Αντέδρασε και συνεχίζει πρώτος
Κατηγορία : Game Report | 19-03-2017

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μετά την εντός έδρας ήττα από την Γαλατάσαραϊ για την 26η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και με τον Δημήτρη Αγραβάνη να κάνει νταμπλ νταμπλ (14 πόντοι και 12 ριμπάουντ), επικράτησε στο ΣΕΦ των Τρικάλων Bc Aries (79-61). Με την νέα νίκη τους οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League μετά την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Η θεσσαλική ομάδα έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο με τον Κέλσι Μπάρλοου (12 πόντοι και 4 ασίστ) να προσπαθεί περισσότερο.Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν καλύτερα στο παρκέ του ΣΕΦ και με 8 πόντους με ένα τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη προηγήθηκαν με 12-3 πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τρία λεπτά της συνάντησης.

Με καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (21-11) στο 11’. Τα Τρίκαλα Bc Aries αντέδρασαν με πρωταγωνιστή τον Σωτήρη Μανωλόπουλο και με τρίποντο του Άγγελου Τσαγκαράκη μείωσαν σε 28-22, 5’ και 42’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 13 (37-24) στο 17’, ύστερα από σερί 7-0 σε διάστημα ενάμιση λεπτών, με τέσσερις πόντους του Γιάννη Αθηναίου και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κώστα Παπανικολάου. Στα τελευταία τρία λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, ωστόσο, σκόραραν μόνο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με σερί 6-0 μείωσαν στους 7 (37-30 σκορ πρώτου ημιχρόνου).

Με πέντε πόντους του Μιλουτίνοφ και δύο λέι απ του Βαγγέλη Μάντζαρη, ο Ολυμπιακος ξέφυγε με 46-32, 2’ και 22’’ μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με σερί 6-0 σε διάστημα ενός λεπτού, ανέβασαν την διαφορά στους 18 (52-34) με 6’ και 6’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την διαφορά σε αυτό το επίπεδο μέχρι 3’ και 46’’ πριν το τέλος του αγώνα, που ο Παπανικολάου με τρίποντο του έδωσε προβάδισμα 20 πόντων (72-52). Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 25 (79-54) στο 38’, με 7 σερί πόντους με ένα τρίποντο του Αγραβάνη σε διάστημα ενός λεπτού.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 37-30, 59-41, 79-61.

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Τρικάλων Bc Aries): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Ηταν μία πολύ δύσκολη εβδομάδα, ίσως η πιο δύσκολη μέσα στην σεζόν. Ηταν η μοναδική φορά που δεν παίξαμε 5 εναντίον 5 στην προπόνηση. Είχαμε αρκετούς τραυματίες και αυτό που μας απασχολεί να είναι γρήγορα κοντά μας.

Η προσπάθεια των παιδιών αποκτάει ιδιαίτερη αξία. Εδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους σε άμυνα και επίθεση. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από την προσπάθειά τους. Κοιτάμε τώρα το παιχνίδι με τον Κόροιβο. Εχουμε λιγότερες μέρες να προετοιμαστούμε. Θα έχουμε πάλι να αντιμετωπίσουμε κάποιους τραυματισμούς. Αυτό πρέπει να μας συσπειρώσει. Πρέπει να προετοιμαστούμε με μεγάλο κίνητρο, όπως κάναμε σε όλη την σεζόν, ώστε να πάρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Εύχομαι καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό σε Ελλάδα κι Ευρώπη και να γυρίσουν γρήγορα οι τραυματίες του».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (μπασκετμπολίστας Τρικάλων Bc Aries): «Ξέραμε πως ο Ολυμπιακός μετά την ήττα στην Ευρωλίγκα θα έπαιζε πολύ δυνατά για να σβήσει την ήττα από την Γαλατά. Ημασταν πολύ καλοί, ακολουθήσαμε τις οδηγίες. Στο τέλος άνοιξε η διαφορά, αλλά η εμφάνισή μας ήταν πολύ καλή και αξιοπρεπέστατη. Εχουμε ακόμα 4 παιχνίδια, εκ των οποίων τα δύο στην έδρα μας. Προσπαθούμε να βρούμε στόχους και να πάρουμε τα δύο παιχνίδια στην έδρα μας. Καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό σε Ελλάδα κι Ευρώπη».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Hταν ένα καλό παιχνίδι απέναντι σε έναν αντίπαλο που πάλεψε. Ξεκινήσαμε αρκετά καλά. Στην πρώτη περίοδο δεχθήκαμε μόλις 11 πόντους. Στη δεύτερη περίοδο είναι αλήθεια πως έπεσε ο ρυθμός. Η γενικότερη εικόνα, όμως, ήταν αρκετά καλή έπειτα από μία κακή ήττα.

Σιγά - σιγά προχωράμε προς το τέλος. Εχουμε ακόμα 4 παιχνίδια στην Α1 θέλουμε να τα απομονώσουμε, να τα δούμε ξεχωριστά για να έχουμε το πλεονέκτημα έδρας. Επίσης, πλησιάζουμε στο τέλος της κανονικής περιόδου της Euroleague, έχουμε ακόμα τέσσερα παιχνίδια, τα κοιτάζουμε ξεχωριστά και θέλουμε να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται και να έχουμε το πλεονέκτημα έδρας. Εχουμε μία δύσκολη εβδομάδα, έχουμε δύο παιχνίδια back to back Πρώτα θα προετοιμαστούμε για το παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα για να δώσουμε μία δύσκολη μάχη».

Δημήτρης Αγραβάνης (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Ηταν ένα ματς που θέλαμε να αντιδράσουμε μετά την ήττα από την Γαλατάσαραϊ. Ολα τα παιδιά προσπαθήσαμε σε άμυνα  κι επίθεση να βγάλουμε ενέργεια και ωραίες φάσεις. Η προσπάθεια φαίνεται στα πολλά ριμπάουντ που πήραμε. Το ματς με τα Τρίκαλα τελείωσε. Ερχεται μία δύσκολη εβδομάδα με δύσκολα ματς. Εμείς εστιάζουμε στο ματς με τον Ερυθρό και θα προετοιμαστούμε πολύ καλά για αυτό το πολύ δύσκολο ματς».