Η ΑΕΚ αφού επικράτησε του Άρη στον 4ο μικρό τελικό κατέκτησε για πρώτη φορά από καταβολής επαγγελματικού Πρωταθλήματος (από το 1992) την 3η θέση του καθώς είχε χάσει και τις τρεις προηγούμενες αντίστοιχες σειρές το 1998 και το 2000 από τον Ολυμπιακό με 3-1 και το 2004 από τον Ηρακλή με 3-2.

*Από την πλευρά του ο Άρης έχασε την 5η σειρά μικρών τελικών σε σύνολο επτά παρουσιών και την 4η στα τελευταία επτά χρόνια (το 2009 από το Μαρούσι με 2-3, το 2011 και το 2015 από τον ΠΑΟΚ με 3-2 και 3-1 αντίστοιχα).

*Αυτή ήταν η 9η φορά σε σύνολο 22 σειρών που την κέρδισε η ομάδα με το μειονέκτημα έδρας.

*Ακόμη αυτή ήταν η 16η φορά που η ομάδα που νίκησε στον πρώτο αγώνα, πήρε και τη σειρά των μικρών τελικών.

Ως προς την ΑΕΚ…

*Με τη σημερινή νίκη της, έφτασε τις 150 σε αγώνες πλέι οφ στα χρόνια της Α1 Εθνικής κατηγορίας (από το 1986). Ο απολογισμός της σε αυτούς είναι 71 νίκες και 79 ήττες.

*Είχε 15,6 λάθη ανά αγώνα στα πλέι οφ πριν τον σημερινό στον οποίο έμεινε στα 10 ισοφαρίζοντας την καλύτερη εντός έδρας επίδοση της. Την ίδια είχε και στα παιχνίδια κόντρα στον ΠΑΟΚ και τον Απόλλωνα Carna για την κανονική περίοδο.

*Ακόμη η «ένωση» ισοφάρισε την καλύτερη εντός έδρας επίδοση της με τις έξι τάπες που καταγράφηκαν στην στατιστική της. Την ίδια είχε σημειώσει και στο παιχνίδι της κανονικής περιόδου με τον Άρη.

Ο καλύτερος Χέρστον της διετίας

*Ο Μαλίκ Χέρστον «μίλησε» στο τέλος της σειράς όντας ο κορυφαίος της ΑΕΚ τόσο στον 3ο αγώνα (24 βαθμοί στο ranking) όσο και στον σημερινό, στον 4ο με 34 βαθμούς στο ranking που είναι και η 2η μεγαλύτερη για τους 36 αγώνες της «ένωσης» μετά τους 37 που είχε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης στο εκτός έδρας παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής με τον Κόροιβο.

*Στατιστικά τουλάχιστον το σημερινό ήταν το καλύτερο από τα 44 παιχνίδια Πρωταθλήματος του Μαλίκ Χέρστον σε αυτή τη διετία με βάση τους 34 βαθμούς στο ranking. Είχε 27 στο εκτός έδρας ματς με τον Πανιώνιο της περσινής σεζόν ενώ η φετινή καλύτερη επίδοση του πριν τη σημερινή, ήταν εκείνη των 16 που είχε σε τρία διαφορετικά ματς.

*Ο Αμερικανός φόργουορντ μάλιστα έκλεισε τη σεζόν με ένα ρεκόρ καριέρας αφού σημείωσε 24 πόντους. Η προηγούμενη καλύτερη επίδοση του στο σκοράρισμα ήταν εκείνη των 22 που είχε στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Ρέθυμνο Cretan Kings της περσινής περιόδου.

*Ξεχωριστό ήταν το σημερινό παιχνίδι για τον Ντούσαν Σάκοτα καθώς ήταν το 200ό του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ στην οποία είχε κάνει ντεμπούτο στις 4 Οκτωβρίου 2003 (Ηρακλής-Παναθηναϊκός 77-70).

*Συνδύασε αυτό το σημαντικό επίτευγμα με ένα ρεκόρ καριέρας μοιράζοντας τέσσερις τάπες. Είχε τρεις στο παιχνίδι του Πανιωνίου με την Ολυμπιάδα Πατρών για την περίοδο 2007-08.

*Ο 30χρονος φόργουορντ είχε τέσσερις ασίστ ισοφαρίζοντας την κορυφαία φετινή επίδοση του. Την ίδια είχε σημειώσει στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Αρκαδικό.

*Με τη μία εύστοχη βολή που είχε σήμερα ο Γιάννης Καλαμπόκης έφτασε τις 865 στην κατηγορία και ανέβηκε στην 11η θέση της σχετικής λίστας στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, προσπερνώντας τον Γιώργο Διαμαντόπουλο (864).

*Ο Μαρκ Κάρτερ με την 137η εμφάνιση του στο ελληνική Πρωτάθλημα, έφτασε στην 24η θέση της λίστας των ξένων με τα περισσότερα παιχνίδια τον Στόγιαν Βράνκοβιτς.

Άρης: 350 ήττες ιστορίας στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ

*Ο Άρης υποχρεώθηκε στην 350ή ήττα της ιστορίας του στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα σε σύνολο 759 αγώνων.

*Δεχόμενος 30 πόντους στην 3η περίοδο, ο Άρης σημείωσε και τη χειρότερη αμυντική επίδοση του στο φετινό Πρωτάθλημα. Είχε παθητικό 29 πόντων στο 2ο δεκάλεπτο του εντός έδρας αγώνα με την ΑΕΚ για την κανονική περίοδο.

*Ο Άρης είχε έστω μία τάπα σε όλους τους αγώνες του στο φετινό Πρωτάθλημα με εξαίρεση το πρώτο στην πρεμιέρα με τον Παναθηναϊκό και το τελευταίο, το σημερινό με την ΑΕΚ. Ήταν μόλις η 3η φορά στα φετινά πλέι οφ στην οποία μία ομάδα δεν είχε τάπα στην στατιστική της.

500άρηδες Ουάιτ και ΜακΝίλ

*Ο Οκάρο Ουάιτ κέρδισε τον άτυπο τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του Άρη –βάσει του ranking- στους τρεις από τους τέσσερις αγώνες της σειράς. Άλλωστε δεν είχε αγωνιστεί στον τρίτο. Ο Αμερικανός φόργουορντ είχε τα σχετικά πρωτεία στους επτά από τους 12 αγώνες πλέι οφ του Άρη.

*Ο TAGHeuer MVP της κανονικής περιόδου με τους 16 σημερινούς πόντους του, έφτασε τους 500 στο Πρωτάθλημα. Αυτό το «φράγμα» έσπασε ο Τζέρελ ΜακΝίλ σημειώνοντας 13 σήμερα.

*Τους 200 πόντους ξεπέρασε ο Τζέικ Κοέν που είχε 10 στον σημερινό αγώνα.

*Με τα τρία αμυντικά ριμπάουντ που είχε σήμερα, ο Θόδωρος Ζάρας έφτασε τα 200 στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

*Το ατομικό του ρεκόρ στα ριμπάουντ για τη φετινή σεζόν ισοφάρισε ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς μαζεύοντας πέντε επίδοση που είχε σε άλλους τέσσερις αγώνες της σεζόν.