Στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς θα κριθεί η τρίτη θέση της φετινής Stoiximan Basket League, καθώς στο Game 4 «μικρού τελικού» ο Προμηθέας κάνοντας ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο επέστρεψε από το -13, νίκησε με 94-76 μέσα στη Λάρισα και ισοφάρισε σε 2-2 παρότι είχε βρεθεί στο 0-2! Η τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη (23/6, 17:00) στην Πάτρα με τον νικητή να εξασφαλίζει την 3η θέση.

Ο Προμηθέας σημείωσε 60 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (τους 34 στην 4η περίοδο) και παρότι είχε βρεθεί ακόμη και στο -13 έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη. Ηγέτης για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ο Νίκος Γκίκας που τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους (4/6 διπ., 4/6 τριπ.), 13 ασίστ, 4 ριμπάουντ και μόλις ένα λάθος. Παράλληλα οι Πατρινοί που είχαν μόλις 10 λάθη αλλά και 27 ασίστ, είχαν πέντε ακόμη παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Γκραντ (19), Φόστερ (15), Δ. Αγραβάνη (12), Σίμπσον (11) και Αντριτς (10).

Από την άλλη οι γηπεδούχοι είδαν στο δεύτερο μέρος τα ποσοστά τους να πέφτουν καθώς τελείωσαν με 47% στα δίποντα (10/21) και 37% στα τρίποντα (12/32) αλλά και τα βασικά τους «όπλα» να περιορίζονται επιθετικά. Ο Μούντι τελείωσε με 27 πόντους αλλά τους περισσότερους στο πρώτο μέρος, ενώ για την ομάδα του Φώτη Τακιανού ο Χάτσον και ο Κρουμπάλι είχαν από 13 πόντους, με τον πρώτο όμως να έχει 5/10 σουτ και τον δεύτερο να παίρνει μόλις 4 σουτ και να έχει 8/9 βολές.

Το ξεκίνημα της Λάρισας ήταν εντυπωσιακό καθώς με μεγάλη ευστοχία πίσω από τα 6,75μ. προηγήθηκε με 11-3 πριν συμπληρωθούν τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Με τον Μούντι να ευστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα και παρά την αντίδραση του Προμηθέα (μείωσε σε 19-14) το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +9 (25-16). Οι Θεσσαλοί διατήρησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο φτάνοντας αρκετές φορές στο +13 (τελευταία στο 44-31 στο 18'), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Δ. Αγραβάνης μείωσε σε 49-43 και στη συνέχεια οι Πατρινοί ευστόχησαν σε τρία διαδοχικά τρίποντα ολοκληρώνοντας την ανατροπή τους καθώς πήραν εκείνοι προβάδισμα με 52-49. Η Λάρισα ισοφάρισε (58-58) λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου αλλά η συνέχεια άνηκε στον Προμηθέα. Καθοδηγούμενος από έναν εξαιρετικό Γκίκα που σκόραρε και δημιουργούσε άρχισε να ανεβάζει το υπέρ του προβάδισμα. Στο 35' ο Γκίκας με δύο σερί τρίποντα έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το σκορ 69-83, ενώ ο ίδιος στο 37' έστειλε τον Προμηθέα στο +16 (72-88). Το νέο τρίποντο του Φόστερ έκανε το 72-91 στο 38' με τους Πατρινού να συντηρούν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε και να φτάνουν στη νίκη 94-76 με την οποία ισοφάρισαν σε 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-34, 58-60, 76-94.

Συνέντευξη τύπου των δύο προπονητών μετά τον αγώνα Λάρισα - Προμηθέας from LARISA BC on Vimeo.