Το ιστορικό πρώτο παιχνίδι του Λαυρίου Aegean Cargo συνοδεύτηκε με νίκη! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 82-73 στην έδρα της τής Ντνίπρο και πλέον θα πάει την επόμενη εβδομάδα (26/9) στην Ουκρανία ώστε να προφυλάξει αυτό το +9 και να προκριθεί στην επόμενη φάση όπου... περιμένει η Ουγγρική Άλμπα Φέχερβαρ.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το άγχος των παικτών του Λαυρίου, και μπήκαν από νωρίς μπροστά σκορ φτάνοντας να προηγηθούν ως και +8 (4-12) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Οι «κυανοκίτρινοι» ωστόσο αντέδρασαν και τρέχοντας ένα επιμέρους 12-2 προσπέρασαν με 16-14 στο 7' ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 26-22. Τα αμυντικά προβλήματα ωστόσο συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα η ομάδα από την Ουκρανία να βάλει το παιχνίδι στον ρυθμό και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (40-45).

Η Ντνίπρο συνέχισε να έχει το προβάδισμα (49-54) μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου. Ωστόσο η άμυνα του Λαυρίου την κράτησε περίπου τρία λεπτά δίχως σκορ και στο 28' ο Χαραλαμπόπουλος με εύστοχο τρίποντο έβαλε μπροστά το Λαύριο Aegean Cargo με 57-54.  Το φινάλε του δεκαλέπτου  βρήκε τον Κακλαμανάκη να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους με 60-59.

Η άμυνα ήταν το κλειδί για την ελληνική ομάδα και στην τελευταία περίοδο, όπου δέχθηκε και πάλι μόλις 14 πόντους. Στα πρώτα δυόμισι λεπτά οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις έναν πόντο με αποτέλεσμα το Λαύριο να προσπεράσει με 68-60. Στο 34' ο Κουζέλογλου με 2/2 βολές έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9 (73-64) όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παιχνίδι, και στο 37' ο Ρέβζιν έφερε τις δύο ομάδες στην απόσταση ενός σουτ (75-73). Το Λαύριο Aegean Cargo όμως «απάντησε» με ένασε σερί 7-0 με πέντε πόντους του Χαραλαμπόπουλου, κρατώντας παράλληλα την Ντνίπρο δίχως σκορ στο φινάλε. Το τελικό 82-73 δίνει αυξημένες ελπίδες πρόκρισης στην ελληνική ομάδα εν όψει του επαναληπτικού της επόμενης Τετάρτης (26/9)

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-45, 60-59, 82-73

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 12 (1), Νίξον 10 (3), Κακλαμανάκης 7, Χαραλαμπόπουλος 15 (3), Μέλσον, Λούντζης 8 (1), Κουζέλογλου 8, Περράκης, Λαμπ 16 (2), Οντιάσε 6.

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοβ): Κοζεμιάκιν 7, Κουσνίροβ 4, Μίσουλα 23 (5), Νατιάζκο 2, Προκοπένκο 2, Ρέβζιν 8, Σούντελ 4 (6 λάθη), Σίζοβ, Τιμοφεγιένκο 15 (1), Ζακουρντάιεβ 8.