Ο Άρης έδειξε χαρακτήρα και παρότι έχασε διαφορά 17 πόντων, νίκησε με 83-80 την ΑΕΝΚ Δημουλάς, στον Αγώνα της Εβδομάδας για την 5η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο άδειο από θεατές λόγω τιμωρίας «Nick Galis Hall».

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ήταν πρώτος σκόρερ των «κίτρινων», αλλά, επίσης, σημαντική συμβολή στην νίκη του Άρη είχαν οι Βασίλης Σίμτσακ, Στέφαν Αντεγκμπόγιε. Ο Βρετανός γκαρντ, ο οποίος αγωνίστηκε κόντρα στην ομάδα που τον έφερε στην Ελλάδα την περασμένη σεζόν και αποκτήθηκε από τον Άρη όταν τραυματίστηκε ο Τόρεϊ Τόμας, με καλάθι 22’’ πριν την λήξη έκανε το 80-76 και… σφράγισε την νίκη των «κίτρινων».

Ο Άρης με πολύ καλή άμυνα και παραγωγική επίθεση με τον Βεζένκοφ να είναι «καυτός», κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε την διαφορά μέχρι τους 17 (43-26) με 1’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Η ΑΕΝΚ Δημουλάς μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Γιάννη Ψαθά να δίνει ενέργεια στην άμυνα και λύσεις στην επίθεση και τον Νίκο Πεσάκοβιτς να… εκτελεί έξω από τα 6,75 μέτρα (4/6 τρίποντα συνολικά), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 74-74 και 76-76 με περίπου ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του ματς.

Οι «κίτρινοι», όμως, κράτησαν την ψυχραιμία τους και με δύο βολές του Σίμτσακ ανέκτησαν το προβάδισμα (78-76). Ο Ούρος Ντούβνιακ αστόχησε για τους φιλοξενούμενους σε σουτ τριών πόντων 46’’ πριν την λήξη της συνάντησης και ο Αντεγκμπόγιε με 22’’ να απομένουν για το τέλος έκανε το 80-76 και έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-31, 61-51, 83-80.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΝΚ Δημουλάς): «Κέρδισε δίκαια ο Άρης. Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη, μας πίεσε στο να οργανώσουμε την επίθεσή μας και να βγάλουμε τα συστήματά μας. Ο Άρης μας αποδιοργάνωσε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρει ρυθμό και επιθετικά και να σκορ με μακρινά σουτ, από τα οποία τα περισσότερα έγιναν με πλεονέκτημα. Στο πρώτο μέρος δεχτήκαμε 43 πόντους χωρίς καλή οργάνωση και καλές συνεργασίες στην άμυνά μας. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν διαφορετική, γιατί αποφασίσαμε και εμείς να παίξουμε μπάσκετ, να βάλουμε τα σώματα μας, να κυνηγήσουμε μπάλες. Επιστρέψαμε στο παιχνίδι σε ένα σημαντικό σημείο για τη ροή του παιχνιδιού, είχαμε όμως ένα άστοχο σουτ με τον Ντούβνιακ ένα λεπτό πριν το τέλος που θα μας έδινε πλεονέκτημα. Ήταν καταπληκτικός ο Αντεγκμπόγιε στα τελευταία πέντε λεπτά. Για να κερδίσεις τον Άρη στο Αλεξάνδρειο, είτε έχει κόσμο, είτε όχι, είτε παίζει ο Γκάλης, είτε ο Όγκο (σ.σ. Αντεγκμπόγιε), πρέπει να παίξεις συγκεντρωμένα και καλά».

Παναγιώτης Καυκής: «Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη του. Δεν μπήκαμε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και ο Άρης ξέφυγε με διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Κάναμε την προσπάθειά μας να επανέλθουμε, το καταφέραμε, αλλά όταν έχεις δώσει δικαίωμα στον ΑΡΗ να ξεφύγει και γυρνάς το ματς με κόπο, είναι δύσκολο να το κερδίσεις στο τέλος. Ήταν αρνητικό σημείο για μας οι 16/30 βολές, αλλά θετικό ότι επανήλθαμε και μειώσαμε τη διαφορά, που ίσως παίξει ρόλο γιατί είμαστε στο ίδιο επίπεδο με τον Άρη. Σίγουρα δε μας αρέσει να παίζουμε σε άδειο γήπεδο».

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο το παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα με ποιότητα, πολύ καλά οργανωμένη και πολύ καλή επιθετικά στο μισό γήπεδο. Εμείς θέλαμε να επιβάλλουμε πιο υψηλό τέμπο, προσπαθώντας να βγούμε σε όλο το γήπεδο αμυντικά, γιατί έχουμε και τους ανάλογους παίκτες για να το κάνουμε. Έτσι τους χαλάσαμε το κατέβασμα της μπάλας. Ακόμα και στο πρώτο μέρος, όπου η άμυνά μας ήταν πολύ καλή, η Κηφισιά είχε το πλεονέκτημα στο σετ παιχνίδι και μας πλήγωσε κυρίως με το πικ εν ρολ. Στο δεύτερο μέρος η ενέργειά μας στην άμυνα δεν έπεσε, αλλά έπεσε η ποιότητά μας. Κάποιες συνεργασίες δεν ήταν αυτές που έπρεπε να είναι και δεχτήκαμε 18 πόντους περισσότερους σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Αχίλλειος πτέρνα μας ήταν τα αμυντικά ριμπάουντ, εκεί πρέπει να δουλέψουμε. Όμως καταφέραμε να φτάσουμε σε μία νίκη που είναι πολύ σημαντική.

Το συμβόλαιο του Αντεγκμπόγιε έχει και κάποιες προϋποθέσεις. Θα αξιολογήσουμε την κατάσταση μέσα στη βδομάδα. Αναμφίβολα μας έχει βοηθήσει, είναι ιδιαίτερος παίκτης, μας δίνει λύσεις. Δεν είναι ο παίκτης που αποτελεί την απόλυτη ανάγκη της ομάδας, γιατί έχουμε πληθώρα περιφερειακών, αλλά μας δίνει συγκεκριμένα πράγματα και η απόδοσή και οι δυνατότητές του μας κάνουν να το σκεφτούμε και να αλλάξουμε ίσως λίγο και το κομμάτι της τακτικής μας, παίζοντας όπως σήμερα με τρεις κοντούς».

Τόρεϊ Τόμας (μπασκετμπολίστας Άρη): «Έγινε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Η Κηφισιά είναι πολύ έμπειρη ομάδα. Εμείς χτίσαμε στο πρώτο μέρος μια διαφορά, αλλά ο αντίπαλος επέστρεψε στο ματς. Εμείς πήραμε τη νίκη κι αυτό μετράει. Προσπαθώ να βρω το ρυθμό μου, αλλά θα χρειαστεί κάποιο χρόνο. Επιστρέφω σταδιακά και νιώθω καλά. Η Κηφισιά στο δεύτερο μέρος επέβαλε τον ρυθμό της, πήρε επιθετικά ριμπάουντ, έβαλε μακρινά σουτ και κάλυψε τη διαφορά. Όμως στο τέλος καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Δουλεύουμε σκληρά και προσπαθούμε να βελτιώσουμε τομείς του παιχνιδιού. Ήταν μεγάλη η νίκη μας».