Στην πρώτη εντός έδρας ήττα του έπειτα από τέσσερις διαδοχικές νίκες υποχρεώθηκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ με 81-92, “πληρώνοντας” την κακή τέταρτη περίοδο  στη διάρκεια της οποίας το επιμέρους σκορ ήταν 12-25. Έτσι πλέον οι “πράσινοι” μετρούν 14 νίκες και 11 ήττες.

Ο Νικ Καλάθης έμεινε τρία ριμπάουντ μακριά από το “triple-double” (10 πόντοι, 11 ασίστ, επτά ριμπάουντ) ενώ 14 πόντους με οχτώ ριμπάουντ είχε ο Γιώργος Παπαγιάννης. Πολύ καλοί στο πρώτο αλλά χωρίς ανάλογη παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν οι Παπαπέτρου (12 πόντοι) και Τόμας (εννιά πόντοι). Για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σημαντικό ρόλο διαδραμάτισε το πολύ χαμηλό ποσοστό των τριπόντων αφού εκτέλεσε με 21,4% έναντι του 37,9% της Μπαρτσελόνα.

Μέσα από την άμυνα του ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να προηγηθεί έπειτα από επτά αγωνιστικά λεπτά με 16-11 όμως η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε στους 20 πόντους, πριν κάνει ο Παππάς με τρίποντο το 23-20 της πρώτης περιόδου. Ο Καλάθης δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του (έξι ασίστ στο 14') και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με επτά (34-27). Το χαμηλό ποσοστό με το οποίο όμως εκτελούσε από το τρίποντο (4/17 στο 20') δεν του επέτρεψε να ανοίξει περισσότερο την “ψαλίδα” ωστόσο στα μισά του δρόμου ήταν μπροστά με 45-38.

Η «πράσινη» κυριαρχία συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αφού το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας έφτασε στους 11 (59-48 στο 23') με πέντε σερί πόντους του Μπεν Μπέντιλ όμως η Μπαρτσελόνα σε ένα από τα συνηθισμένα ξεσπάσματα της, έκανε σερί 7-0 και πλησίασε στους τέσσερις (59-55 στο 26'). Ο Νικ Καλάθης συνέχισε να κάνει τα πάντα στο παρκέ όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με τον τρόπο που θα ήθελε και που θα του επέτρεπε να έχει σαφές προβάδισμα (69-67).

Οι Καταλανοί κέρδισαν ψυχολογία, προσπέρασαν για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (69-70 στο 33') και παρότι η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ανέκτησε το προβάδισμα (74-70 στο 34'), πήραν τον έλεγχο προηγούμενοι με 85-78 στο 37'. Το σκορ ερχόταν με μεγάλη δυσκολία σε όλη την τέταρτη περίοδο για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ που έψαχνε μία ανατροπή η οποία όμως δεν ήρθε, αφού η Μπαρτσελόνα βρήκε “μεγάλα” σουτ από τον Ντιλέινι και τον Μίροτιτς. Η διαφορά πήγε στους 10 (78-88) και δεν υπήρχε δρόμος επιστροφής με μόλις 1:22 για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 69-67, 81-92.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 9, Ράις 4, Παπαγιάννης 14 (8ρ, 3κοψ.), Ράουτινς, Παπαπέτρου 12, Παππάς 3, Βουγιούκας 6, Τζόνσον 1, Φριντέτ 13 (4ρ, 3ασ.), Καλάθης 10 (7ρ, 11ασ.), Μήτογλου, Μπέντιλ 9.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 7 (5ρ.), Χάνγκα 5 (5ρ.), Οριολα, Αμπρίνες 13 (3/5τρ.), Χίγκινς 17 (4ασ.), Ντιλέινι 15 (4ρ, 6ασ.), Κούριτς 2, Κλαβέρ 4, Μίροτιτς 20 (9ρ.), Τόμιτς 9 (5ρ.).