Την πρώτη του νίκη στο 2020 σημείωσε ο Προμηθέας, που πέρασε δύσκολα από το «Σ. Μπεφόν» με 73-69 κόντρα στον Ιωνικό Νικαίας Affidea, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα τςη 15ης αγωνιστικής της EKO Basket League. Η ομάδα της Πάτρας έφτασε στο 11-4 και μοιράζεται τη δεύτερη θέση με την ΑΕΚ, ενώ ο Ιωνικός Affidea, που γνώρισε την τρίτη σερί ήττα του, με ρεκόρ 7-8 βρίσκεται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι νικητές είχαν τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Αγραβάνη να τελειώνει με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Μάντζαρης με 17 πόντους και 7 ασίστ και ο Λίποβι με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στην άλλη πλευρά, για τον Ιωνικό Affidea, ο Τζόουνς είχε 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Σίμπσον προσέθεσε 14 πόντους και ο Σακελλαρίου 12.

Ο Ιωνικός Affidea άρχισε πολύ δυνατά το παιχνίδι και με καλάθια των Τζόουνς και Αρνέτ προηγήθηκε με 9-2 στο πρώτο τετράλεπτο. Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα όταν με ένα σερί 7-0 οι γηπεδούχοι έκαναν το 16-5 στο 9' με τον Προμηθέα να μειώνει σε 16-7 που ήτνα και το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Δημάκος πήγε και πάλι τη διαφορά στο +11 (18-7) όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα τρίποντο του Αγραβάνη και δύο καλάθια του Λίποβι έτρεξαν σερί 7-0 με το οποίο μείωσαν σε 18-14. Το σερί διακόπηκε από καλάθι του Τζόουνς (20-14) για να ακολουθήσει ένα ακόμα, 8-0 των Πατρινών με το οποίο ανέτρεψαν την εικόνα του αγώνα και προηγήθηκαν με 22-20 στο 14. Δύο καλάθια του Σίμπσον κράτησαν κοντά στο σκορ τους γηπεδούχους με τον Προμηθέα ωστόσο να ξεφεύγει με πέντε πόντους, με τον Μάντζαρη να κάνει με τρίποντο το 26-31 στο 18'. Ο Ιωνικός Affidea ωστόσο ανέκτησε το προβάδισμα με δικό του μικρό σερί 6-0, αλλά ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα καθώς ο Έλις έκανε το σκορ 32-33.

Οι «κυανόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Τζόνσον να κάνει το σκορ 37-36 στο 23'. Στο επόμενο δίλεπτο όμως ο Προμηθέας έτρεξε σερί 9-0 με τον Αγραβάνη να κάνει στο 25' το σκορ 37-45. Δύο τρίποντα από τον Σίμπσον έφεραν τον Ιωνικό Affidea σε απόσταση ενός σουτ (43-45) όμως ο Λίποβι με έξι δικούς του πόντους πήγε και πάλι τη διαφορά στους οκτώ πόντους (43-51). Μάλιστα ο Προμηθέας, με τα τρίποντα των Αγραβάνη και Μάντζαρη, κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +12 (45-57).

Στην τέταρτη περίοδο όμως οι Πατρινοί έμειναν για περισσότερο από τέσσερα λεπτά δίχως σκορ. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 11-0 με το οποίο μείωσαν σε 56-57 επιστρέφοντας στο παιχνίδι. Στο 36' ο Σκακελλαρίου ολοκλήρωσε την ανατροπή δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (60-59) με τον Ιωνικό να έχει επιμέρους 15-2 σε έξι λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Περίπου δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Μάντζαρης με τρίποντο έκανε το σκορ 64-69 με τον Ιωνικό να μειώνει σε 67-70. Στα 25'' για το τέλος, ο Λίποβι είχε 0/2 ελεύθερες βολές και στην επόμενη επίθεση ο Δημάκος μείωσε στον πόντο (69-70) για τον Ιωνικό Affidea. Ο Μάντζαρης με τη σειρά του είχε 1/2 βολές για το 69-71 και στην τελευταία επίθεση του Ιωνικού Affidea ο Δημάκος αστόχησε σε λέι απ. Ο Λίποβι πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 69-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 32-33, 45-57, 69-73.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Ήταν μια πολύ αγχωτική νίκη για εμάς. Ο Ιωνικός Νικαίας Affidea ήταν μια άγνωστη ομάδα για εμάς, λόγω των αλλαγών που είχε κάνει το τελευταίο διάστημα. Είχαμε κάποια προβλήματα, που δεν είναι όμως δικαιολογίες. Αυτή τη στιγμή είμαστε σε κακό φεγγάρι, δεν ξέρω τι φταίει.

Προσπαθούμε να βρούμε τη χημεία μας. Πρέπει να αλλάξουμε σύντομα την ψυχολογία μας, το τσιπάκι μας. Όταν παίξαμε ως Προμηθέας, υπήρχαμε στο γήπεδο. Το τελευταίο διάστημα όμως έχουμε νεκρά διαστήμα, που σήμερα μπορεί να μην κόστισαν, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πουθενά με τέτοιες εμφανίσεις. Συγχαρητήρια στον Ιωνικό Νικαίας Affidea για την παρουσία του, εύχομαι ο,τι καλύτερο».

Για τους Μπαμπ και Φίλερ, τόνισε: «Ο Μπαμπ έχει ένα πρόβλημα στον ώμο, ο Φίλερ γύρισε το πόδι του στην πρωινή προπόνηση του Σαββάτου και ο Ρόμπινσον έπαθε τράβηγμα στον ώμο μες στο παιχνίδι».

Μιχάλης Κουταλιανός (Ιωνικός Νικαίας Affidea): «Για εμάς ήταν μια γεμάτη εμφάνιση. Δυστυχώς, δεν συνοδεύτηκε με τη νίκη που τόσο επιθυμούσαμε όλοι. Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα, διάθεση να παλέψει. Έδειξε αυτό που σχεδιάσαμε κατά μεγάλο ποσοστό. Θέλαμε να πάμε σε κοντρόλ τέμπο, να παίξουμε καλή άμυνα, να ελέγξουμε τα ριμπάουντ. Η προσωπικότητα των παικτών ήταν αυτή που κυριάρχησε, τα μεγάλα σουτ και κάποια ριμπάουντ των αντιπάλων. Οι λεπτομέρειες, όπως λέμε, έπαιξαν σημαντικό ρόλο σε ένα ματς που ήταν κλειστό.

Δεν πρέπει να κλαίμε. Συνεχίζουμε, μόλις ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος κι έχουμε συνέχεια και πολύ δρόμο. Να συγχαρώ όλους ανεξαιρέτως τους παίκτες μας, ακόμη κι αυτούς που δεν έπαιζαν. Όλοι μαζί παίζουμε, είμαστε μια οικογένεια. Να συγχαρώ επίσης και τον Προμηθέα για τη νίκη του. Καλή συνέχεια εύχομαι".

Σε ερώτηση για τη μη χρησιμοποίηση του Βίνσεντ Σίμπσον στο τέλος, απάντησε: "Δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Όταν είδα ότι η 5άδα που ήταν στο παρκέ, ανταποκρίθηκε, της έδωσα το δικαίωμα να τελειώσει και το ματς».