.